Новини для українців всього свту

Tuesday, May. 11, 2021

Дмитро Фірташ — за крок до видачі Сполученим Штатам

Автор:

|

Вересень 06, 2017

|

Рубрика:

Дмитро Фірташ — за крок до видачі Сполученим Штатам

Після понад трирічної тяганини майже всі перепони на цьому шляху знято. Останній штрих — підпис міністра юстиції Австрії. Нагадаємо, що «титанова справа» закрутилася у березні 2014-го, коли українського олігарха Фірташа затримали у Відні за запитом ФБР. Відтоді американці домагаються видачі Дмитра Фірташа у справі про хабар на суму 18,5 млн USD, за допомогою яких було незаконно отримано дозвіл на видобуток титану на родовищах в Індії поза конкурсом. Для переведення хабара використовували американські фінансові установи, крім цього учасники цієї міжнародної корупційної схеми начебто планували продавати титанові продукти американській компанії Boeing. Тому ці махінації зацікавили американську Феміду. Олігарху може загрожувати до 20 років в’язниці, а також конфіскація 10 млн USD і низки компаній, які були задіяні в індійській оборудці. Зазначимо, що з моменту арешту статки п. Фірташа суттєво зменшилися — із 2,7 млрд USD до 665 млн USD.

Іспанці проти американців
Однак за ґратами мільярдер пробув недовго, бо через місяць вийшов під рекордну для Австрії заставу в розмірі 125 млн EUR, яку за нього вніс російський бізнесмен Василь Анісімов. В Австрії Дмитро Фірташ почувався доволі комфортно, розповідав, що справа проти нього — суто політична, вихвалявся тим, як напередодні президентських виборів в Україні 2014-го домовлявся про співпрацю з Петром Порошенком і Віталієм Кличком. Мільярдер навіть отримав на руки свій закордонний паспорт і начебто мав намір повертатися в Україну, але не судилося.
У справу несподівано втрутилася антикорупційна прокуратура Іспанії, яка 23 листопада 2016-го оголосила Дмитра Фірташа в міжнародний розшук через відмивання коштів. Одночасно з видачею ордера в Барселоні та місті-курорті Марбелья були затримані п’ятеро осіб, котрі вважалися спільниками українського скоробагатька. За версією іспанських слідчих, ці люди створили для п. Фірташа низку офшорних компаній в Панамі, хоча частина капіталів осідала і безпосередньо в Іспанії: вкладалася в елітну нерухомість.
В антикорупційній прокуратурі Іспанії заявили, що мова йде про «десятки мільйонів євро незаконного походження». Назвати точні суми представник прокуратури відмовився. Однак відразу ж висловив сумнів у тому, що український олігарх потрапить в руки іспанського правосуддя. Так воно і вийшло.

Заплутана австрійська політика
Нещодавно віденський суд ухвалив остаточне рішення не видавати Дмитра Фірташа Іспанії, що виглядає цілком логічно — Мадрид із квітня не відповів на жоден запит із Австрії з проханням конкретизувати обставини підозри проти українця. Іспанська справа розвалилася, таким чином серед претендентів залишилися лише американці.
Нагадаємо, що у лютому ц. р. Вищий земельний суд Відня у карних справах прийняв рішення про припустимість екстрадиції українця до США. Досі воно не могло бути виконане з огляду на те, що не було остаточного рішення щодо іспанського запиту. Тепер п. Фірташ може бути будь-якої вирушити в Сполучені Штати.
Останнє слово, зрештою, за Вольфґанґом Брандштеттером, міністром юстиції Австрії. Ситуація для міністра вельми делікатна. Відомо, що в українського олігарха є непогані зв’язки в правлячій Австрійській народній партії (АНП). Зокрема, ключову роль в його іміджевому проекті «Агенції з модернізації України» відігравав Міхаель Шпіндельеґґер, колишній віце-канцлер Австрії й один із лідерів АНП. Робив це не задурно, щоправда, точний розмір гонорару невідомий і досі. Міністр юстиції — приятель і протеже колишнього віце-канцлера, саме він 2013 року запросив свого товариша Брандштеттера зайняти посаду міністра юстиції.
Зв’язки впливових членів АНП із п. Фірташем уже навіть стали предметом внутрішньополітичної боротьби в Австрії, де невдовзі мають відбутися парламентські вибори. Канцлер Крістіан Керн, котрий представляє Соціал-демократичну партію, нещодавно звинуватив АНП у тому, що вона «утримує радників, які надають консультації сумнівним українським олігархам». Керн мав на увазі Даніеля Каппа, PR-консультанта п. Фірташа, котрий має тісні зв’язки з ключовими особами в АНП. До роботи на українського олігарха він, зокрема, був речником і асистентом Йозефа Прелля, лідера АНП.
Відповідно до закону, питання екстрадиції міністр юстиції вирішує «враховуючи державні інтереси та міжнародні правові зобов’язання». Міжнародними зобов’язаннями в цьому випадку є угода про екстрадицію зі США. У чому полягають інтереси Австрії — питання суто політичне. Не виключено, що справа українського олігарха ще стане предметом політичних спекуляцій. З огляду на делікатність теми, остаточне вирішення долі Дмитра Фірташа може бути відкладене на період після виборів, які відбудуться 15 жовтня.

Екстрадиція затягується, прибутки зростають
Навіть перебуваючи під домашнім арештом в Австрії Дмитро Фірташ вперто боронить свої бізнес-інтереси в Україні. В травні ц. р. Апеляційний суд Одеси підтвердив минулорічне рішення Стокгольмського арбітражу, дозволивши компанії п. Фірташа Ostchem стягнути з Одеського припортового заводу (ОПЗ), найбільшого в Україні виробника аміаку та карбаміду, який перебуває у власності держави, 193,36 млн USD боргу за газ і 5,2 млрд грн пені за протерміновані платежі. Крім цього, судді зобов’язали ОПЗ відшкодувати 670 тис. EUR судових витрат компанії Ostchem і 240 тис. EUR за послуги арбітражу. За словами Дмитра Парфененка, виконувача обов’язки голови Фонду державного майна України, це рішення фактично відкрило шлях до банкрутства підприємства. Урядовець упевнений: ведеться цілеспрямована кампанія зі знищення інвестиційної привабливості заводу, щоб дати п. Фірташу можливість приватизувати ОПЗ мало не за копійки.
Суть справи — наступна. Із 2012-го Ostchem була єдиним постачальником газу на завод, а інші компанії Дмитра Фірташа — монопольними покупцями його продукції. Борг утворився за контрактом із компанією олігарха на поставку газу ще за Януковича, коли російський монополіст «Газпром» із незрозумілих причин знизив вартість блакитного палива для Ostchem із 430 до 265 USD за 1 тис. куб. м. Однак для ОПЗ компанія п. Фірташа продовжувала продавати газ за старою ціною.
«Зараз відбувається змова, яка розпочалася ще торік, коли уряд абсолютно добросовісно затвердив публічний продаж ОПЗ. Банкрутство підприємства, що належить народу, — мета директора заводу і юристів, котрі задіяні в цій брудній схемі. Я скерую звернення до Антикорупційного бюро, звернуся до генерального прокурора, щоб він узяв цю справу під особистий контроль», — зазначив Володимир Гройсман, прем’єр-міністр України.
А минулого тижня стало відомо, що концерн «Стирол» подав апеляцію на рішення Господарського суду Донецької області про стягнення на користь Ощадбанку 104 млн USD. Як повідомляє видання Finbalance, «Стирол», який розташований у підконтрольній проросійським бойовикам Горлівці та входить до групи Ostchem, ще 2011 року отримав у Ощадбанку кредит на 100 млн USD під 10,05 % річних, але віддавати гроші відмовився.
Непогано почувається і «Кримський титан», який продовжує виробляти продукцію в анексованому Криму, але й далі належить п. Фірташу. Після окупації півострова завод був переданий в оренду московській компанії «Титанові інвестиції», засновником якої є кіпрська компанія «Летан Інвестментс лімітед» і громадянин Росії Олександр Ємелін — давній знайомий оліграха. На цю ж фірму зареєстрована австрійська компанія Group DF International, що на 100 % належить українському скоробагатьку. Таким чином, де-факто завод залишився власністю Дмитра Фірташа.
Тож, незважаючи на домашній арешт та імовірність екстрадиції до США, олігарх залишається одним із найбагатших українських бізнесменів. Та чи допоможе йому це в американському суді?

Ігор Берчак

До теми
У Федеративній Республіці Німеччина (ФРН) торік відбувся суд над поліційними чиновниками, котрі отримували хабарі від Дмитра Фірташа. Зокрема, 520 тис. EUR готівкою за «інформаційні та консультаційні послуги» було передано Крістіні Вілкенінґ, приватному детективу з Берліну. Журналісти стверджують, що вона свого часу була агентом східнонімецької спецслужби «Штазі» під позивним «Ніна». За отриманий від п. Фірташа гонорар вона пообіцяла організувати в інтересах олігарха неформальну комунікацію з американськими правоохоронцями. Дмитро Фірташ повірив у серйозні зв’язки «консультантки» у США та доручив їй з’ясувати, «чого хочуть від нього американці». Відповідне замовлення олігарх зробив навесні 2014-го після того, як опинився у Відні під підпискою про невиїзд.
Спільником «Ніни» виявився Гайнц-Петер Гандорф, головний комісар земельної кримінальної поліції землі Мекленбург-Передня Померанія. Чоловік працював у тандемі з колишнім агентом «Штазі» з 2008 року. За цей час він отримав від неї щонайменше п’ять замовлень на надання службової інформації про перебіг розслідування справ чи про досьє правоохоронців на окремих осіб. Загалом, як повідомили у прокураторі Шверіна, п. Гандорф отримав хабарів на загальну суму понад 300 тис. EUR. При цьому найбільшим його клієнтом був саме Дмитро Фірташ.
Підкуп державних посадовців за карним кодексом ФРН, так само є злочином, як і отримання ними хабара. За такий злочин передбачене покарання до п’яти років ув’язнення. Втім український бізнесмен, як повідомили в німецькій прокуратурі, проходить у цій карній справі лише як свідок. Натомість «Ніна» і колишній комісар були засуджені до двох років і десяти місяців в’язниці.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply