Новини для українців всього свту

Sunday, Apr. 11, 2021

«Гобліни» уникають відповідальності за злочини

Автор:

|

Серпень 14, 2014

|

Рубрика:

«Гобліни» уникають відповідальності за злочини
Сергій Аксьонов

Сергій Аксьонов

У «держраді» «Республіки Крим» розроблений і розглядається «в комісіях» проект «закону» «Про недопущення переслідування осіб за дії, вчинені з метою охорони громадського порядку та захисту інтересів Республіки Крим» у період анексії й окупації Кримського півострову. Автором «законопроекту» є Сергій Аксьонов, «в. о. голови Республіки Крим», який створював і керував так званою самообороною Криму, котра скоїла безліч правопорушень і злочинів.

Кримська громадськість, яка особливо постраждала від беззаконь «самооборони Аксьонова», обурена перспективою прощення та приховування злочинів, скоєних цим незаконним воєнізованим формуванням. Наприклад, Андрій Клименко, експерт «Майдану закордонних справ» і головний редактор порталу BlackSeaNews, зазначає: «Наших кримських друзів били (катували, убивали, декого так і не знайдено) «з метою захисту інтересів Республіки Крим у стані крайньої необхідності» — який блиск юридичної думки! Коні, Плевако й інші великі російські адвокати повинні перевертатися в трунах».
Таким чином стає зрозуміло, що Аксьонов хоче амністувати своїх «ополченців», а по суті — бойовиків незаконно створеної організації, котрі били та викрадали людей під час спецоперації зі захоплення Криму. Але аналітики кажуть, що це все одно не допоможе їм уникнути відповідальності, тому що так звані кримські закони насправді не є законами, і ні визнаватися, ні виконуватися вони не будуть.
Навпаки – «прийняття такого юридично нікчемного «закону» є доказом того, що злочинні дії самооборони організовувалися та проводилися свідомо й зі злими намірами самим Аксьоновим, а також його поплічниками. А в майбутньому, коли Аксьонова і Константинова буде притягнуто до суду за скоєні злочини, прийнятий «закон» про «амністію» стане обтяжливою обставиною — як спроба приховати факти злочинів і відвести винних від відповідальності.
«Законопроект» містить усього чотири статті. Він забороняє «застосування санкцій, покарань, а також карного чи адміністративного переслідування осіб, які вчинили дії, що спричинили заподіяння шкоди», «з метою охорони громадського порядку та захисту інтересів Республіки Крим у період з 25 лютого по 11 квітня 2014 року».
На думку кримських «законодавців», «дії осіб із числа народних ополченців, народних дружинників та інших осіб, що спричинили заподіяння шкоди», є діями, «вчиненими в стані крайньої необхідності». Дивує широта застосування «закону»: він буде чинним на всіх етапах юридичного провадження щодо підозрюваних, карні справи стосовно котрих уже перебувають у провадженні.
Кримський юрист Сервер С. (просив не називати його імені, бо будь-яка критика дій влади в Криму зараз переслідується) зазначає: «Законотворчий процес у Криму завжди був на найнижчому рівні. У 1992-1995 рр. кримські депутати наприймали таких «законів», які Верховній Раді України довелося майже всі скасовувати. Але особливо впав рівень законотворчої роботи в так званій держраді. Закони готуються повністю некваліфікованими людьми, не знайомими навіть з основами права.
Варто зазначити, що в «законах» «держради» порушуються принципи права, кримські «закони» часто суперечать федеральним, «держрада» в них бере на себе повноваження, яких їй ніхто не давав. Це – правовий нігілізм, цинізм у політиці та громадянська безвідповідальність. Не можна зі злочинністю боротися злочинними методами. Кому не зрозуміло, що не можна «охороняти громадський порядок» шляхом порушення самого ж громадського порядку? А тим більше, хіба можна назвати охороною громадського порядку «заподіяння шкоди» самими правоохоронцями?»
Адвокат Олександр В. так пояснює недоладності «законопроекту»: «По-перше, неспроможним є посилання законодавців на те, що ці правопорушення «вчинено в стані крайньої необхідності». Такий стан може застосовуватися до фізичної особи, але не до реґіону або державного утворення. Стан «крайньої необхідності самооборони» міг бути в конкретної людини, коли виникає загроза її життю, але його не могло бути в «Республіки Крим». Навіть навпаки — «стан крайньої необхідності самооборони» виникав у громадян, котрі стикалися з діями «самооборони», зазнавали нападів, затримання, побиття бойовиками.
По-друге, амністії в традиційному праві підлягають особи, котрі не скоювали важких злочинів, не брали участі у вбивствах, катуваннях, позбавленні волі та викраденні людей. А цей «законопроект» спрямований на амністію саме тих бойовиків, котрі якраз учинили важкі злочини. Це — спроба приховати всю злочинну діяльність «самооборони».
Іван Новіков, експерт із міжнародного права, порівняльного правознавства та прав людини Центру громадянської освіти «Альменда» (Санкт-Петербург), провів правовий аналіз цього «законопроекту». У першу чергу експерт відзначає неправомірність застосування норми про «стан крайньої необхідності». Далі фахівець зазначає, що проведення амністії не скасовує проведення розслідування всіх фактів злочинів і оприлюднення інформації про них, а навпаки — передбачає повне відновлення істини навіть у тому разі, якщо розслідування закінчиться звільненням від відповідальності.
А «законопроект» припускає, що не буде покарано вбивць Решата Аметова, котрого «самооборонівці» під об’єктивами телекамер насильно забрали з площі Леніна в Сімферополі та посадили в машину, після чого він був знайдений убитим. Не буде знайдено та покарано викрадачів Андрія Щекуна й Анатолія Ковальського, а також десятків інших українських і кримськотатарських активістів, котрих піддавали тортурам і допитам у підвалі військкомату.
«Подання такого законопроекту свідчить про аморальність політики «Республіки Крим», — переконана психолог Тетяна К. — Такий «закон» суперечить принципу «невідворотності покарання». Схоже, що все життя нинішньої політичної системи Криму — це ланцюг самоуправства й аморальності. Зверніть увагу на те, хто подає проект. Як відомо, Сергій Аксьонов створював і керував «самообороною», вона за його наказом скоювала всі правопорушення.
Бойовики «самооборони» під час проведення незаконних обшуків, затримань та інших дій показували «папірець», де було написано, що їм надається таке право від «верховного головнокомандувача Криму» Аксьонова, хоча той таких повноважень не мав. Тобто виходить, що Аксьонов намагається звільнити від відповідальності себе самого та своїх поплічників.
Із іншого боку, уже саме подання такого «законопроекту» свідчить про те, що «самооборона» свідомо здійснювала всі злочини, діяла поза законодавчими рамками як України, так і РФ. І відповідати повинні в першу чергу організатори такого формування — сам Сергій Аксьонов, котрого головою уряду призначив «спікер держради» Володимир Константинов.

Микита Горенко, «День»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply