Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 30, 2023

Ігор Коломойський опинився під ковпаком ФБР

Автор:

|

Січень 30, 2019

|

Рубрика:

Ігор Коломойський опинився під ковпаком ФБР

Восени минулого року в традиційному Топ-100 найбагатших українців четверте і п’яте місце посіла нерозлучна «приватівська» парочка: Геннадій Боголюбов та Ігор Коломойський (в обох — по 1,6 млрд USD). Здавалося б, у хлопців усе має бути чудово. Але насправді, принаймні, в одного з них — серйозні проблеми. Національний банк України (НБУ) подав сотні позовів до компаній Ігоря Коломойського, які виступали поручителями з боку тоді ще приватного «ПриватБанку» (ПБ) під час отримання державного рефінансування. Держава конфіскувала та виставила на торги низку привабливих активів, зокрема, гірськолижний курорт «Буковель», будівлю телеканалу «1+1», стадіон «Дніпро-Арена» (м. Дніпро), готель «Мир» (м. Київ).
А тепер в українського олігарха з’явилася нова напасть — ним зацікавилося Федеральне бюро розслідувань (ФБР) США. Про серйозність справи свідчить хоча б те, що бізнесмен із паспортами України, Кіпру й Ізраїлю, котрий проводив майже весь час після звільнення з посади голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації у Швейцарії, терміново виїхав до Ізраїлю, чия влада, як відомо, своїх громадян іншим країнам не видає.

Шахрайство на понад 500 млн USD
ФБР завело справу на Коломойського за заявою його колишнього бізнес-партнера Вадима Шульмана — українсько-американського бізнесмена, котрий частину свого часу проводить у США, а частину — в Монако. Останній має до Коломойського великі претензії. У травні 2017 року він подав позов до Високого суду Лондона, в якому звинуватив екс-приватівців у шахрайстві на понад 500 млн USD. Позивач вирішив використати британську юрисдикцію, позаяк один із відповідачів — Геннадій Боголюбов — проживав на той час у Великій Британії. Однак той продемонстрував суду чеки з женевського тренажерного залу Pure Sports Club, використовуючи їх як доказ того, що насправді проживає у Швейцарії. Внаслідок суд відмовився слухати справу, вирішивши, що вона — не в його юрисдикції.
Але Шульман вирішив не здаватися. Бізнесмен, котрий займається інвестиціями в біотехнології, написав заяву на Коломойського вже до ФБР, аби справу в підсумку слухав американський суд. В одному з інтерв’ю Коломойський підтвердив, що така справа проти нього існує. Щоправда, ні він, ні представники ФБР деталей наразі не коментують. За інформацією, яку отримав із достовірних джерел український журнал «Новое время», ФБР уже допитало двох партнерів Коломойського з інвестицій у США.
Власне наявність в українського олігарха активів у США і стала підставою для того, щоб Шульман подав заяву в ФБР із надією, що справа рано чи пізно опиниться в американському суді. «Розслідування ФБР може обернутися для українського мільярдера великими неприємностями. Якщо ФБР береться за справу проти впливового олігарха, то працює дуже витончено. Головний ризик для об’єкта подібних розслідувань пов’язаний із тим, що американські правоохоронні органи мають доступ до всіх доларових банківських транзакцій і рахунків і в разі чого можуть їх заморозити», — пояснює Дарія Каленюк, виконавчий директор Центру протидії корупції.
У США Коломойському та його партнерам належать сталеливарний комбінат Warren Steel Holdings в Огайо, завод із виробництва засобів для очищення сталі Felman Productions у Вірджинії, а також низка переробних підприємств, розташованих по всій Америці. Як стверджує «Новое время», Коломойський і його партнери з компанії Optima Management є найбільшими гравцями на ринку офісної нерухомості в Клівленді: на купівлю тутешніх активів Optima витратила близько 250 млн USD. Як приклад, можна згадати готель Westin на 472 кімнати: Optima купила його 2011-го за 9 млн USD у одного з уламків розваленого під час фінансової кризи американського банку Lehman Brothers. У реконструкцію готелю Коломойський із партнерами вклали 64,5 млн USD. Зазначимо також, що в баскетбольній команді Vikings Клівлендського університету на позиції плеймейкера грає Григорій Коломойський, 19-річний син одного з найбагатших українців.
«Американські активи Коломойського могли б бути конфісковані на користь України в рамках справи про розкрадання грошей із ПБ», — вважає Андрій Потьомкін, начальник юридичного управління Державної аґенції з пошуку активів, надбаних злочинним шляхом. «Україна має право на майно злочинного походження, яке належить українському громадянину, навіть якщо це США», — пояснив він. Мовляв, у підсумку перемовного процесу активи розподіляються: якась частка дістається США, а якась — Україні.

Збитків на 5,5 млрд USD
Нагадаємо, що в грудні 2016 року Кабінет Міністрів України, керуючись рекомендаціями Ради національної безпеки й оборони України, прийняв рішення націоналізувати найбільшу в державі приватну фінансову установу — ПБ, яку НБУ визнав неплатоспроможним. Як з’ясувалося, перед націоналізацією ПБ його колишні власники провели термінову реструктуризацію кредитного портфелю: заборгованість 170 попередніх позичальників була перекладена більш ніж на 30 нових. Приблизно 90 % нових позичальників виявилися інсайдерами, тобто, так чи інакше пов’язаними з ПБ структурами (що означає, що гроші, фактично, «вимили»). Згідно зі звітом авторитетного міжнародної детективної аґенції Kroll, зробленим на замовлення НБУ, Коломойський, виводячи гроші з ПБ, завдав збитків державі Україна на суму 5,5 млрд USD.
«Коли я з Мінфіном оголошувала націоналізацію ПБ, діра була 146 млрд грн. А постаудит після націоналізації знайшов ще одну — в 38 млрд», — заявила Валерія Гонтарєва, тодішня керівниця НБУ. До того ж, за її словами, Коломойський надав персональні гарантії виконання ПБ своїх зобов’язань. «Він мав усім своїм майном відповідати, навіть годинниками, — розповіла п. Гонтарєва. — Але нічим не відповів».
Тепер уже державний ПБ подав позов до Високого суду Англії та Вельсу, який наприкінці грудня 2017 року видав наказ про арешт пл. всьому світу активів Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова. «У суді юристи ПБ надали докази, які свідчать, що підозрювані проводили незаконні операції й переводили кошти в компанії, які таємно контролювали. Тож арешт наклали ще й на шість компаній, які ймовірно належать Коломойському та Боголюбову», — повідомила тоді прес-служба ПБ. Суд розпорядився накласти тимчасовий арешт (на час розгляду справи по суті та винесення остаточного вердикту) на активи Коломойського по всьому світу на загальну суму 2,6 млрд USD. Щоправда, у ПБ тоді не захотіли розповісти, про які саме активи йшлося: мовляв, розголошення цих конфіденційних даних загрожує судовим розглядом в Англії.
Тим часом НБУ подав позов проти Коломойського ще й до женевського суду в Швейцарії на суму 6,6 млрд грн. Та й в українських судах розглядають понад 400 справ, у рамках яких ПБ і НБУ намагаються повернути кошти, виведені Коломойським.
Але олігарх найняв найкращих міжнародних адвокатів, котрі недарма їдять свій хліб. У листопаді 2018 року той таки Високий суд Англії та Вельсу вирішив, що справа «ПБ проти Коломойського» не підпадає під його юрисдикцію. «Природним місцем для українського банку судитися з двома українськими громадянами щодо розкрадання коштів, що сталося в Україні, є Україна або ж Швейцарія, де живуть обоє», — вирішив суддя Тімоті Фанкорт.
Юристи ПБ, щоправда, подали апеляцію на це рішення, однак уже зараз зрозуміло, що в будь-якому разі розгляд справи може тривати роками. Інша річ, якщо ФБР проведе своє розслідування хоча й за зовсім іншим позовом, але з розглядом в американському суді. «Якщо ФБР виграє справу за зверненням Шульмана в американському суді, то це забезпечить дуже вагомі підстави для перемоги і за позовом ПБ», — вважає п. Каленюк.

Ігор Берчак

Мовою чисел
* ПБ 2018 року отримав 11,7 млрд грн прибутку. Як наголосив Петро Крумханзл (громадянин Чехії), голова правління ПБ, це найкращий результат фінустанови після початку аґресії Росії проти України. Торік ПБ збільшив кількість клієнтів на 1,5 млн — до близько 22 млн.
* 2018-го доходи у понад 1 млн грн задекларували 4,8 тис. українців. «Найбільше мільйонерів — у Києві (2184), або 45 % від загальної кількості. Серед лідерів також Київська (333), Харківська (328) і Дніпропетровська (303) області», — йдеться в повідомленні Державної фіскальної служби (ДФС). Наймолодшому платнику податків, який задекларував доходи понад 1 млн грн, виповнилося сім років (!), а найстаршому — 99, повідомляє ДФС. Дохід у сумі понад 1 млрд грн, отриманий 2018 року, задекларувала одна людина, прізвище не оприлюднюють.
* Минулого року бізнес вивів із України дивідендів на 3,3 млрд USD (2017-го — 1,8 млрд USD), з яких 2,6 млрд USD — за рахунок купленої валюти (2017-го — 1,5 млрд USD), повідомила прес-служба НБУ.
* За підсумками 2018 року, населення України продало готівкової валюти на 9,6 млрд USD, а купило на 11 млрд USD, тобто, на 1,4 млрд USD більше (2017-го населення продало валюти на 2,1 млрд USD більше, ніж купило).

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply