Новини для українців всього свту

Friday, Aug. 19, 2022

Гута-Пеняцька: провокація, спланована «третьою силою»

Автор:

|

Січень 19, 2017

|

Рубрика:

Гута-Пеняцька: провокація, спланована «третьою силою»

Гута-Пеняцька

На Львівщині зруйнували меморіальний комплекс, встановлений у пам’ять про мешканців польського села Гута-Пеняцька, знищеного під час Другої світової війни. Пам’ятник розташований за кілька кілометрів від найближчого села — посеред поля. Коли стався злочин, достеменно невідомо. Перша інформація про спаплюжений меморіал з’явилася у російських засобах масової інформації (ЗМІ) 9 січня, місцеві ж мешканці викликали поліцію лише наступного дня. Меморіал убитим полякам, котрі жили у селі Гута-Пеняцька, встановлений за 3 км від села Жарків. Роман Мельник живе найближче до пам’ятника, його будинок на околиці села. 80-річний дідусь розповідає, на Різдво дорогою до меморіалу проїжджав автомобіль, якого у селі, де усі один одного знають, раніше ніхто не помічав.
Меморіал складався з пам’ятного хреста та двох плит, на яких викарбувані прізвища поляків, мешканців села, вщент зруйнованого за років Другої світової. Хрест злочинці зруйнували, а плити розмалювали. Гута-Пеняцька — польське село, яке існувало до 1944 року. Під час Другої світової гітлерівські війська провели каральну операцію: за співпрацю з партизанами всіх мешканців убили, а будинки спалили. У пам’ять про ці жертви 2005 року встановили меморіальний комплекс.
Правоохоронці огородили місце події червоною стрічкою. Вони розглядають кілька версій скоєння злочину, та з метою безпеки слідства не розголошують їх. «Злочин передбачений статтею 161 ч. 3 Кримінально-процесуального кодексу України. Це стаття, яка передбачає скоєння злочинів із приниження національної гідності та розпалення міжнаціональної ворожнечі», — розповів Валерій Середа, начальник Головного управління Національної поліції у Львівській області. Зловмисникам, котрі зруйнували пам’ятник, загрожує до восьми років позбавлені волі.
Історики, а також представники української та польської влади також не сумніваються, що це — провокація, спланована третьою силою. «Однозначно тут простежується сила третьої сторони. Чомусь, що дуже дивно, спершу з’явилася інформація в російських ЗМІ, а лише після того у нас. Ще в 1990-х рр. російські спецслужби підірвали багато українських пам’ятників, тому почерк простежується. Написи на пам’ятнику також підтверджують, що це слід третьої сторони», — наголосив Святослав Шеремета, секретар Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій.
«Це провокація з метою погіршити стосунки України та Польщі. Але ми не допускаємо погіршення українсько-польських відносин. Очікуємо на результат роботи правоохоронців», — повідомив зі свого боку Вєслав Мазур, генеральний консул Польщі у Львові.
Провокаторам, котрі пошкодили польський меморіал у Гуті Пеняцькій на Львівщині, не вдасться посварити українців і поляків, злочинці мають бути покарані. Про це заявив Павло Клімкін, міністр закордонних справ України. «Рішуче засуджую акт вандалізму на польському меморіалі. Такими провокаціями нас посварити не вдасться. А злочинці мають бути покарані», — написав він у Twitter.
Пам’ятник загиблим полякам було пошкоджено в результаті вибуху. Про це повідомив Микола Самарчук, заступник начальника управління поліції у Львівській області. «Про це свідчать сліди кіптяви на стелах та уламках пам’ятника. З місця події експерти вилучили речові докази, що підтверджують цю версію», — заявив він.
Володимир В’ятрович, директор Інституту національної пам’яті України, назвав знищення на Львівщині меморіалу загиблим полякам провокацією, натякнувши, що вигідна вона передусім Росії. На користь його слів свідчить хоча б те, що перші публікації про цей інцидент з’явилися саме у російських ЗМІ. Проросійські блогери першими опублікували фото та відео з місця події, звинувативши у знищенні українських націоналістів. Поліція та місцева влада дізнались про знищення меморіалу уже зі ЗМІ майже через добу після появи перших дописів у проросійських групах у соціальних мережах.
Журналісти дослідили шлях поширення цієї інформації, який переконливо свідчить, що основною метою невідомих вандалів було не стільки знищення пам’ятника, скільки інформаційний гамір навколо цієї історії.
Вперше інформація про знищення пам’ятника у Гуті Пеняцькій з’явилася ще вранці 9 січня в антиукраїнських групах «ВКонтакте». Тобто майже за добу до того, як почалося розслідування цієї справи і про цей випадок дізналися більшість українських ЗМІ.
Перше повідомлення про інцидент було опубліковане у групі «Россия, Украина, Белорусь — и есть Святая Русь». О 10:24 9 січня в цій групі написали, що на Західній Україні знищили пам’ятник. Ні фото, ні відео до допису не додали, однак зрозуміло, що йдеться про пам’ятник у Гуті Пеняцькій. Сама група не дуже популярна (тут усього 7,3 тис. учасників), то ж, можливо, з цієї причини допис не набрав жодного поширення та залишився без особливої уваги.
Утім, о 13:45 інформація про цей випадок з’являється на Facebook-сторінці Юрія Кота, колишнього телеведучого «Інтера» та ведучого «Антимайдану». Він також не додав фото з місця події, написавши лише, що на пам’ятнику написали «Слава Україні». Допис створений задовго до публікації перших новин на цю тему і набув уже більшого резонансу.
Зокрема, пост п. Кота поширили сторінка Жовківської районної організації Партії реґіонів і послідовники Віктора Медведчука. Крім них цей допис скопіювали й кілька користувачів «ВКонтакте».
Одне з перших повідомлень серед новинних сайтів опублікували о 16:51. У російській агенції новин «На Харьков» (зареєстрована вона у Санкт-Петербурзі і називає себе опозиційною до української влади) виходить стаття з промовистою назвою «То ли еще будет! Бандеровцы объявили войну полякам на Западной Украине». Тут чи не вперше проводять паралель із цим інцидентом і заявами Дмитра Корчинського, однак знову ж таки стаття йде без фото.
Вперше фотографії з Гути Пеняцької публікують на проросійському блозі varjag2007su у LiveJournal о 19:35. Сам varjag2007su посилається на російську агенцію Regnum, однак там новина про знищений пам’ятник з’явилася на 20 хвилин пізніше, ніж пост на LiveJournal.
У метаданих опублікованих фотографій вказано, що вони створені близько 17:30 (йдеться про час, коли світлину залили на сайт). Цікаво також, що відео з місця події на YouTube залили о 18:54, тобто за півгодини до того, як його опублікували в блозі LiveJournal. На YouTube-каналі «Вільна Україна», крім відео з Гути Пеняцької, більше нічого немає.
Уже з посиланням на російський Regnum інформація про знищений пам’ятник потрапила на інші сайти. Однією з перших українських агенцій цю новину о 20:51 дав «Кореспондент», що входить у медіахолдинг UMH, який досі належить скандальному бізнесмену-втікачу Сергієві Курченку.

Марічка Кужик, «5 канал», Назарій Тузяк, Zaxid.net

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply