Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 16, 2021

Донбаські терористи вимкнули єдиного українського мобільного оператора

Автор:

|

Січень 25, 2018

|

Рубрика:

Донбаські терористи вимкнули єдиного українського мобільного оператора

Під час штучного ажіотажу стартові пакети сепаратистських операторів стали дефіцитом

Шок і паніка: такими словами можна було описати стан мешканців тимчасово окупованих територій Донбасу, котрі понад десять днів не могли зв’язатися через мобільний зв’язок з рештою України, де в більшості з них залишилися родичі та друзі. Офіційна версія, озвучена так званими міністерствами зв’язку сепаратистів — банальна аварія на оптоволоконному кабелі десь у «сірій» зоні на лінії збройного протистояння. Натомість експерти кажуть про рейдерський перерозподіл ринку стільникового зв’язку.

«Фенікс» + «Луганком»
Мережа Vodafone донедавна залишалася єдиним українським оператором на окупованих територіях. Ще 2015-го сепаратисти захопили обладнання «Київстару», в результаті чого компанія була змушена повністю вийти з місцевого ринку мобільного зв’язку. Послуги Lifecell стали недоступні в лютому 2017 року.
На основі базових станцій «Київстару» та «Lifecell» (загалом понад 400) навесні 2017-го сепаратисти запустили роботу своїх операторів — «Феніксу» та «Луганкому». Однак особливою популярністю вони не користувалися — за їхніми допомогою можна було зв’язуватися лише з абонентами в межах окупованих територій .
Єдиною можливість зателефонувати в Україну залишався МТС, який сепаратисти не чіпали. Воно й не дивно, адже нібито український оператор мобільного зв’язку «Vodafone Україна» належить російській корпорації «Мобільні Телесистеми» (МТС).

Загадкова аварія
Теперішнє відімкнення на окупованих територіях послуг МТС стало повною несподіванкою. Як уже зазначалося, офіційна версія — перебитий кабель. Щоправда, де він, не знає ніхто. «Ця точка десь за 1,5 км вглиб позицій Збройних сил України (ЗСУ)», — заявив Віктор Яценко, «міністр зв’язку» терористичної організації «Донецька народна республіка» (ДНР). «Йдеться і про непідконтрольні території, і про так звані сірі території — тобто, це нейтральна територія, яка розташована на лінії розмежування», — зазначила Вікторія Рубан, начальник відділу зі зв’язків із громадськістю компанії «Vodafone Україна». «Одна точка — недалеко від населеного пункту Єленівка, що контролюється ДНР, а друга — на території Луганської області. В результаті чого це відбулося, поки незрозуміло», — уточнив Георгій Тука, заступник міністра з питань окупованих територій України.
При цьому і українська сторона, і терористи відразу заявили: готові гарантувати безпеку ремонтним бригадам. «Ми залучаємо Організацію з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ) для того, щоб якимось чином домовитися про зону безпеки для проведення ремонтних робіт», — зауважив п. Тука. Але відновлення зв’язку затягнулося. Можливість поспілкуватися з родичами і друзями по той бік лінії зіткнення одночасно втратили сотні тисяч жителів Донбасу (за деякими даними, з обох боків лінії фронту таких назбиралося майже 2 млн).

Рейдерський перерозподіл ринку
У Донецьку, Луганську й інших населених пунктах вишикувалися велетенські черги за стартовими пакетами досі мало кому потрібних «Феніксу» та «Луганкому». Результати нечуваного ажіотажу не забарилися. «Ми перевалили за 300 тис. абонентів. Лише за три дні у нас активна абонентська база збільшилася на 20 %», — тішився представник «Луганкому». Ціну питання випадково озвучив «міністр зв’язку» ДНР: «Оцінюємо, що щомісячний відтік капіталу з нашої «республіки» на користь «Vodafone Україна» становив 70 млн грн на місяць». І це дані лише по Донецьку, керівники терористичної організації «Луганська народна республіка» (ЛНР) також давно ласо дивилися в бік цього бізнесу.
«Те, що сталося з стільниковим зв’язком, це переділ бізнесу. 2014 року вони не змогли це зробити. Минув час і в 2017-2018 рр. вони це зробили», — вважає політичний експерт Єгор Фірсов. Якщо взяти до уваги, що ціна стартового пакета сепаратистських операторів становить 85 грн, то лише за десять днів ажіотажу власники «Феніксу» та «Луганкому» заробили щонайменше 24 млн грн, полічили журналісти «Радіо Свобода». «Вони зумисне вставляють палиці в колеса. Створюють свою мережу, щоб перебити і забрати на себе ринок. А потім, можливо, навіть, і дадуть відновити Vodafone, але коли ринок вже заберуть», — вважає п. Фірсов.
Схожу думку в інтерв’ю виданню «Апостроф» висловив і Денис Казанський, відомий український журналіст і блогер. «Фенікс», як і будь-який «бізнес» на окупованих територіях, так чи інакше пов’язаний із терористами, котрі утримують там владу. Ми не знаємо точних прізвищ, а також того, в яких пропорціях розподіляються ці кошти. Але те, що це система для грабунку людей, котрі опинилися в заручниках, живучи на цій території і не маючи можливості звідти виїхати, — очевидний факт, — упевнений п. Казанський. — Гадаю, всім уже зрозуміло, що МТС відімкнули цілеспрямовано і зумисне для того, щоб таким чином ввести нового монополіста. Вони ввели свій стільниковий зв’язок, якому тепер немає альтернатив, і, відповідно, можуть ломити які завгодно ціни. Сьогодні хвилина дзвінка на українського оператора коштує 5 грн (щоденний платіж «Vodafone Україна» — 3 грн на день без обмеження кількості дзвінків. — Ред.), а завтра поставлять 10-15, і люди нікуди не дінуться, бо не мають вибору. Не можна нічого зробити — або без зв’язку, або плати ось такі гроші».

Ідеологія та спецслужби
Крім грошей у цій ситуації є ще два цікавих моменти. Перший — ватажки терористів отримують чергову нагоду налаштувати населення проти Києва. Адже за відсутності стільникового зв’язку з Україною жоден пенсіонер вчасно не отримає sms-повідомлення від «Ощадбанку» про нарахування пенсії. Таким чином у тутешніх «ідеологів» з’являється можливість учергове вчинити галас на тему: «Україна вас покинула, ви там непотрібні».
Другий нюанс — стартові пакети «Фенікса» та «Луганкома» продають винятково при пред’явленні копії паспорта з особистими даними і місцем прописки. «Завдяки великій базі паспортних даних сепаратистських операторів, місцеві «силові відомства» тепер можуть із легкістю контролювати будь-якого зареєстрованого абонента», — пише інтернет-ресурс donbass.ua.
Поступово зв’язок від «Vodafone Україна» почав на окупованих територіях відновлюватися, хоча і з серйозними перебоями: додзвонитися вдається з п’ятої чи навіть десятої спроби, виклик триває кілька хвилин, абонента практично не чути. Чи вдасться бойовикам утримати абонентів виключно на «Феніксі» та «Луганкомі»? «Загалом, більшість — за МТС. Бо у багатьох зв’язок на тій стороні, а з «Фенікса» все ж дорогувато. 10 RUR хвилина — не кожен може собі дозволити», — розповіла журналістам «Радіо Свобода» одна з продавчинь пакетів «Феніксу».
Але справу зроблено. Хтось із бандитських ватажків заробив на рівному місці кілька десятків мільйонів гривень, пенсіонерів учергове налякали «хунтою», а «силовики» зібрали обширну базу даних. Задоволені всі, крім, звісно, пересічних мешканців окупованих територій.

Ігор Берчак

Гоп-ля
У самопроголошених республіках «відтискають» не тільки бізнес. У матеріалі «Нові донецькі» російський тижневик «Новое время» розповідає, як в окупованому Донбасі облаштовуються громадяни Російської Федерації (РФ). Видання пише, що потік «переселенців» із РФ, переважно військових і чиновників, надають перевагу елітним квартирам у центрі Донецька та Луганська. За твердженням видання, ДНР і ЛНР не ведуть облік нерухомості, яку вони під різними приводами, в основному, силовими методами, відібрали у справжніх господарів. «Заселення окупованих міст прибульцями з РФ — не жадібність, а технологія, розрахована на те, щоб закріпити людей на захопленій території. Тим самим створюється прошарок жителів, яким є що втрачати у разі, коли Україна поверне собі ці території», — пише тижневик.

До теми
Як стало відомо, 2018-го США втричі збільшили фінансування міжнародних організацій, що займаються знешкодженням мін на Донбасі (до 6 млн USD). Донбас, за оцінками Організації Об’єднаних Націй, є однією з найбільш замінованих територій у світі. Загалом за час конфлікту від мін і вибухонебезпечних предметів постраждали 1826 військових і цивільних. Тепер розмінуванням займаються не лише сапери ЗСУ та Державної служби з надзвичайних ситуацій, але й міжнародні організації, зокрема, HALO Trust. Демінери HALO Trust Ukraine, яких зараз налічується понад 160 (причому всі вони — українці) за допомогою США й інших донорів уже очистили більше 300 га. Але навіть розміновані ділянки організація наразі офіційно не змогла передати в користування місцевим мешканцям. «Скільки років знадобиться для розмінування України — неможливо сказати. Найбільша проблема — доступ до мінних полів. Улітку 2015-го ми повністю очистили від мін Мозамбік, однак на це знадобилося 23 роки. Але якщо в Україні завтра настане мир, ми перші дуже швидко зрозуміємо масштаб проблеми», — ділиться Патрик Томпсон, операційний менеджер HALO Trust. Не надто оптимістично налаштований і Стенлі Браун, директор Офісу з ліквідації та скорочення озброєння в Бюро з політичних і військових питань Держдепартаменту США: «Традиційно такі процеси займають роки, якщо не десятиліття. Ми досі працюємо в Південно-Східній Азії, розгрібаючи наслідки збройного конфлікту, який закінчився ще 1975-го».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply