Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 23, 2022

Чи струсоне «Ваґнергейт» Україну?

Автор:

|

Березень 29, 2021

|

Рубрика:

Чи струсоне «Ваґнергейт» Україну?
Найманці Ваґнера

Оточення президента України остерігається фільму про розслідування зриву спецоперації та намагається уникнути відповідальності за те, чого, як вона запевняє, «не було».

Витік інформації
Болгарин Христо Грозєв, головний у міжнародній команді незалежних розслідувачів Bellingcat, обіцяв 22 грудня торік розповісти в документальному фільмі про спільну пастку спецслужб України та США для бойовиків «Сил спеціальних операцій Російської Федерації» (РФ), замаскованих під приватну військову компанію «Ваґнер». В Україні першим розповів про цю операцію 17 серпня 2020-го Євген Шевченко, позаштатний аґент Національного антикорупційного бюро України.
За його даними, «залеґендований» аґент зацікавив «ваґнерівців» торік «роботою у Венесуелі». З ними авіарейсом «Мінськ-Стамбул» мав летіти аґент Служби безпеки України (СБУ), у якого над Україною мав «трапитися епілептичний напад» — для «негайної посадки літака в Києві й надання екстреної медичної допомоги «хворому».
Спецпризначенці зайшли б у літак і затримали б «ваґнерівців». Але сталося, за словами п. Шевченка, інше: «За день до планованого арешту заступник голови СБУ Баранецький доповів особисто президенту України, під час чого був присутній Андрій Єрмак, глава Офісу президента України (ОПУ). Після доповіді він захотів негайного скасування операції нібито через те, що впродовж чотирьох днів мав відбутися великий обмін полоненими».
За даними журналіста Юрія Бутусова, начальник Головного управління розвідки (ГУР) Міністерства оборони України, генерал-полковник Василь Бурба, вимагав торік 18 серпня перевірити на поліграфі Єрмака «на предмет витоку інформації». Але був звільнений із посади 5 серпня.

Слідів багато
Єрмак запевняв 27 жовтня, що «вся історія з «ваґнерівцями» вигадана». Але, за даними п. Бутусова, факт спецоперації спецслужб підтвердив 8 грудня на закритому засіданні парламентського комітету з оборони та національної безпеки її керівник — полковник ГУР.
А Петро Порошенко заявив 30 грудня, що особисто санкціонував пастку «ваґнерівцям». Відтак, зажадав створити тимчасову слідчу комісію (ТСК) із розслідування зриву операції українських спецслужб, щоб «встановити коло осіб, які не просто давали вказівки і зливали цю інформацію росіянам, а ще й намагалися заплутати сліди, знищуючи журнали відвідин і докази проведення цієї операції».
П’ятий президент України запевнив, що «велика кількість працівників правоохоронних органів, СБУ та розвідки готові давати свідчення в цій справі, тому замовчати це питання не вдасться». А Олександр Турчинов, колишній секретар Ради національної безпеки й оборони України, додав, що «низка офіцерів, причетних до операції, передали частину документів про неї» Володимиру Ар’єву, депутату парламентської фракції «Європейська солідарність».
Тому п. Грозєв дивувався 5 січня: «Як може сподіватися влада, що це залишиться недоведеним, якщо залишилося стільки слідів, аж до того, що було виписане судове рішення про арешт цих «ваґнерівців», якби вони потрапили до України? Слідів настільки багато, що просто незрозуміло, у кого може бути ілюзія, що це не буде доведено».

«Чиста совість»
Розслідувач розповів про тих, кому готували пастку в Києві: «Ці люди були дуже добре обрані, це були не випадкові «ваґнерівці». Всіх обирали за одним критерієм — чи скаже суд відразу «так» на обвинувальні акти (щодо воєнних злочинів РФ. — Авт.)».
Христо Грозєв також оприлюднив припущення щодо перенесення операції, яке призвело до її згортання: «Перша — що це була фатальна помилка. Друга — що це була свідома помилка».
Єрмак твердив 31 січня, що в ОПУ «з великою повагою ставляться до Bellingcat та «абсолютно відкриті й готові до будь-яких розслідувань». І запевнив: «У нас чиста совість, чисті руки і чесна позиція».
Але Ярослав Железняк, депутат парламентської фракції «Голос», розповів протилежне: що президентська фракція «Слуга народу» (СН) заблокувала створення ТСК відмовою надсилати до неї делегатів. Відтак, дійшов висновку: «Ця ТСК небезпечна для влади. Бо якщо підтвердяться ці факти (а є обґрунтоване передчуття, що підтвердяться), тоді це може мати величезні наслідки. В т. ч. міжнародні — для посадових осіб, котрі брали участь в обговоренні цієї операції».
А 15 березня депутат Железняк повідомив, що фракція СН зареєструвала в парламенті нову ТСК із розслідування в т. ч. зриву спецоперації зі затримання «ваґнерівців». І пояснив: «Нас може очікувати ситуація, коли у Верховній Раді створять одразу дві ТСК щодо «ваґнерівців». Так би мовити, опозиційна версія та коаліційна».

Прямі погрози
Тим часом журналіст Бутусов з’ясував, що довірена особа президента пропонувала ексначальнику ГУР Бурбі посаду посла України в Австралії взамін за спростування його свідчень на допитах у Державному бюро розслідувань і Генеральній прокуратурі про провал захоплення «ваґнерівців». І за відмову від співпраці з п. Грозєвим. «Бурба отримав прямі погрози — виселення з будинку, який охороняють, позбавлення документів, звільнення з роботи в Міністерстві закордонних справ рідного брата, відкриття кримінальних справ. Бурба відмовився від ганебної угоди, і перші погрози негайно здійснили», — додав він.
Журналіст оприлюднив скан пояснення генералу Бурбі, що причина його виселення — нібито перебудова будки пропускного пункту на в’їзді на подвір’я будинку, що начебто послужило причиною миттєвого розірвання договору з ексначальником ГУР. Але п. Бутусов дійшов висновку: «Президент, видавши наказ про виселення, таким чином сам задокументував спробу чинити тиск на ключового свідка. Тобто ОПУ показав, що відповідальний за зраду і намагається замести сліди злочину».

Витає страх
6 березня Володимир Кравченко, оглядач впливового київського часопису «Дзеркало тижня» констатував: «В ОПУ витає страх. Із наближенням виходу першої частини фільму міжнародного проєкту журналістів-розслідувачів Bellingcat про провал операції зі затримання групи «ваґнерівців», котрі воювали та скоювали злочини в Донбасі, на Банковій (вулиця, на який працює президент України. — Ред.) дедалі частіше здають нерви. Наші співрозмовники, коментуючи формену істерику, що спостерігається у Володимира Зеленського та його найближчих соратників, свідчать: «Другий поверх злякався і передає нервові імпульси на четвертий».
«Президента і його оточення хвилює, який вони матимуть вигляд у фільмі-розслідуванні Bellingcat, у якому світлі буде показана їхня роль. Чи встановлять журналісти-розслідувачі факт зради? Чи назвуть зрадника, який «злив» спільну операцію спецслужб України та США? І ким у цьому розслідуванні постане Зеленський — поплічником чи жертвою? Але якщо совість чиста, то навіщо хвилюватися?», — риторично запитав оглядач.
Він також розповів: «Прагнучи не допустити виходу фільму, ОПУ спробував скористатися оказією й залучити до вирішення питання… британську розвідку. Лі Лоуренса, заступника її керівника, Кирило Буданов, керівник української військової розвідки, і Роман Машовець. заступник голови ОПУ, намагалися переконати, щоб вплинула на Bellingcat («адже це пов’язана з вами структура») і не допустила виходу фільму. У відповідь британці нібито сказали: хлопці, даруйте, нічого не можемо зробити, це мас-медіа, а в нас свобода слова».

Юридичний зашморг
Відтак, Олексій Арестович, позаштатний радник Єрмака пригрозив: «Будь-яка особа, яка каже, що операція була або яка каже, що операції не було, здійснює дії, які за своїми ознаками порушують вказаний закон України. Це кримінальний злочин».
Натомість Олексій Мельник, експерт Українського центру економічних і політичних досліджень ім. Олександра Разумкова, пояснив: «Влада заявляє, що це державна таємниця, і не розголошує жодних подробиць. Але, схоже, вони готуються до якогось скандалу, постійно намагаючись відволікти від нього. Імовірно, саме тому в Києві прийняли рішення так швидко закрити проросійські телеканали».
Але 90 % опитаних Центром дослідження проблем громадянського суспільства політологів, оглядачів і викладачів переконані, що пастку «ваґнерівцям» готували. І що її «злив» — зрада.
За даними журналіста Дмитра Гордона, в ОПУ запропонували п. Грозєву коментар щодо його розслідування. Але коли він після прибуття до Києва телефонував тим, хто його запросив, йому не відповідали. Зате гість поспілкувався з двома офіцерами ГУР, котрі брали безпосередню участь у спецоперації зі затримання «ваґнерівців». Дмитро Гордон з’ясував, що фільм п. Грозєва «вийде 5 квітня, плюс-мінус кілька днів».
Тож Григорій Омельченко, генерал-лейтенант запасу СБУ, вважає: «Операція зі затримання «ваґнерівців» — це замкнутий юридичний зашморг на шиї президента й керівника його офісу».
Як повідомляв «Міст», українці вимагають створити ТСК для розслідування справи «ваґнерівців».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply