Новини для українців всього свту

Monday, Jul. 4, 2022

Конституційний суд України звів боротьбу з корупцією нанівець

Автор:

|

Листопад 06, 2020

|

Рубрика:

Конституційний суд України звів боротьбу з корупцією нанівець
Олександр Тупицький, голова КС

Фактично, в державі Україна відбувся проросійський переворот. Віктор Медведчук, лідер партії «Опозиційна платформа — За життя» (ОПЗЖ) і, за сумісництвом. кум Путіна, загнав Володимира Зеленського в глухий кут, виходу з якого наразі не бачить ніхто. Стосунки України зі Заходом зіпсовані мало не остаточно, Європейський Союз (ЄС) попередив про можливість призупинення безвізового режиму, президент погрожує розпустити Верховну Раду України (ВРУ), а що робити з Конституційним судом (КС), який і став причиною цієї надглибокої політичної кризи, взагалі ніхто не уявляє.

«Рішення КС повертає Україну не в 2013 рік, а в 1991-й»
27 жовтня судді КС за поданням 48 народних депутатів (46 — із фракції ОПЗЖ і двійко співголів депутатської групи «За майбутнє», яку очолює Ігор Палиця, близький товариш і бізнес-партнер олігарха Ігоря Коломойського) у справі щодо відповідності Конституції України окремих положень Закону «Про запобігання корупції» та ще низки законів. Рішення суду приголомшило: він скасував карну відповідальність за недостовірне декларування державними службовцями своїх доходів, дозволив чиновникам і політикам узагалі не подавати декларацій, закрив публічний доступ до реєстру е-декларацій і забрав у Національної аґенції з питань запобігання корупції (НАЗК) повноваження з перевірки декларацій чиновників (у т. ч. суддів усіх рангів) та виявлення конфліктів інтересів.
Артем Ситник, директор Національного антикорупційного бюро України (НАБУ), повідомив, що на момент прийняття рішення КС його детективи провадили 110 карних проваджень, у межах яких досліджують приблизно 180 фактів умисного внесення посадовцями неправдивої інформації до е-декларацій. Через рішення КС усі ці справи мають бути закритими. А найцікавіше, що, за словами п. Ситника, в цих карних провадженнях фігурують і самі судді КС. Прізвищ, щоправда, не назвав.
«Насамперед серед тих проваджень фігурують судді КС, котрі й ухвалювали це рішення. Це не перше рішення, спрямоване проти антикорупційної інфраструктури, але перше, коли судді явно діяли в стані реального конфлікту інтересів. Фактично, частина справ, які розслідувало НАБУ, стосується суддів КС. Судді, котрі ухвалили рішення щодо себе, фактично скасували відповідальність за ту статтю, за якою їх потенційно могли притягнути до карної відповідальності», — заявив керівник НАБУ в прямому ефірі «Радіо Свобода».
«Рішення КС повертає Україну не в 2013 рік, а в 1991-й, коли взагалі в принципі не існувало ніякого антикорупційного законодавства. Воно повністю скасовує всі механізми запобігання корупції, які були вибудувані за роки незалежності», — заявив Олександр Новиков, голова НАЗК. Також він додав, що рішення КС фактично заблокувало реалізацію результатів місцевих виборів, оскільки призначення кандидатів, обраних на посади, зокрема, голів обласних, районних рад та їхніх заступників, можливе лише після проходження ними спеціальних перевірок НАЗК. «КС своїм рішенням не лише знищує антикорупційну систему в Україні, а й паралізує роботу органів місцевого самоврядування й усього державного апарату», — зазначив п. Новиков. Також він повідомив, що на виконання рішення КС його відомство 28 жовтня було змушене закрити доступ до Єдиного державного реєстру декларацій (ЄДРД).
Відреагували і у Вищому антикорупційному суді (ВАКС), який 3 листопада був змушений закрити першу справу за недостовірне декларування. У ВАКС зазначили, що обвинуваченим у справі був Костянтин Бриль, колишній голова Запорізької обласної державної адміністрації, котрий не вказав в декларації чотири «мерседеси» й один «ленд ровер», два елінги (місце для паркування катерів. — Ред.) у окупованій Російською Федерацією (РФ) Автономній Республіці Крим (АРК), паркомісця, квартири, земельні ділянки тощо. У пресслужбі ВАКС також нагадали, що на момент ухвалення КС скандального рішення у ВАКС перебувало 17 карних проваджень за статтею про недостовірне декларування.

Реакція Зеленського
Президент України скликав екстренне закрите засідання Ради з національної безпеки й оборони (РНБО). «Низка останніх подій, пов’язаних із рішенням КС, дає підстави вважати, що існує цілісний план, спрямований проти основ української державності. Зокрема, суд виступає «криголамом» досягнень нашої держави на шляху до європейської й євроатлантичної інтеграції, руйнуючи антикорупційне законодавство», — заявив після засідання Олексій Данилов, секретар РНБО.
Він також нагадав, що КС у лютому 2019-го вже скасовував закон про незаконне збагачення. Внаслідок цього правоохоронці закрили гучні карні провадження, результативності щодо яких від влади вимагає суспільство. «Такі дії КС мають низку не просто негативних, а катастрофічних наслідків як у внутрішньо-, так і в зовнішньополітичному вимірі нашої країни. Синхронізація цих подій свідчить про цілеспрямованість і продуманість антидержавних дій», — наголосив п. Данилов.
Після засідання РНБО президент прямо порушив Основний закон, знехтувавши рішення КС і віддавши вказівку НАЗК знову відкрити доступ до ЄДРД. А ще Володимир Зеленський вніс до ВРУ законопроєкт «Про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства», яким запропонував припинити повноваження суддів КС, визнати його рішення про скасування е-декларування «нікчемним» і скасувати відповідні зміни до закону «Про запобігання корупції».

Реакція ВРУ
Категорично проти такого рішення виступили фракції «Голосу», «Європейської солідарності» (ЄС), ОПЗЖ і депутатська група «За майбутнє» (дві останні власне й були авторами подання до КС). «У КС діє група людей, котрі працюють в інтересах країни-аґресора. Це не наші слова, це слова секретаря РНБО. Мета цих людей — зруйнувати конституційний лад. Бо руйнуючи антикорупційну інфраструктуру, ця група точно спровокує протистояння, призведе до тих дій, на яких наголошував президент, — кровопролиття. Чи треба протидіяти такому захопленню влади? Так. Але треба робити це в законний спосіб. А вони хочуть, щоб ВРУ вийшла за межі своїх повноважень і підтримала емоційне прагнення окремих осіб — фактично зруйнувати конституційний лад і відправити у відставку весь склад КС», — пояснив Ярослав Юрчишин, депутат від парламентської фракції «Голос».
Сподівань на нібито «рідну» монобільшість «Слуг народу» в Зеленського також небагато. Судячи з усього, голосів у фракції, де є багато людей Коломойського, не назбирають. Про серйозність ситуації свідчить той факт, що глава держави навіть допустив ще один розпуск парламенту, якщо депутати, і передусім «слуги», відмовляться підтримати його законопроєкт.
А вони таки відмовилися. 3 листопада Антикорупційний комітет ВРУ підтримав законопроєкт спікера Дмитра Разумкова щодо відновлення е-декларування в первинному вигляді, щоб потім його «вдосконалити». Законопроєкт президента навіть не розглядали.

Реакція КС
У відповідь судді КС також пішли в наступ. Ігор Сліденко, котрий був доповідачем у справі про скасування відповідальності чиновників за корупцію, спробував налякати президента війною та буцегарнею. Журналіст УНІАН запитав слугу Феміди, як розвиватимуться події, якщо у парламенті таки знайдуть 226 голосів депутатів для ухвалення президентського законопроєкту щодо припинення повноважень усіх суддів КС.
«Гадаю, що далі — розпад України і війна, тому що крім тих 226 ніхто це не визнає. Якщо будуть спроби силовим шляхом захопити КС, маю на увазі будівлю суду, це означатиме війну. Є політичні сили, які за жодних обставин не погодяться на такий розвиток подій, на узурпацію влади… Зеленський наговорив собі на 150 років тюрми. Президент вголос закликає депутатів до повалення державного ладу», — заявив він.
Долучився до погроз і Олександр Тупицький, голова КС. В ефірі телеканалу «Прямий» він заявив, що розпуск його суду може призвести до порушення територіальної цілісності України. «Якщо в один момент КС буде недієздатним і не буде кому виконувати обов’язки єдиного органу конституційної юрисдикції, то в країні це може спричинитися до порушення територіальної цілісності України. У чому це проявляється? З’являється можливість будь-якій області проголосувати на рівні обласної ради про самовизначення чи відокремлення від України і для правомірності дій щодо захисту територіальної цілісності потрібне звернення до КС, яке треба розглядати негайно. Тоді виникають правові підстави для вирішення ситуації, інакше це буде кровопролиття. З цим жартувати не можна», — пригрозив п. Тупицький.

Реакція світу
Україна, фактично, опинилася перед загрозою втрати одного з головних здобутків Революції гідності — безвізового режиму з ЄС. Як заявив Петер Стано, речник Євросоюзу з питань зовнішньої політики та політики безпеки, Україна повинна невідкладно відновити антикорупційну інфраструктуру. При цьому він попередив, що це є умовою надання фінансової допомоги та продовження безвізу.
«Рішення КС щодо елементів антикорупційного законодавства має далекосяжні наслідки для всієї антикорупційної інфраструктури в Україні, створеної після Революції гідності 2014 року», — заявив дипломат і наголосив, що це рішення також ставить під сумнів низку міжнародних зобов’язань, які Україна взяла на себе щодо своїх міжнародних партнерів, у т. ч. ЄС.
Чиновник наголосив, що боротьба з корупцією є одним із ключових орієнтирів і зобов’язань, які Україна взяла на себе в рамках Угоди про асоціацію, недавно узгодженої програми макрофінансової допомоги між ЄС та Україною в обсязі 1,2 млрд EUR і процесу лібералізації візового режиму. Він запевнив, що у ЄС відзначають складність ситуації і цінують невідкладність, з якою президент і уряд хочуть її вирішити, проте це треба зробити якнайшвидше.
У зв’язку з цим ЄС заявив, що Україні слід у найкоротші терміни: відновити законодавство про електронне декларування активів і відповідні завдання НАЗК; стабілізувати правовий статус НАБУ до крайнього терміну 16 грудня, встановленого КС. Варто зазначити, що у заяві немає чітко прописаних вимог, як саме відновити антикорупційні інститути. Єдиний задекларований критерій — швидкість розв’язання кризи.
«Із дедалі більшою стурбованістю США, Велика Британія, Канада, ЄС, Японія та Німеччина стежать за останніми подіями, пов’язаними з рішенням КС. Ми закликаємо всі сторони об’єднатись у діалозі, прийняти цей виклик і знайти вирішення кризи, — йдеться у заяві посольства США в Україні. — Це потрібно для відновлення віри людей у те, що держава буде як боротися з корупцією, так і продовжувати закріплений Конституцією України європейський та євроатлантичний курс».
Як повідомляв «Міст», Конституційний суд України взявся за мову.

Ігор Берчак

Пряма мова
Володимир В’ятрович, народний депутат України:
— Україна опинилася за крок до колапсу конституційного ладу. Сваволя суддів і ще зухваліша сваволя президента штовхають нас у прірву правового хаосу і руйнації державності. Те, що пропонує Зеленський — це державний переворот, після якого в Україні буде або диктатура, або Сомалі. Розігнавши КС, президент, а за ним і будь-хто, взагалі перестануть звертати увагу на Конституцію і зможуть творити все, що заманеться. Якщо можна в свавільний спосіб звільнити всіх суддів КС, чому не можна указами президента позбавляти повноважень депутатів чи мерів? Або ухвалювати закони «опитуваннями» виборців. Зупинити і без того схильну до постійних порушень Конституції владу буде просто нікому. Бо Конституційного суду не буде взагалі, або сформують слухняний склад КС, який покриватиме будь-яку сваволю Банкової (вулиця, на якій розміщений Офіс президента України. — Ред.). До того ж сам КС неминуче визнає свавільний закон антиконституційним. І що далі: лукашенківщина, підтримка перевороту силовими діями поліції? Чи кілька паралельних законодавств і конституційних судів? Це шлях до перетворення України на failed state в умовах триваючою російської аґресії».

Центр протидії корупції:
— Автори подання до КС, в основному, депутати від проросійської партії ОПЗЖ та контрольованої Коломойським фракції «За майбутнє». Депутати цих фракцій системно віддаляють Україну від європейського вектора, наближаючи до РФ. Знищення антикорупційної інфраструктури — перший великий крок до цього. Депутати цих політичних сил не раз висловлювали антизахідні заяви. Водночас ці ж люди мають статки на Заході, проводять там відпустки, навчають своїх дітей. Родина нардепа від ОПЗЖ Віктора Медведчука, котрий також ініціював це подання, володіє яхтою за 200 млн USD, гектарами болгарського узбережжя та двома десятками об’єктів нерухомості в Україні. Однак ці активи відсутні в декларації Медведчука за 2019 рік.

Сергій Рахманін, голова парламентської фракції «Голос»:
— 1. Рішення КС не витримує критики. Президентська ініціатива — також. 2. Якщо можна розпустити КС законом, тоді можна скасувати результати президентських виборів рішенням житлово-експлуатаційної контори. 3. Відновити повноцінну дію антикорупційного законодавства можна ухваленням відповідного закону. І в цій ситуації він легко набере необхідні кількість голосів… Спроба відновити право, порушуючи право, називається безправ’ям.

Гоп-ля
2018 року Олександр Тупицький став власником земельної ділянки у с. Кореїз в АРК, оформивши договір купівлі-продажу за російським законодавством, але не відобразив інформацію про це у своїй декларації про майно та доходи. Про це повідомили журналісти спільного проєкту «Радіо Свобода» та телеканалу «UA:Перший» «Схеми». Ще до анексії півострова РФ 2014 року п. Тупицький володів маєтком і землею під ним біля Ялти. А 2018-го розширив свої володіння, оформивши ще одну ділянку біля будинку у свою власність. Про це свідчить офіційний документ, отриманий «Схемами» з Єдиного державного реєстру нерухомості РФ. У липні 2018 року Олександр Тупицький (на той момент він був заступником голови КС) оформив договір купівлі землі площею 126 кв. м. у Володимира Рисятова, громадянина РФ. У деклараціях судді ні за 2018 рік, ні за 2019 рік немає згадки про те, що він став власником ще одного об’єкту нерухомості.
«Крім цього, договір купівлі-продажу землі в АРК Тупицький оформив за законодавством РФ, його засвідчила Федеральна служба державної реєстрації, кадастру і картографії РФ. При цьому, для українських посадовців законодавчо встановлені обмеження на взаємодію з незаконними органами, створеними на тимчасово окупованій території. Суддя не має права вступати у будь-які відносини з окупаційною владою. Адже є ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян і правовий режим на тимчасово окупованій території України», і він як представник судової влади повинен дотримуватись позиції, що ці органи незаконні і купувати там якесь майно означає визнання їхньої легітимності, — розповів «Радіо Свобода» юрист Роман Маселко, член Громадської ради доброчесності. — Також, відповідно до Кодексу суддівської етики, суддя зобов’язаний і в професійному, й у особистому житті демонструвати поведінку, яка підтримує довіру до судів та утримуватися від дій, які можуть завдати шкоди авторитету правосуддя. Очевидно, що придбання у 2018 році майна в Криму за законодавством окупантів є негідним вчинком для судді Конституційного суду, отже, містить ознаки проступку, несумісного зі статусом судді. За таке його можна звільнити, правда, це може зробити лише Конституційний суд двома третинами голосів».
«Схеми» знайшли продавця ділянки. Володимир Рисятов повідомив, що Олександр Тупицький — його сусіда у Кореїзі, їхні вілли розташовані поруч. «Неправильно були розмежовані ділянки», — розповів він і пояснив, що вони з п. Тупицьким домовилися оформити угоду купівлі-продажу за російським законодавством, хоча, за фактом, «продажу не було».
При цьому юристи пояснюють, що якщо суддя отримав у свою власність землю від іншої особи безкоштовно, за антикорупційним законодавством це можна трактувати як незаконний подарунок. «Обов’язковою умовою договору купівлі-продажу є сплата покупцем ціни за отриманий товар. Якщо ж землю суддя отримав безоплатно, то в розумінні антикорупційного законодавства безоплатне одержання майна є подарунком. Судді заборонено отримувати подарунки від третіх осіб. За це передбачена адміністративна відповідальність», — розповів Сергій Миткалик, виконавчий директор громадської організації «Антикорупційний штаб» і заступник голови громадської ради при НАЗК.
При цьому, за даними Едуарда Кісса, директора аґенції нерухомості «Статус» (м. Ялта), ринкова вартість однієї сотки землі у Кореїзі — від 5 тис. до 15 тис. USD. «Схеми» звернулися до голови КСУ з проханням надати коментар щодо його майна. У пресслужбі КСУ заявили, що «всі відомості про майно, яке є у володінні та користуванні голови КС Олександра Тупицького, містяться у його щорічній декларації».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply