Новини для українців всього свту

Thursday, May. 6, 2021

Керівник офісу президента причетний до крадіжки 25 мільярдів?

Автор:

|

Квітень 30, 2020

|

Рубрика:

Керівник офісу президента причетний до крадіжки 25 мільярдів?
Андрій Єрмак

Гео Лерос, народний депутат України від парламентської фракції «Слуга народу», оприлюднив, за його словами, «факти організованої корупції» у вищих ешелонах влади.

«Масштаб — безпрецедентний»
Як писав «Міст», раніше п. Лерос опублікував відеозаписи нібито продажу державних посад Денисом Єрмаком, братом Андрія Єрмака, голови Офісу президента України (ОПУ). Тоді він повідомляв: «До мене потрапив звіт, який розкриває факти організованої корупції та, судячи з усього, виявлення цієї схеми коштувало міністру його посади. Я написав заяву в Національне антикорупційне бюро України (НАБУ). І сподіваюся на ретельне розслідування, тому що масштаб корупції, зазначеної у звіті, безпрецедентний».
Згідно зі звітом, з червня, в державній податковій службу почала діяти так звана «програма», суть якої полягає в організованому чиновниками системи ухилення від сплати податку на додану вартість (ПДВ) великого бізнесу за «відкати». Всього за вісім місяців сумарні втрати державного бюджету могли скласти 25,5 млрд. грн», — написав він у Facebook.
Депутат також стверджував: «У звіті видно, що діяльність організованого злочинного угруповання носить чіткий і системний характер, має стрімку тенденцію до розростання, що може спричинити до ще більших втрат держави. Я проконсультувався з працівниками з податкової системи і мені підтвердили існування «програми» — системи, вказаної у звіті, а також більшу частину інформації в звіті».
Відтак депутат підсумував: «Єрмак коштує Україні дуже дорого». Цього разу депутат мав на увазі не Дениса Єрмака, чиї відеозаписи публікував, а його брата — керівника ОПУ. Його Гео Лерос вважає «ключовою особою, яка все організувала».
За його даними, до «схеми» причетні також керівник Державної податкової служби Сергій Верланов (його звільнили 24 квітня) та його підлеглі. Як стверджують у паперах, які цитував депутат, головними «бенефіціарами» схеми були агропромислові та тютюнові компанії, а також мережі автозаправних станцій.

«Справу злили»
Тепер же юридична компанія «Міллер» повідомила, що так звану справу плівок Єрмака перекваліфікували зі «зловживання впливом» на «шахрайство» та передали поліції. «Суть зловживання впливом у тому, що особі дають гроші за те, що вона вплине на прийняття рішень кимось іншим. А суть шахрайства — в тому, що особа, зловживаючи довірою, виманює гроші, просто для власного збагачення. Шахрайство, на відміну від зловживання впливом, не відноситься до корупційних злочинів, тому справа більше не в підслідності НАБУ», — пояснили юристи.
Гео Лерос прокоментував це так: «Справу щодо плівок Єрмака успішно злили! Денис Єрмак одразу став потерпілим, а не організатором схеми розпродажу посад».
Спеціалізована антикорупційна прокуратура і поліція наразі цю інформацію не коментують. Натомість Олександр Новіков, голова Національної аґенції з питань запобігання корупції, заявив, що, за його словами, «Лерос має право на захист і винагороду як викривач корупції».
Портал «Українська правда» опублікував витяг із Єдиного реєстру досудових розслідувань, у якому зазначено, що хоч Денис Єрмак і його спільники «шляхом обману, який полягав у проведенні співбесід і створення видимості реальної можливості призначення на посади в органи державної влади та державні підприємства, у період з серпня по жовтень 2019 року намагалися заволодіти грошовими коштами громадян, які мали бути надані нібито як неправомірна вигода відповідним службовим особам, однак свого умислу не довели до кінця з причин, що не залежали від їхньої волі». І що жоден із фігурантів «справи плівок» не захотів писати заяви про злочин і заперечують, що давали хабарі за працевлаштування.

«Ідіотський крок»
Але якщо, за словами п. Лероса, «справу щодо плівок успішно злили», то розслідувати оприлюднені ним «факти організованої корупції», які завдали державному бюджету втрат на 25,5 млрд. грн, навіть не розпочали. Щоправда, Верховна Рада (ВРУ) створила 24 квітня «тимчасову слідчу комісію для розслідування можливих корупційних дій посадових осіб Державної митної, податкової та фіскальної служб». Одну з них — податкову — очолював п. Верланов, фігурант оприлюдненої п. Леросом «схеми».
Але в пояснювальній записці до постанови про створення комісії зазначили: «Причиною став суспільний резонанс після інтерв’ю колишнього міністра фінансів Ігоря Уманського щодо можливих корупційних дій посадових осіб органів державної влади, зокрема, Державної фіскальної служби, Державної податкової служби та Державної митної служби».
Та коли п. Уманський ініціював відставки п. Верланова й Максима Нефьодова, голови Державної митної служби, то пояснив, що причиною були, зокрема, «скручування» ПДВ, від яких, за його словами, державний бюджет втрачає 5 млрд гривень щомісяця.
30 березня ВРУ звільнила не п. Верланова та п. Нефьодова, а п. Уманського. Але черга дійшла й до них — 24 квітня на засіданні уряду. «У суспільстві є багато нереалізованих сподівань щодо роботи митниці і податкової. Навіть у докризовий час керівництво цих служб виявилося нездатним виконувати покладені на них завдання. За нинішніх умов перебування Верланова і Нефьодова на посадах стало ризиком гарантій фінансової безпеки держави», — пояснив Сергій Марченко, міністр фінансів України
А український прем’єр Денис Шмигаль стверджував: «Бюджет-2019 продемонстрував один із найгірших показників із надходжень за останні роки. Ми бачимо, що ситуація 2020 року не покращилася». І щойно 27 квітня п. Марченко повідомив: «Від бізнесу надходили скарги на роботу податкової та митниці. Це дає підстави для правоохоронних органів розслідувати діяльність колишніх керівників відомств — Сергія Верланова та Максима Нефьодова».
Міністр також розповів про скарги бізнесменів на затримки з автоматичним відшкодуванням ПДВ та безпідставне блокування податкових накладних. А Ярослав Железняк, депутат парламентської фракції «Голос», назвав звільнення п. Верланова і п. Нефьодова «зливом чесних і порядних людей». А фінансовий аналітик Тімоті Еш — «ще одним ідіотським кроком Зеленського».

«Ланки одного ланцюга»
Свою чергою, Олег Сенцов, колишній бранець Кремля, зауважив: «Відомство Верланова навпаки, не зважаючи на кризу, збільшило податкові перекази до бюджету. При цьому звинувачення тритижневого міністра Уманського у «скрутках» ПДВ не витримує жодної адекватної критики».
Джеймс Брук, головний редактор Ukraine Business News, прокоментував звільнення п. Верланова та п. Нефьодова так: «УНІАН посилається на «експертів», які пов’язують звільнення з призначенням Ігоря Уманського радником із митних і податкових питань голови ОПУ Єрмака. Будучи міністром фінансів у березні впродовж 26 днів, Уманський безуспішно намагався влаштувати чистку податкової служби та митниці».
Сергій Верланов уже передав Офісу генерального прокурора України звинувачення п. Уманському в неправдивому повідомленні про злочин. На запитання Галини Калачової, оглядача видання «Економічна правда», чи може він назвати прізвища тих, хто зацікавлений у вашому звільненні?» відповів: «Це в т. ч. колишні працівники Міністерства доходів і зборів, котрі десятиліттями організовували ці схеми».
А коли Петро Шевченко, оглядач видання «НВ Бізнес», запитав у п. Верланова про опубліковані щодо нього матеріали п. Лероса, то отримав таку відповідь: «Усі ці акції є реакцією на безпрецедентну, першу в історії України реальну боротьбу з махінаціями з податком на додану вартість, яка принесла конкретні результати. Схеми були перекриті, всі ці «пересорти», «скрутки» — і, відповідно, люди, котрі десятиліттями на цьому наживалися, були відрізані від цього джерела доходів. Не дивно, що вони тепер відкрито воюють із командою податкової. Це почалося як вузькофахова боротьба, подібні матеріали циркулювали у певних засобах масової інформації й анонімних telegram-каналах із осені 2019 року».
«Я ось дивлюсь на ті фотографії від пана Лероса: майже всі так звані кейси відносяться до липня-серпня 2019-го. Тоді ПДВ адмініструвала Державна фіскальна служба, а ми почали працювати 28 серпня. Там у липні вже фігурує Львівська державна податкова служба, якої на той час просто не існувало в природі. Тобто ці так звані докази не витримують жодної критики і, впевнений, правоохоронні органи дадуть адекватну правову оцінку і цим матеріалам, і тим, хто їх розповсюджує», — конкретизував п. Верланов.
А на запитання «Ви оцінюєте заяви Уманського і компромат Лероса як взаємопов’язані між собою події?» він відповів: «Гадаю, що це ланки одного ланцюга, вони пов’язані тим, що існує зацікавленість широкого кола впливових людей повернути старі часи, зробити так, як було».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply