Новини для українців всього свту

Friday, Jun. 25, 2021

Ексміністр Уманський викрив корупцію в уряді?

Автор:

|

Квітень 08, 2020

|

Рубрика:

Ексміністр Уманський викрив корупцію в уряді?
Ігор Уманський

Колишній урядовець звинуватив прем’єра й голову Державної податкової служби в прикритті масштабних схем розкрадання.

Only dust in the wind
Звільнений 30 березня з посади міністра фінансів Ігор Уманський заявив в інтерв’ю, опублікованому в інтернетвиданні LB.ua, що його відставка сталася через голів митної й податкової служб — Максима Нефьодова та Сергія Верланова відповідно. Мовляв, його пропозиція звільнити їх виявилася «бумерангом». «Єдина причина, яку бачу, — ось ці подання і те, що не збирався відступати в цьому питанні», — запевнив він.
Колишній міністр пояснив, що домагався звільнення головних податківця та митника, бо через маніпуляції в їхніх відомствах із податком на додану вартість (ПДВ) державна скарбничка недоотримує щомісяця 5 млрд грн. Він запевнив також, що доповідав про це прем’єру. Дослівно ж розповів: «Показую: ось — інформація щодо кожного місяця, і це тільки «скручування» з ПДВ». Як тільки прийшов до Мінфіну, мені швидко з усіх боків зливати інформацію почали — з розшифровками, щодо компаній, за сумами. Де стартують, через кого проганяють, де виводять. І п’ять мільярдів — це тільки з ПДВ!».
«П’ять мільярдів гривень — середній показник, бо сума в різні місяці — різна. Щоб оптимізувати такий обсяг ПДВ, необхідний обсяг самих операцій «оптимізації» в рази більше. І це — відхід від оподаткування по прибутку 2-3 млрд грн», — написав п. Уманський у Facebook. Він розповів і про «ігри» з податковим боргом («надування», оспорювання, списання)». «Це — ще близько 2-3 млрд грн щомісяця, а також контрабанда або частково замкнута на ці схеми, або просто виключно кешеві операції, які без доступу до баз даних полічити наразі неможливо. Загалом ідеться про близько 10 млрд грн щомісяця усереднено втрат доходів державного бюджету. Закон «збереження енергії» ніхто не скасовував. Якщо десь убуває, то десь прибуває». Все інше — only dust in the wind.

«Найважливіша подія»
Ексміністр запевнив, що пропонував прем’єру замінити п. Верланова на виконувача обов’язків голову податкової служби. Бо це, за словами п. Уманського, «дало б системі чіткий, жорсткий сигнал: усе почало змінюватися». Але, за словами, колишнього міністра, прем’єр відповів, що п. Верланову та п. Нефьодову потрібно дати час.
А про начальника Державної митної служби п. Уманський розповів: «Він такий десь ідеаліст, намагається намалювати картинку світлого майбутнього — «нова митниця», все таке. Проблема в тому, що є картинка світлого майбутнього, а є — реальність. І «контрабас» як ішов, так і йде».
За його словами, митники п. Нефьодова ігнорують. «Він мені сам це сказав. Фактично розписався у своїй профнепридатності. Тобто Макса вивели в роль фунта, котрий розповідає про реформу на митниці, а насправді там ситуація — за Януковича просто відпочивали, — зазначив звільнений урядовець. — Але проблема точно не в ньому. Його вивели з гри і зробили громовідводом, а процесами кермували інші. У цьому його помилка».
Юрій Бутусов, головний редактор інтернетвидання «Цензор.нет», прочитавши це, заявив: «Найважливіша політична подія 2 квітня, яка за своїм резонансом перевершує навіть скандал із братами Єрмаками, — Ігор Уманський, котрого звільнили через три тижні роботи, звинуватив прямим текстом прем’єр-міністра Дениса Шмигаля і главу податкової служби Сергія Верланова в «дахуванні» (прикритті. — Авт.) масштабних схем розкрадання ПДВ на мільярди!».
Але не всі з цим погодилися. Голова Данило Гетманцев, комітету Верховної Ради з питань фінансів і податкової політики, твердив, що «заяви Уманського про проблеми в податковій не мають під собою підстав і пов’язані з його образою через відставку».

Як ображений хлопчик
Депутат пояснив: «Про що свідчать ті його заяви, які він розповсюджує, як ображений хлопчик, котрого попросили піти і який насправді не впорався з тим завданням, яке ставила перед ним держава? П’ять мільярдів недонадходжень від «скруток», від ПДВ чи від інших так званих схем? Аби робити такі заяви, треба поглянути на динаміку збільшення надходжень до державного бюджету, починаючи зі серпня минулого року. Якщо ми подивимося, що місяць до місяця, незалежно від того, що база була така сама або навіть менша, ніж 2019-го чи 2018 року, у нас надходження збільшуються на два-три мільярди».
«Якщо ми подивимося, що в першому кварталі ми збільшили сальдо по ПДВ на 60 % порівняно з 2019 роком, і це незважаючи на кризу, то сумніви в його заявах тільки стверджуються. І якщо він бачив таке порушення, — чого ж він пішов, а не боровся з ним, як повинен робити справжній політик та патріот України?» — запитав він.
А Павло Кутуєв, український професор соціології, запевнив у Facebook, що ексміністр хотів позбутися Нефьодова й Верланова тому, що ті навпаки — протидіяли корупції. І похвалив прем’єра за те, що «не піддався на провокацію з боку Уманського та захистив не просто двох ефективних державних службовців, а зміцнює принцип професійного підходу до формування управлінського апарату».
«Верланов продемонстрував, як у стислі строки — за умови наявності в державного менеджера рішучості та компетентності — можна різко зменшити податковий схематоз, особливо це стосується махінацій із ПДВ. Більше того, голова Державної податкової служби (ДПС) довів, що здатен виводити гроші з тіні до бюджету навіть в умовах кризи», — твердив соціолог.

Агонія через звільнення
Своєю чергою, Катерина Гупало, юристка й партнерка компанії Arzinger, заявила, що звинувачення колишнього міністра — «це, радше, агонія через звільнення й образа за те, що не дали розставити своїх «потрібних» людей у податковій та митниці». «Працюючи багато років із податковими спорами, розумію, що під прапором боротьби зі схемами ексміністр хотів запустити терор із масових податкових перевірок, за наслідками яких щомісяця знімати по 5 млрд грн бюджетного відшкодування ПДВ із реальних добросовісних підприємств, які поки ще живі. Таке собі безпроцентне примусове кредитування держави. Поки бізнес роками би судився, п. Уманський звітував би про додатковий профіт — держава нічого нікому не винна, — пояснила вона. — Я стикалася з таким підходом за часів попередників — у клієнтів по кілька перевірок на місяць, штрафи, пені, кримінальні провадження, пресинг. Уманський також «успішно» застосовував ці методи, коли виконував обов’язки міністра фінансів за прем’єрства Юлії Тимошенко. Блокування повернення ПДВ, яке пропонував Уманський, — вимивання обертових коштів бізнесу, які дуже необхідні під час кризи».
«Бюджетне відшкодування ПДВ упродовж останнього року відбувається переважно вчасно, системно й автоматично. Надіюсь, що кризового 2020-го так буде і надалі. Податкових перевірок і спорів стало менше, рівень комунікації податкової з бізнесом підвищився, кількість задоволених скарг на рівні ДПС України відчутно зросла», запевнила п. Гупало.

Одіозні креатури
А журналіст Ігор Смолов нагадав, що ексміністр «був настільки зайнятий спробами «збити» Нефьодова та Верланова (обраних на відкритих конкурсах), що не спромігся подати уряду адекватний секвестр бюджету». І що Уманський пропонував призначити головним податківцем Євгена Бамбізова, котрого, за даними видання НВ, затримала торік Служба безпеки України за підозрою в сприянні легалізації доходів Сергія Курченка (головного фінансиста Януковичів. — Авт.) та участі в корупційних схемах Романа Насірова, екс-голови Державної фіскальної служби. Смолов нагадав, що Бамбізова, «як стверджує видання «Главком», тільки через підконтрольні йому фірми конвертував більше 4 млрд грн».
«Загальна сума покритих ним корупційних схем сягає 45 млрд грн! Перебування його на посаді супроводжувало тотальне свавілля — схеми з ПДВ, «випадкові» штрафи для «АрселорМіттал» і «Фокстроту» та авансовий збір податків із платників із метою закриття недостачі, від яких бюджет страждає й досі», — наголосив журналіст.
Він нагадав, що Уманський пропонував призначити головою митниці Василя Поїзда — «касира» Олександра Клименка (голови податкової служби часів президента Януковича). А головним податківцем — фігуранта журналістських розслідувань Людмилу Демченко.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply