Новини для українців всього свту

Monday, Jul. 4, 2022

Директора НАБУ хочуть звільнити за розслідування закупівлі вакцин

Автор:

|

Лютий 21, 2021

|

Рубрика:

Директора НАБУ хочуть звільнити за розслідування закупівлі вакцин
Артем Ситник

У понеділок, 15 лютого, в Україні мала стартувати масова вакцинація від коронавірусу. Принаймні, так раніше обіцяло керівництво Міністерства охорони здоров’я (МОЗ). Однак жодна партія вакцини до країни так і не надійшла. Натомість спалахнув черговий гучний скандал. Максим Степанов, керівник МОЗ, публічно звинуватив Артема Ситника, директора Національного антикорупційного бюро України (НАБУ), в спробі зірвати кампанію щеплення через розпочате відомством останнього розслідування можливих зловживань при закупівлі вакцини. Своєю чергою, Денис Шмигаль, прем’єр-міністр, зареєстрував у Верховній Раді України (ВРУ) законопроєкт, який фактично означає звільнення п. Ситника зі займаної посади. І це при тому, що незалежність директора НАБУ є однією з важливих вимог західних партнерів України.

Ціна зросла із 3 USD до 17,85 USD
Про розслідування стало відомо ще минулого тижня. «НАБУ розпочало досудове розслідування щодо можливих зловживань при закупівлі китайської вакцини виробництва компанії Sinovac Biotech за ціною 17,85 USD за одну дозу за допомогою приватної фірми-посередника. Цей випадок набув широкого розголосу в засобах масової інформації, позаяк спершу державне підприємство «Медичні закупівлі» розпочало перемовини щодо закупівлі вакцини з орієнтовною вартістю близько 3 USD і перебувало на фінальному етапі процесу. Проте згодом міністр Степанов у ручному режимі зупинив цей процес та доручив розпочати перемовини щодо закупівлі китайської вакцини в компанії Sinovac Biotech за ціною 17,85 USD», — йшлося в повідомленні Ради громадського контролю НАБУ.
У підсумку 30 грудня 2020 року МОЗ уклало контракт про постачання в Україну вакцини виробництва компанії Sinovac Biotech обсягом 1,9 млн доз на загальну суму 964,3 млн грн. Договір підписали не напряму з китайцями, а з українським фармацевтичним підприємством «Лекхім», яке, за офіційним підтвердженням Sinovac Biotech, є єдиним уповноваженим представником виробника вакцини в Україні.

«Замах на зрив вакцинації»
Та цього тижня події закрутилися з неймовірною швидкістю. 15 лютого МОЗ отримало від НАБУ вимогу про надання інформації про всі перемовини з виробниками вакцин проти Covid-19. За словами міністра Степанова, ця вимога є «інформаційною атакою», через яку виробники вакцин відмовляються від співпраці з Україною.
«Україна втрачає довіру від виробників вакцин через подібні інформаційні атаки, які руйнують репутацію нашої держави. Через них МОЗ уже почало отримувати від компаній-виробників відмови від співпраці. Наразі тривають складні перемовини, аби отримати додаткові дози вакцин», — заявив урядовець.
Він назвав розслідування НАБУ «замахом на зрив» кампанії вакцинації в Україні. «Це, своєю чергою, відкриває прямий шлях для постачання російської вакцини Sputnik V. Проте, МОЗ вважає використання російської вакцини неприпустимим», — додав міністр.
Натомість Артем Ситник заявив, що питання вакцини, на його думку, «тільки починає набувати актуальності». За його словами, в НАБУ вже давно сформували підрозділи, які працюють за спеціалізацією, зокрема, існує цілий підрозділ детективів, які займаються винятково зловживаннями в галузі охорони здоров’я. «Тому ми намагатимемося якомога швидше провести це розслідування і, за наявності підстав, притягнути до відповідальності причетних осіб», — підсумував директор антикорупційного органу.

Два погляди на один законопроєкт
Але взаємною сваркою двох чільних посадовців не обмежилося. Того ж таки 15 лютого Кабінет Міністрів України (КМУ) зареєстрував у ВРУ проєкт закону стосовно приведення статусу НАБУ у відповідність із вимогами Конституції. 28 серпня 2020 року Конституційний суд (КСУ) визнав таким, що не відповідає Основному закону, указ президента Порошенка від 16 квітня 2015-го про призначення директором НАБУ Артема Ситника. Це та деякі інші рішення КСУ викликали вкрай неґативну реакцію на Заході. Зе-влада саме цим пояснює появу законопроєкту, який, фактично, означає звільнення п. Ситника з посади.
«Проблема «дірки» у законодавстві та статусі НАБУ залишилася, й її закриття — одна з умов співпраці з Міжнародним валютним фондом. Тому уряд подав законопроєкт, який надає НАБУ статус органу виконавчої влади та передбачає нову процедуру обрання директора НАБУ. Також окремою нормою законопроєкту вказано, що протягом проходження відбору нового директора НАБУ повноваження директора виконуватиме його перший заступник», — повідомив Денис Малюська, міністр юстиції України.
А от Віталій Шабунін, голова правління Центру протидії корупції (ЦПК) заявив, що звільнення Ситника — особисте рішення Володимира Зеленського. «Таким чином останній відреагував на початок розслідування щодо закупівлі вакцин від Covid-19. Дивна реакція гаранта Конституції на виконання НАБУ прямої норми Кримінально-процесуального кодексу, яка зобов’язує Бюро реєструвати провадження після отримання заяви про злочин, — заявив активіст. — Я не дуже розумію, чим або ким керується Зеленський. Хоче повісити на Ситника провал вакцинації? Правда вірить, що це відповідальність директора НАБУ?». Як пояснив голова правління ЦПК, у проєкті закону закладено процедуру, що фактично гарантує президенту обрання підконтрольного директора антикорупційного відомства. До конкурсної комісії трьох членів делегує Рада національної безпеки й оборони, а ще шістьох — уряд (із них троє — це міжнародні експерти). На думку п. Шабуніна, фінальне схвалення такого закону призведе до втрати Україною довіри міжнародних партнерів.
Однак говорити про це ще зарано, адже від моменту реєстрації законопроєкту у ВРУ до фінального голосування в другому читанні документ може зазнати серйозних правок. Тим більше, що уряд звернувся до міжнародних партнерів із проханням висловити консолідовану позицію щодо цього питання. «Цей законопроєкт не був написаний за одну ніч, він дискутувався кілька місяців і, звісно, на платформі парламенту всі зауваження міжнародних партнерів будуть обговорюватися», — заявила в етері програми «Свобода слова на ICTV» Ольга Стефанишина, віцепрем’єрка з питань європейської й євроатлантичної інтеграції України.
Як повідомляв «Міст», директора НАБУ оголосили поза законом.

Ігор Берчак

Мовою чисел
77 % опитаних українців заявили, що вони не задоволені тим, як уряд протидіє поширенню коронавірусу. Про це свідчать результати нового глобального дослідження міжнародної асоціації Gallup щодо ставлення населення різних країн до викликаної Covid-19 кризи. В Україні опитування проводив фонд «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва разом із Київським міжнародним інститутом соціології. 45 % респондентів «категорично не згодні» з твердженням, що уряд добре дає собі раду з коронавірусом. 32 % заявили, що «не згодні», 18 % — згодні, і лише 3 % сказали, що «абсолютно згодні». Ще 3 % не змогли визначитися з відповіддю. Таким чином Україна посіла найвищу сходинку за рівнем невдоволення населення тим, як влада протидіє епідемії Covid-19. До країн, що мають найвищий рівень невдоволення, також увійшли Боснія та Герцеговина (75 %), США (67 %), Іспанія (66 %), Еквадор та Мексика (по 65 %).
Натомість серед лідерів за рівнем задоволення діями своїх урядів належать В’єтнам (100 %), Південна Корея (89 %), Індія й Азербайджан (по 86 %), Австралія (82 %) та Малайзія (79 %). Загалом більш ніж половина населення країн світу вважає, що їхні уряди добре протидіють поширенню коронавірусу. Також із результатів дослідження випливає, що, якщо вакцина від коронавірусу буде загальнодоступною та безпечною, нею готові зробити щеплення 65 % українців. 43 % заявили про свою цілковиту згоду на вакцинацію, 22 % зазначили, що вони «згодні» зробити щеплення. Натомість 10 % «не згодні», а 20 % — «категорично не згодні». Ще 5 % респондентів не змогли відповісти на це запитання.
Такі показники відповідають ситуації в більшості країн світу. Так, більше двох третин учасників глобального дослідження відповіли, що готові зробити щеплення від коронавірусу за умови безпечності та загальної доступності вакцини. Водночас приблизно чверть опитаних, ймовірно, відмовляться від вакцинації. Ще 8 % не визначилися у цьому питанні. До країн, населення яких є найбільш скептичним щодо вакцинації, входять Македонія (49 %), Росія (46 %), Боснія і Герцеговина та Кенія (по 44 %), а також Вірменія (43 %). Натомість найбільше готових зробити щеплення — у В’єтнамі (98 %), Південній Кореї й Іраку (по 88 %), Таїланді (87 %), Індії (85 %) та Малайзії (84 %). Загалом у рамках дослідження опитали близько 45 тис. осіб у 47 країнах світу.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply