Новини для українців всього свту

Sunday, Apr. 18, 2021

Дорожній скандал по обидва боки кордону

Автор:

|

Липень 25, 2020

|

Рубрика:

Дорожній скандал по обидва боки кордону
Славомір Новак

Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) спільно з Центральним антикорупційним бюро Республіки Польща (РП) та Окружною прокуратурою Варшави заявили про викриття злочинної групи, що організувала корупційну схему по обидва боки кордону.
Польські правоохоронці затримали ймовірного керівника групи. Ним виявився Славомір Новак — колишній депутат Сейму РП, ексміністр транспорту цієї країни та колишній голова Державної автомобільної служби України («Укравтодору»). Також кайданки одягнули на його ймовірних спільників — екскомандира військової частини Сил спеціального призначення РП JW GROM Даріуша Завадку та бізнесмена з Ґданська Яцека П.

Специфічний спосіб
Гучні затримання стали результатом міжнародного розслідування, проведеного спільною групою слідчих із РП та України. За версією слідства, у 2016-2019 рр. п. Новак, виконуючи обов’язки (в. о.) керівника «Укравтодору», скористався своєю посадою для отримання хабарів «для себе або третіх осіб». Він нібито надавав переваги окремим компаніям, які брали участь у тендерах на будівництво, ремонт і реконструкції українських доріг державного значення. За даними НАБУ, сума тендерів, яку відпрацьовують у рамках розслідування, становить 270 млн EUR.
Максим Грищук, в. о. керівника САП, зазначив, що один із епізодів кримінального розслідування стосується будівництва доріг на території України, коли українські компанії не змогли завершити будівництво вчасно. «В. о. керівника «Укравтодору» робив пропозиції за якусь винагороду продовжити договори для уникнення сплати штрафних санкцій… Спосіб був специфічний. На території РП близькі та підконтрольні п. Новаку особи створювали підприємства, які учасники тендерних процедур «Укравтодору» мали викуповувати за суми, що в сотні разів перевищували їхній статутний капітал. Таким чином не лише отримали неправомірну вигоду, а й легалізували кошти», — пояснив в. о. керівника САП. «У результаті п. Новак отримав 1,3 млн PLN», — повідомила Мирослава Хир, речниця Окружної прокуратури Варшави, інформує аґенція PAP.
У ще одному епізоді, за словами п. Грищука, екскерівник «Укравтодору», дбаючи про своє майбутнє, пропонував одному з міжнародних підприємств, що здійснює будівництво доріг, створити спільне підприємство на території РП. «Він пропонував свої послуги з надання допомоги, і пропонував, щоб 50 % статутного капіталу надали його людям. Після своєї каденції в «Укравтодорі» п. Новак планував увійти до наглядової ради цього підприємства», — зазначив в. о. керівника САП.

Старі гріхи
Славомір Новак в себе на батьківщині й раніше був фігурантом корупційних скандалів, щоправда, значно дрібнішого масштабу. З посади міністра транспорту РП 2013 року він пішов після претензій польської прокуратури щодо недостовірного декларування. Подав п’ять декларацій, в яких не вказав годинник Ulysse Nardin, вартість якого становила 20 тис. PLN, при тому, що обов’язкова сума для декларування — від 10 тис. PLN. Польська преса тоді писала, що у міністра є ціла колекція коштовних годинників, які він у декларації не вносив.
Але цим справа не обмежилася. Наступного року суд виписав п. Новаку штраф і дав йому умовний термін покарання з випробувальним терміном на рік. Крім цього, 2014-го він став фігурантом «касетного скандалу» після того, як часопис Wprost опублікував записи, на яких людина з голосом, схожим на голос п. Новака, обговорює нібито зі заступником міністра фінансів Польщі питання, пов’язані з податковою перевіркою бізнесу дружини колишнього міністра.

Подвійне громадянство — не проблема
У пресслужбі НАБУ наголосили, що відомство вело розслідування з вересня 2019 року. Паралельно своє розслідування вело Центральне антикорупційне бюро РП. «Оскільки в нас є тісний контакт із польськими колегами, ми швидко встановили, що в них є розслідування, пов’язане з нашим. І на певному етапі стало зрозуміло, що спільне розслідування буде набагато ефективнішим. Специфіка була в тому, що це все розпочиналося на території України. Особа займала певну посаду, використовувала цю посаду для одержання неправомірної вигоди. Але сам механізм неправомірної вигоди був розроблений за межами України», — розповів Артем Ситник, директор НАБУ.
За його словами, в листопаді 2019-го було створено спільну слідчу групу. НАБУ наголошує, що це — перший в історії України випадок, коли особливо тяжкий корупційний злочин викрили зусиллями міжнародної спільної слідчої групи.
Ще один важливий нюанс — Славомір Новак має подвійне громадянство. Наразі повідомлення про підозру екскерівнику «Укравтодору» та його спільникам оголосили в межах законодавства РП. «Злочин починався з того, що п. Новак висловлював наміри отримати неправомірну вигоду на території України, однак ці кошти були отримані на території РП. Його затримали в РП. Ми передали частину інформації, нашу інформацію також використовували в підозрах», — розповів п. Грищук.
«Так само підозри, підготовлені польською стороною, також передані нам, і ми зараз вручаємо їх на території України. На спільних нарадах САП і НАБУ ми не бачимо принципової різниці, де буде відбуватися суд над п. Новаком. Адже дії, які йому інкримінують, спільно оцінені як нами, так і польськими колегами… Екстрадиція, зважаючи на те, що в п. Новака є громадянство РП, не є можливою. Але водночас не є принциповим, в якому суді — українському чи польському — цю справу будуть розглядати», — підсумував директор НАБУ.

Політична складова
Затримання п. Новака може мати і політичну складову. Причому по обидва боки кордону. Нагадаємо, що в РП нещодавно відбулися вибори президента. А Славомір Новак був депутатом Сейму РП кількох скликань від «Громадянської платформи» (ГП), чий кандидат Рафал Тшасковський програв чинному президенту, представникові партії «Право і справедливість» (ПіС) лише 2 % голосів. Новак був радником Тшасковського, в разі перемоги якого екскерівнику «Укравтодору» пророкували високу посаду в уряді РП. Як зазначають польські медіа, Новак також є близьким соратником експрем’єра Дональда Туска, одного з головних політичних опонентів ПіС.
Соратники Анджея Дуди тепер активно коментують затримання впливового політичного супротивника. «Це жахливо, сумно і ганебно, що один з найповажніших польських політиків, якого звели до статусу генія економіки, близький соратник прем’єра Туска, виявляється, не лише любить дорогі годинники, але й є обвинуваченим у значно серйозніших речах», — заявив у ефірі телеканалу TVP Ян-Кшиштоф Ардановський, міністр сільського господарства РП.
Соратники Новака коментують ситуацію по-своєму. «Не маю жодної довіри до Центрального антикорупційного бюро та прокуратури РП. Сьогодні вони допомагають у політичних переслідуваннях й є сліпими до будь-яких сигналів про порушення з боку функціонерів від влади й урядової партії», — написав у Twitter Славомір Нітрас, депутат Сейму, один із лідерів ГП.
Тим часом правоохоронці не виключають появи в цій справі й нових епізодів. «Серед затриманих також є Даріуш Завадка. Після звільнення з військової служби, за часів урядування Дональда Туска, він був заступником керівника державної компанії, яка є оператором польської ділянки нафтогону «Дружба», — пише «Німецька хвиля».
А Олександр Доній, голова Центру досліджень політичних цінностей, припускає, що корупційна діяльність п. Новака могла бути скоординованою з українськими посадовцями найвищого рівня. «Ви думаєте, пані і панове, що він одноосібно будував «злочинні схеми», чи заносив ще «відкати» комусь «нагору» в українській владі?» — написав він у Facebook. Утім, припущення є гіпотетичним, оскільки провина п. Новака ще не доведена, додав експерт.

Ігор Берчак

До слова
Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) виявила у розпорядженні Міністерства оборони України (МОУ) 10 тис. га земель, які незаконно обробляли для вирощування сільськогосподарських культур. «І це в межах лише одного об’єкта МОУ. Мова йде про полігон «Широкий лан» (Миколаївська область), землі якого відводили для розміщення та постійної діяльності Збройних сил, а за фактом використовують підприємці для вирощування сої, соняшнику та зернових культур», — заявив Роман Лещенко, глава відомства. Встановлені збитки від нецільового використання цієї землі становлять 200 млн грн. За даними Держгеокадастру, загалом в Україні в незаконній обробці перебуває близько 12 млн га землі.

Підпис до фото:
Славомір Новак

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply