Новини для українців всього свту

Saturday, Dec. 4, 2021

Чи суд у Страсбурзі захистить Тимошенко?

Автор:

|

Грудень 29, 2011

|

Рубрика:

Чи суд у Страсбурзі захистить Тимошенко?

Колишня прем’єр-міністр України й лідер опозиційної партії «Батьківщина» — усе ще за ґратами.

В Україні немає суду

Невтішним для пані Тимошенко вердиктом завершився 23 грудня розгляд в Апеляційному суді її скарги на вирок Печерського районного суду Києва, який 11 жовтня постановив ув’язнити її на сім років за нібито перевищення повноважень під час укладання позаторік контрактів Національної акціонерної компанії (НАК) «Нафтогаз України» з російським ВАТ «Газпром».

Комітет опору диктатурі, що об’єднує низку опозиційних партій, відреаґував на це заявою, у якій «не визнає цього незаконного, ухваленого на підставі сфальшованих обвинувачень, вироку — рішення Апеляційного суду від першої до останньої літери було написане в кабінеті президента України». Свій протест висловила й партія «УДАР», очолювана чемпіоном світу з боксу Віталієм Кличком: «Не зважаючи на стан здоров’я Юлії Тимо­шенко, не заслухавши її арґументів, суд після кількох неадекватних засідань ухвалив написане заздалегідь і затверджене зверху рішення. Це свідчить про повну деґрадацію української судової системи, її цілковиту залежність і заанґажованість. В Україні немає суду».

В екс-прем’єра залишилася єдина можливість опротестувати вирок — подати касаційну скаргу до Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і карних справ України. Але, принаймні наразі, Юлія Володимирівна відмовляється від цієї сумнівної нагоди, про що повідомляє у своїй заяві: «Спостерігаючи з-за ґрат Лук’янівського слідчого ізолятора (СІЗО) за виставою жаху, безглуздя й абсурду, на яку перетворився судовий процес, пов’язаний із моїм ім’ям, я ухвалила рішення відмовитися від будь-якої участі в цьому ганебному процесі та від подання касації на рішення судів першої та другої інстанцій. Про який пошук правди може йтися, коли тебе, прикуту до ліжка, раптом хапає спецназ і тягне до медчастини, щоби довести, що ти можеш ходити? Коли до тебе в камеру вриваються якісь люди з фото- й кінотехнікою, безсоромно проводять зйомку, скориставшись із твоєї безпорадності, а потім монтують туди «плазми» та «душові кабіни»? Коли тобі колють знеболювальне що дві години, при цьому стверджуючи, що ти — найздоровіша на планеті?»

Надія — на ЄС

Сподівання оскаржити «печерський» вердикт Юлія Тимошенко покладає на Європейський суд із прав людини (ЄСПЛ). Причому політолог Віктор Небоженко припускає: екс-прем’єр і її адвокати розраховують, що погіршення відносин між Україною та Європейським Союзом (ЄС) піде їм на користь. Експерт зазначає: «Взаємини України та ЄС опускаються до рівня «холодної» війни. І одним із серйозних інструментів цієї війни з боку ЄС буде діяльність Європейського суду з прав людини, який, відклавши трирічну чергу розгляду судових справ, терміново взявся за розгляд справи пані Тимошенко».

Щоправда, державний обвинувач Лілія Фролова сумнівається, що той візьме до розгляду скаргу екс-прем’єра, якщо на те не буде рішення суду касаційної інстанції. Та хоч ЄСПЛ справді нечасто розглядає справи, які не пройшли всіх судових інстанцій, однак в окремих випадках усе ж погоджується розпочати їх розгляд і без цього. Приміром, коли мова йде про необґрунтований арешт, тортури тощо. А такого «добра» в справі Юлії Ти­мошенко вистачає. На сайті ЄСПЛ серед документів, пов’язаних із карною справою екс-прем’єра, розміщено докладний опис стану її здоров’я до та після затримання й оголошення вироку. А ще — витяги зі звіту представників Європейського комітету із запобігання тортур і нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження чи покарання, у якому зафіксовано скарги утримуваних у Лук’янівському СІЗО на велику кількість пацюків і мишей. Утім, члени тієї комісії й самі бачили там… тарганів. А також дійшли висновку: щодо стану охорони здоров’я в СІЗО не дотримано міжнародних норм.

«Не впевнений, що це звільнить»

Відтак адвокат екс-прем’єра Сергій Власенко поінформував, що її захист «зараз шукає можливість без касації звернутися до Європейського суду». І пояснив: «ЄСПЛ може прийняти скаргу, якщо аплікант доведе вичерпаність національних інструментів, а вичерпаність — це не обов’язково касація».

Натомість адвокат Василь Мірошниченко повідомив газеті «Известия в Украине»: «Процедура розгляду скарг у Європейському суді з прав людини передбачає їх обов’язкове касаційне оскарження в Україні. Причому рішення, ухвалені у Страсбурзі, є обов’язковими для виконання в нашій країні за указом президента від 2005 року й ратифікованою українським парламентом Конвенцією з прав людини. Але постанови ЄСПЛ не скасовують рішень українських судів. Він може лише давати рекомендації. Потім Верхов­ний суд України відміняє попередні рішення й повертає справу на повторний розгляд, а іноді навіть на дорозслідування».

Голова Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко, своєю чергою, прогнозує: «В абсолютній більшості випадків подібні справи в Європейському суді з прав людини розглядаються тільки після того, як пройдуть усі інстанції у своїй країні. Але враховуючи увагу до карної справи проти Тимошенко з боку Європи, там можуть зробити виняток. Ризикну припустити, що ця справа може розглядатися й без касаційного оскарження».

Андрій Шкіль, народний депутат із парламентської фракції «БЮТ—Батьківщина», хоч і не сумнівається, що ЄСПЛ прийме справедливе рішення за позовом екс-прем’єра, однак зауважує: «Але як це вплине на виборчий процес, я не знаю. Не впевнений, що це звільнить Юлію Тимошенко».

Хочуть чи не хочуть…

Юрій Кармазін, депутат із парламентської фракції «Наша Україна» — «Народна самооборона» переконаний, що «хочуть чи не хочуть захисники, а вони мають пройти ще касаційний суд». «Я сподіваюся, що там знайдуться порядніші люди, котрі, як мінімум, мали би скасувати вирок і скерувати його на новий розгляд — через порушення прав на захист, через безглуздість звинувачення, через недоведення провини, через узагалі відсутність складу злочину. А також через те, що представник НАК заявив, що жодної шкоди не було завдано. Через це, звісно, має бути повністю переглянутий вирок, а потім — скасований. Підстави для цього є. Якщо рішення суду в очах громадськості є абсолютно нелеґітимним, то воно має насторожити владу. Гадаю, що більшість політичних сил, які є в Україні, і більшість українців абсолютно не визнають цього рішення», — зазначив депутат.

Однак чергова спроба домогтися звільнення Юлії Володимирівни завдяки зміні парламентом статті Кримінального кодексу (КК), за якою покарали екс-прем’єра, завершилася 22 грудня невдачею. Опозиція пропонувала, аби чиновники несли карну відповідальність лише тоді, коли в їхніх діях є ознаки корупції та якщо вони мали до цього особистий інтерес. В іншому випадку всі їхні дії пропонувалося розглядати як політичні — без карної відповідальності за них.

Однак за те, щоби включити відповідний законопроект до порядку денного Верховної Ради, проголосувало лише 156 депутатів. У тому числі, 98 соратників пані Ти­мошенко з фракції БЮТ—«Батьківщина», 52 нардепи — із фракції «Наша Україна» — «Народна самооборона», один — із фракції «Реформи заради майбутнього», а також п’ятеро позафракційних. Натомість жоден колеґа Віктора Януковича по Партії реґіонів (ПР) не голосував за внесення змін до КК, попри те, що вирок екс-прем’єру президент пояснював саме застарілим законодавством.

Влада може на це піти?

Щоправда, Дмитро Святаш, депутат із парламентської фракції ПР, обіцяв у ефірі київського телевізійного «5 каналу», що стаття, за якою засуджено Юлію Тимошенко, «ще може бути декриміналізована в новому Кримінально-процесуальному кодексі (КПК), але за умови чіткої позиції європейців із цього питання». А також запевняв: «Президент веде мову про новий КПК. Тобто, якщо в новому КПК ми гуманізуємо цю статтю, це вже буде позицією. За словами

Д. Святаша, якщо така буде й позиція європейського співтовариства, то влада може на це піти.

Як бачимо, президент Янукович, не відкидаючи остаточно вимог керівництва ЄС звільнити пані Тимошенко, усе ще робить спроби виторгувати взамін за це відомі тільки йому дивіденди. Щодо цього політолог Віктор Небоженко припускає: «Гадаю, ще буде торг із Європою. Наші молоді «донецькі» політики не розуміють, що ставлення Заходу до справи Юлії Тимошенко пов’язане не із чарівністю її особистості та демократичними успіхами, а з тим, що, на переконання Заходу, усере­дині Європи не може бути країни, де не діє право, де панує судовий безлад. Уважаю, що десь навесні Віктор Янукович це зрозуміє. Він же здатний до саморозвитку».

Відмову ж ПР підтримати пропозиції опозиціонерів змінити статтю Кримінального кодексу, за якою покарали екс-прем’єра, пан Святаш пояснив так: «Зараз не можна під одну карну справу перекроювати весь КПК. Тому ініціатива буде за президентом або за Кабінетом Міністрів — вони будуть вносити новий проект Кодексу. Будемо сідати за стіл перемовин з опозицією й, можливо, прийдемо до якогось завершення».

Сам же президент заявив 21 грудня на прес-конференції: «Я не проти того, щоби Тимошенко була звільнена за певних умов, передбачених в українських законах. Більше того, я хотів би, аби ця справа якомога швидше була завершена. Я зацікавлений більше, ніж хтось інший».

Після Нового року — амністія?!

Прихильний до влади директор Київського інституту конфліктології й політичних досліджень Михайло Погребинський виправдовується за президента: «Якби в європейців була спокійніша, не така брутальна позиція щодо екс-прем’єра, можливо, ми би побачили «під ялинкою» її звільнення. Тепер Віктор Федорович не знає, що робити, чекає на підказку від Європи. Навіть заявив, що нібито була готовність декриміналізувати статтю, за якою засуджено пані Ти­мошенко».

Але, на думку пана Погребинського, усе може змінитися після Нового року: «Історія з Юлією Тимошенко не закінчилася. Після Нового року може бути амністія. Це потрібно насамперед президентові, щоби зняти цей головний біль надовго та всерйоз. Дані громадських опитувань мають підштовхнути його до цього. Окрім того, пан Янукович зацікавлений, аби почалася конкуренція між Юлією Тимошенко й Арсенієм Яценюком. Якщо екс-прем’єр вийде з в’язниці, то претендуватиме на роль першої особи в опозиції. А лідер «Фронту змін» уже бачить себе спадкоємцем нинішньої влади».

 Ігор Голод

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply