Новини для українців всього свту

Wednesday, Dec. 8, 2021

Хто наважиться ув’язнити кума Путіна?

Автор:

|

Травень 21, 2021

|

Рубрика:

Хто наважиться ув’язнити кума Путіна?
Віктор Медведчук

Схоже, що президент України імітує боротьбу з тими політиками, яких боїться.

Виштовхували з країни
Ірина Венедиктова, генеральна прокурорка України, минулого тижня запевнила, що підписала повідомлення депутатам проросійської парламентської фракції «Опозиційна платформа — За життя» — куму президента Російської Федерації (РФ) Віктору Медведчуку та Тарасу Козаку — про підозру в державній зраді та замаху на розграбування національних ресурсів у Криму. Того ж дня уточнила на спільному з Іваном Бакановим, головою Служби безпеки України (СБУ), брифінгу, що, по-перше, підозрювані передали окупантам документи родовища «Глибока» на шельфі Чорного моря у виключній економічній зоні України.
Без цієї документації розробка родовища окупантами тривала б довше та коштувала б дорожче. На брифінгу оприлюднили аудіозаписи обговорення перереєстрації київської компанії «Нові проєкти» (яка, за словами п. Венедиктової, «з орбіти впливу» підозрюваних) у РФ та отримання нею договорів і ліцензій за законодавством окупантів.
Голова СБУ пояснив, що експертиза підтвердила автентичність голосу Медведчука на цих аудіозаписах. І його почерку в правках до листа Путіну від імені «Нових проєктів». По-друге, за словами лейтенанта Баканова, торік «Медведчук передав Козаку, який перебував тоді в РФ, секретні дані про розташування прихованого військового підрозділу Збройних сил України, його особовий склад, бойову підготовку». По-третє, СБУ розслідує участь підозрюваних у розробці антиукраїнського проєкту «Промінь». «Мета — створення інфраструктури впливу на користь РФ. Збирати персональні дані українців, вербувати їх, впливати на внутрішню політику нашої держави, поширювати пропаґанду», — пояснив глава спецслужби.
Щодо Козака Медведчук повідомив, що той перебуває на лікуванні в Білорусі. хоча напередодні Ілля Кива, ще один депутат фракції ОПЗЖ, визнав, що насправді Козак — у РФ. Не виключено, що й від кума Путіна сподівалися втечі. Бо коли прийшов 12 травня до генеральної прокурорки, то його не впустили — заявили, що у п. Венедиктової — «важливий дзвінок».
Тарас Чорновіл, колишній народний депутат України, розповів, що насправді вона «заховалася під стіл», бо «влада не планувала реально здійснювати карне переслідування Медведчука — його виштовхували з країни», оскільки «щодо співголови ОПЗЖ жодні реальні заходи не передбачалися, мав бути лише гучний пропаґандистський ефект». Руслан Рябошапка, колишній генеральний прокурор України, з цим погодився: «Ситуація виглядає як постановочне шоу, а в цьому шоу була ідея спонукати Медведчука залишити країну, а він не залишив. СБУ та Офіс генпрокурора виявились не готовими до таких подій. Прокурори, мені здалося, були не зовсім переконливими. Й докази не виглядали переконливими».

«Наразі складно»
Прокурор просив суд заарештувати Медведчука з дозволом застави. Але той отримав лише домашній арешт. І зобов’язання носити засіб контролю — електронний браслет. Політолог Володимир Фесенко здивувався: «Чому особу, яку офіційно підозрюють у державній зраді, не затримали, а «дають петицію про обрання запобіжного заходу»? Поки що слів більше, ніж конкретних результатів».
А колишній депутат українського парламенту Вадим Денисенко зауважив: «Медведчука не посадили за ґрати бодай на одну добу — поки збирав би гроші на заставу. Можна сказати, що влада спершу чекала, що втече, а коли не втік, то злякалася».
Анна Маляр, голова Центру правових і кримінологічних досліджень, скептично прокоментувала звинувачення Медведчуку: «Допис генпрокурорки містить кілька натяків на форми державної зради, які можуть лежати в основі обвинувачення. Це допомога іноземній державі у підривній діяльності проти України і, можливо, шпигунство. Але це лише здогади, бо подробиць іще немає. Просто в дописі міститься фраза про державну таємницю, але не зрозуміло — це підозрюваний її розголошував чи це зараз у матеріалах слідства є інформація з грифом і її не можна розголошувати».
«Також у дописі йдеться про «замах на розграбування національних ресурсів у Криму». Та наразі складно сказати, про який саме злочин йдеться, бо формулювання дещо не збігається з назвами статей у кодексі. Але слово «замах» означає, що злочин не завершений із незалежних від підозрюваного причин і майно йому у розпорядження не перейшло», — доповнила вона.
Тож політтехнолог Олексій Голобуцький резюмував: «Справа Медведчука в правовому полі не має серйозних перспектив. Не можу пригадати за останні роки, щоб домашній арешт закінчився чимось іншим, крім розвалу справи. Тобто, якщо вона переходить у режим домашнього арешту, то всі розуміють, що це кінець. Судячи з виступу прокурора, це ніяка не підготовка до процесу».
«Слабкість звинувачення і давні зв’язки кума Путіна в правоохоронній та юридичній системі унеможливлюють обвинувальний вирок йому. Медведчук — досвідчений юрист із міцними зв’язками в правоохоронних органах, та й просто дуже заможна людина. Це збіг, який в Україні унеможливлює його ув’язнення», — додав він.
Своєю чергою, адвокат Ігор Чудовський конкретизував слабкість звинувачення: «Медведчуку інкримінують вчинення злочину на території Криму, непідконтрольного зараз владі України, і доводити цей злочин складно, як і арґументувати підозру, адже провести обшук, виїмку в фірмах, афільованих із Медведчуком, — практично нереально».
Як повідомляв «Міст», з Медведчука стягнуть 140 тис. грн за позов на книгу про Стуса.

Ігор Голод

Коментарі експертів
Володимир Фесенко, політолог:
— Майже тримісячне переслідування Медведчука теперішньою владою свідчить, що події розвиваються доволі динамічно і невідворотно для фігурантів справи. Зараз одночасно діють два чинники. З одного боку, політична воля президента і його особистий політичний інтерес: Медведчук став для нього особистим політичним ворогом. З іншого боку, цю політичну волю президента відчувають і правоохоронці. Прогнозую подальший тиск із боку Зеленського і з боку громадськості, щоб ця справа була доведена до вироків.

 Володимир Цибулько, політолог:
— Приїзд до Києва державного секретаря США зміцнив переконання Зеленського, що необхідні певні дії, інакше допомогу можна і не отримати.

Віктор Небоженко, політолог:
— Підозра й обшуки помешкання та офісу політичної сили Медведчука спровоковані тиском офіційного Вашинґтона з метою покласти край корупції, засиллю олігархів та «п’ятої колони» РФ в Україні. І це поставило Київ у ситуацію, яка є вищою за інтелектуальні можливості української влади. Це заздалегідь нездійсненне завдання для теперішнього президента. Справа Медведчука загрузне в судах й її не доведуть до кінця. СБУ вже зробила все, що могла, Офіс генпрокурора також зробив усе, що міг. Але суди жодної інстанції в Україні не готові знову стати на прю з Медведчуком.

Сергій Руденко, політичний оглядач Deutsche Welle:
— Звинувачення Медведчука в державній зраді паралізують його діяльність в Україні. Це в умовах гібридної війни, яку веде РФ, не так уже й мало. Головне тепер — довести їх у суді. Але це, схоже, не основна мета команди Зеленського. Теперішня підозра Медведчуку — спроба одночасно завдати потрійного удару — по самому фігурантові справи, його куму й по Петрові Порошенку. Саме за часів його президентства кум Путіна телефоном домовлявся з Москвою про перереєстрацію в уже анексованому Криму компанії «Нові проєкти», зайнятої в Чорному морі розробкою родовища нафти та газу, яке оцінюють у 37 млрд грн. Чи знав п’ятий президент про це, з огляду на те, що СБУ слухало Медведчука, який у той час брав участь у перемовинах із Москвою? Якщо знав, то чому не дав команду припинити діяльність кума Путіна?

Антон Федорців, експерт Центру політичних досліджень:
— Команда Зеленського намагається вбити двох зайців одним пострілом. З одного боку, задовольнити спрагу патріотично налаштованих виборців до покарання відкритих колабораціоністів на політичному небосхилі України, а з іншого — прибрати конкурента в проросійському таборі. Третій канал імпульсу — контактний. Цілком вірогідно, що новими справами проти особистого повіреного Путіна в Україні Зеленський вирішив пограти м’язами перед володарем Кремля. Мовляв, така поведінка «самця» в стилі самого президента РФ схилить останнього до перемовин із українським колегою.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply