Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 3, 2022

Диверсанти завдають удар по Україні

Автор:

|

Липень 06, 2017

|

Рубрика:

Диверсанти завдають удар по Україні

Упродовж однієї доби російські диверсанти скоїли два фатальних напади на українських силовиків-високопосадовців.

Війна — скрізь
27 червня спершу в Києві вибухнув «мерседес», за кермом якого був Максим Шаповал, командир спецпризначенців Головного управління розвідки (ГУР). Він загинув на місці теракту. Цього ж дня в Костянтинівському районі Донеччини підірвався на міні автомобіль зі співробітниками Служби безпеки України (СБУ). Внаслідок вибуху загинув полковник Юрій Возний, ще троє були поранені.
Військовий кореспондент Андрій Цаплієнко констатував із цього приводу: «Ми маємо кордон із Російською Федерацією (РФ), довжина сухопутної частини якого — 1974 км, і повністю закрити його так, щоб не було несанкціонованих проникнень, неможливо. Ба більше, легально перейти кордон агентові з РФ не важко. А суспільство має збагнути, що війна не на Сході. Вона — скрізь».
Ігор Козій, військовий експерт Інституту євроатлантичної співпраці, пояснив: «Такі вбивства військових стають можливим через несистемну роботу контррозвідки. У державі відсутній військовий контрозвідувальний режим».
Своєю чергою, Антон Геращенко, депутат Верховної Ради (ВРУ) та радник міністра внутрішніх справ, вважає, що порівняно з минулим роком, кількість терактів в Україні значно зросла: у березні — вбивство Дениса Вороненкова (екс-депутат російського парламенту, котрий утік в Україну. — Ред.), у квітні — вбивство у Маріуполі полковника СБУ Олександра Хараберюша, у червні — замах на Аміну Окуєву й Адама Осмаєва (українські бійці чеченського походження. — Ред.). І ось убивство двох керівників — розвідки та СБУ. Торік такого не було. І це — не вбивства на лінії фронту, а в Києві, в глибокому тилу.
«Я би об’єднав це в єдиний диверсійно-терористичний акт, — зауважує депутат, — що має на меті залякати українців. Все це — ланки одного ланцюжка, все це — дії російських терористичних банд. Вони діють за планом і їхнє завдання — вбивати представників українських спецслужб, розвідки, осіб, котрі заважають їм реалізовувати свій план. Вони задіюють найкращих фахівців для диверсій. Вочевидь, ці рішення ухвалюються в Москві».

Буде більше
А от Юрій Бутусов, головний редактор київського інтернет-видання «Цензор.НЕТ», прокоментував загибель полковника Шаповала так: «Це — не перший напад. Їх досить багато і масштаб терористичних атак зростає. Нам протистоїть велика країна, спецслужби якої отримали завдання проводити в Україні масовані диверсійні дії. Безумовно, захиститися повністю не вдасться. Особливо враховуючи, що є ціла низка неконтрольованих ділянок кордону. До того ж у нас із РФ, як і раніше, діє вільне переміщення осіб».
«Гадаю, таких нападів буде дедалі більше, — прогнозує журналіст. — Ворог завдає ударів по людях, котрі мають медійне значення. Це вбивство Вороненкова, і загроза Геращенку. Таких ситуацій чимало. Впевнений, що це — не останній терористичний акт. Загинув співробітник Міністерства оборони (МО), котрий справді зробив значний внесок у протистояння російській аґресії. Те саме можна сказати і про вбитого в Маріуполі Олександра Хараберюша. Це точкові й болючі удари».
Натомість Юрій Костюченко, експерт із безпеки спецслужб, не вважає скоєні 27 червня вбивства початком серії терористичних актів. За його словами, це продумані диверсійні операції, проте занадто складні та дорогі, щоб можна було очікувати більше терактів.
«Власне, це одна з тактик, які й раніше застосовував супротивник, — зауважив він. — Тут немає нічого нового. Так, вона болюча. Ми розуміємо, що вони можуть здаватися несподіваними, але до них треба бути готовими. Звісно, є і протидія таким операціям, тому сказати, що буде велика серія, мабуть, не можна, бо це потребувало б значно більших ресурсів, ніж є за нашими оцінками».
«Тактики контртерористичної війни не змінюються, — пояснив експерт. — У нас немає соціальної бази для терору. Він має зовнішнє походження, має вигляд і планування не як терористичні, а як диверсійні операції. Тобто тут мають працювати професіонали з протидії саме диверсійним операцій. Шкода про це казати, але це — рутина нашої війни».
Своєю чергою, Микола Маломуж, екс-голова Служби зовнішньої розвідки України, нагадав: «Перехід до активної терористичної та диверсійної діяльності фахівці спрогнозували ще два роки тому». «Робота на упередження має бути однією з головних і найпріоритетніших, — зауважив ветеран. — Однак на третьому році війни цього складно досягти, оскільки стратегічна розвідка в Україні досі живе з бюджетом мирного часу».

Ціль — усі ми
Нолан Петерсон, міжнародний кореспондент часопису The Daily Signal, колишній льотчик військово-повітряних сил США та ветеран війн в Іраку й Афганістані, констатував: «Той факт, що кібератака (на комп’ютерні мережі в Україні, у т. ч. державних установ. — Ред.) і вбивство офіцера української розвідки відбулися напередодні Дня Конституції, після візиту Петра Порошенка до Дональда Трампа, змушує задуматися про втручання РФ. Бої вздовж лінії фронту на сході України дещо стихли. Настало «хлібне перемир’я», щоб місцеві жителі змогли зібрати урожай. Затишшя триватиме з 24 червня до 31 серпня. Але гібридна війна триває».
«Шаповал керував спецпризначенцями ГУР. Він командував секретною розвідувальною дивізією, яка збирала докази військових дій РФ проти України і проводила зухвалі таємні рейди на території, підконтрольної сепаратистам», наголосив п. Петерсон.
Своєю чергою, Моллі Мак-Кью, котра була консультантом і радником у президента Грузії Михеїла Саакашвілі та прем’єр-міністра Молдови Влада Філата, зауважила в часописі The Washington Post: «Убивство в Києві розвідника Шаповала продемонструвало, як Захід втрачає Україну».
«Після того, як в центрі Києва 27 червня був підірваний автомобіль, в якому перебував співробітник ГУР, це стало знаком, що РФ продовжує війну проти України вже на вулицях її столиці. І це є загрозою для всього світу. На яку на Заході поки що не відреагували», — пояснила експерт.
Відтак, п. Мак-Кью констатувала: «Це частина серії атак, яка, на думку експертів, здійснюється під керівництвом російської розвідки проти українських військових, співробітників служби безпеки та розвідки. Кампанія, схоже, спрямована на послаблення контррозвідувальних можливостей України, а також на залякування солдатів і волонтерів. Москва успішно добилася того, щоб дебати велися лише про те, чи ефективні мінські угоди і про збереження чи скасування санкцій. Нічого з цього не стосується захисту України чи покарання Кремля за аґресію. Мало хто каже про посилення оборонної здатності України, її наступальних і розвідувальних можливостей. Було досить мало обговорення щодо зміцнення оборонного, наступального та розвідувального потенціалу України». Відтак, Моллі Мак-Кью резюмувала: «Нам усім потрібно інвестувати в цю сферу, бо якщо Україна — випробувальний полігон, то кінцева мета — всі ми».

Ігор Голод

Пряма мова
Олег Жданов, військовий експерт:
— Діяльність російської агентури в Україні нагадує те, що відбувається в Молдові, звідки нещодавно вислали п’ятьох російських дипломатів. Багато в чому це пов’язано з відсутністю ефективного контролю на кордоні та політизацією СБУ. Чому ж в Україну не пускають відомих політиків та артистів із РФ, але не помічають шпигунів? Російська шпигунська мережа дуже розвинена в Україні. Москва ніколи не шкодувала коштів для збору розвідувальної інформації. Описати те, що відбувається, можна випадком з Борисом Нємцовим. За півроку до вбивства йому запропонували заради власної безпеки переїхати до Києва. А він сказав, що російські спецслужби в Києві почувають себе вільніше, ніж у Москві, та відмовився переїжджати. Ми не провели люстрацію, контрзаходи. Досі залишається відкритим кордон, він існує номінально. Державна прикордонні служба може відповісти тільки на одне питання: «Скільки людей перетнуло державний кордон України?» А який якісний склад цих людей, з якою метою, на який термін, куди саме вони їдуть, ніхто не знає.

Гоп-ля
На території львівської загальноосвітньої школи № 15 3 липня виявили саморобний вибуховий пристрій. Про це повідомили у департаменті цивільного захисту Львівської облавної державної адміністрації. «Він лежав на відстані 15 м від шкільної будівлі», — зазначили в департаменті. Фахівці вибухово-технічного відділу Львівського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МО України знешкодили пристрій і взяли його для дослідження.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply