Новини для українців всього свту

Friday, Jul. 1, 2022

Чи НАБУ всерйоз узялася за «Роттердам+»?

Автор:

|

Жовтень 10, 2018

|

Рубрика:

Чи НАБУ всерйоз узялася за «Роттердам+»?

Артем Ситник

Артем Ситник, директор Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) запевнив, що користувачі сумнівної формули незаконно заробили гору грошей.

Справа про 15 мільярдів
Керівник НАБУ під час свого звіту на засіданні парламентського антикорупційного комітету стверджував, що отримав економічний звіт фахівців із висновком про безпідставне застосування формули «Роттердам+». За його словами, сума коштів, отриманих унаслідок незаконного використання цієї формули, вже сягнула 15 млрд грн.
Відтак нагадаємо, що формула «Роттердам+» містить ціну вугілля для виробництва електроенергії, що ґрунтується на котируваннях вугільного хабу ARA (Амстердам — Роттердам — Антверпен), плюс доправляння в український порт. В Україні формульне ціноутворення діє для всіх типів енергоносіїв — у разі постачання природного газу діє формула «Дюссельдорф+» (ціна хабу NCG, плюс доправлення до хабу в Словаччині, плюс доправляння в Україну), а для нафти використовують котирування «Platts + премія».
Формулу «Роттердам+» затвердила Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). У ній запевняли, що така методика розрахунків мала усунути ручне регулювання цін, забезпечити незалежність від постачань зі зони бойових дій і позбавити Україну від проблем із накопиченням достатньої кількості вугілля для проходження опалювального сезону.
Однак Володимир Гройсман, прем’єр-міністр України,  у липні 2016 року заявив, що вважає схему «Роттердам+» неприйнятною. А генеральний прокурор України Юрій Луценко стверджував 2017-го, що ця формула становить корупційну загрозу для держави.
Натомість Петро Порошенко наголошував, що формула «Роттердам+» є начебто вимогою Міжнародного валютного фонду. Попри це, 24 березня 2017 року НАБУ відкрило карне провадження, у межах якого розслідує дії членів НКРЕКП, які затвердили формулу «Роттердам+». У межах карного провадження у справі «Роттердам+» детективи НАБУ провели обшуки у НКРЕКП щойно 17 серпня ц. р.

Потрібна експертиза
23 серпня НКРЕКП таки скасувала застосування формули «Роттердам+». Однак це рішення набуде чинності щойно з моменту запуску нового ринку електроенергії.
Артем Ситник пояснив під час свого звіту на засіданні парламентського антикорупційного комітету: «Щоб отримати всі документи, необхідні для встановлення істини в цій справі, був проведений обшук. А обшук — це не добровільна видача документів. До речі, ДТЕК (найбільший енергетичний холдинг в Україні. — Ред.) добровільно видав, на відміну від НКРЕ (Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сфері енергетики. — Ред.). І там документів — набагато більше».
Та все ж директор НАБУ визнав: «Щоб ухвалити остаточне рішення у цій справі, потрібна експертиза. Зараз вирішують питання про призначення експертизи і після цього буде остаточне рішення… Також там є низка міжнародно-правових доручень, відповіді на які також впливатимуть на остаточне рішення. Роботу проведено, фактично ми зараз перебуваємо на фінальній стадії до ухвалення остаточного рішення».
Однак у цьому неабияк сумніваються журналісти київського телеканалу «1+1», котрі повідомили: «Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, кілька разів відмовилася надавати Національному антикорупційному бюро інформацію про механізм формування ціни на вугілля за формулою «Роттердам+». У НКРЕКП свої дії в листах за підписами колишнього очільника комісії Дмитра Вовка та його наступниці Оксани Кривенко пояснили тим, що, мовляв, дадуть доступ до документів лише за ухвалою суду».
«НАБУ оформило адмінпротоколи про порушення та подало клопотання до суду. Винними ні Вовка, ні Кривенко суд не визнав. Із судом проти Вовка зіграли в «строки давності». В останні дні перед кінцевим терміном винесення рішення адвокати НКРЕКП заявили відвід судді через «навмисне затягування розгляду справи суддею». Відвід розглядала інша суддя і не задовольнила. Однак розглядала вона його рівно стільки часу, щоб вийшли всі терміни. У результаті суддя закрила справу стосовно Вовка через сплив тримісячного строку притягнення його до відповідальності. Ухвала досі не оприлюднена у судовому реєстрі», — поінформували також на телеканалі «1+1».

Стосується Ахметова
Артем Ситник пояснив усе це так: «Ми розслідуємо схеми «Роттердам+». Це стосується інтересів Ахметова (український олігарх. — Ред.). Всі ці виробництва існують, але існує і колосальний тиск, особливо щодо «Роттердам+». Фактично всі наші подання зупиняються судом, тобто йде повне блокування розслідування».
Утім, 7 серпня в ухвалі Солом’янського районного суду Києва все-таки визнали: «Посадові особи НКРЕКУ, діючи умисно в інтересах генеруючих компаній теплових електростанцій, виконуючи попередні злочинні домовленості, використовуючи необґрунтовану формулу розрахунку вартості енергетичного вугілля, здійснили розрахунки прогнозованої оптової ринкової ціни електричної енергії за завищеною вартістю енергетичного вугілля на другий-четвертий квартали 2017 року».
Згідно з позицією НАБУ, такі дії НКРЕКУ привели до того, що генеруючі компанії-оператори теплоелектростанцій отримали надприбутки, а споживачі електроенергії понесли безпідставні витрати. При цьому в документі НАБУ безпосередньо згадується формула «Роттердам+», яка привела до економічно необґрунтованого збільшення ціни на електроенергію, яку купувало у генеруючих компаній держпідприємство «Енергоринок».
До таких генеруючих компаній НАБУ відносить «Центренерго», «Донбасенерго», «ДТЕК Дніпроенерго», «ДТЕК Східенерго» і «ДТЕК Західенерго». В ухвалі суду також зазначається, що для подальшого проведення розслідування НАБУ попросило суд надати тимчасовий доступ до документів «ДТЕК Дніпроенерго» про рух фінансових коштів у банку ПУМБ, але Солом’янський суд відмовив у задоволенні цього клопотання.

«Гра на публіку»
Попри ухвалу суду, Оксана Кривенко, голова Національної комісії, яка здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, запевнила: «Заяви голови Національного антикорупційного бюро України Ситника про те, що вугільна формула «Роттердам+» завдала державі 15 млрд грн збитків, не мають доказової бази, їх потрібно розцінювати як тиск на Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Є як мінімум три авторитетні експертизи, які вказують на обґрунтованість формули. Експертизи — публічні. Це реальні доказові документи, а не якісь утаємничені «економічні звіти», зроблені невідомо ким. Нема про що дискутувати».
Чиновниця також стверджувала «Розслідування НАБУ — не більше, ніж політична гра на публіку. Бутафорія. За гучними заявами керівництва НАБУ немає ні реального змісту, ні доказової бази. Тож це не що інше, як тиск на комісію».
Своєю чергою, адвокат Ірина Одинець, яка представляє інтереси екс-членів НКРЕКП, запевнила: «Економічну обґрунтованість і законність формули «Роттердам+» підтвердив Київський науково-дослідний інститут судових експертиз (КНДІСЕ). Згідно з висновками, експерти КНДІСЕ свідчать про наступне — прийняття постанови не є ініціативою Нацкомісії. Формула є наслідком директиви Європейського Союзу (ЄС) від 13 липня 2009 року, договору про членство України в Енергетичному співтоваристві, Угоди про асоціацію України з ЄС, рекомендацій Антимонопольного комітету України від 17 вересня 2015 року. Формула затверджена Міністерством енергетики та вугільної промисловості; прийняття постанови є економічно обґрунтованим; формула визначення ціни енергетичного вугілля є економічно обґрунтованою; формула не може спричинити збитки державі, оскільки дослідженням встановлено, що методика визначення ціни енергетичного вугілля є економічно обґрунтованою».

Прізвищ немає
Політолог Володимир Фесенко коментував усе це так: «Іміджеві придбання та втрати у правоохоронців не пов’язані зі всякими роттердамами, амстердамами, парижами або берлінами. Гучні справи — це гучні прізвища фігурантів. У справі по «Роттердам+» прізвищ немає. Ви запитаєте у самих представників НАБУ, що це було? Справа розглядається вже 18 місяців. Але ні про підозри, про слідчі дії я останнім часом нічого не чув. Про справи Онищенка, Насірова, Мартиненка, сина Авакова і багатьох інших знає вся країна. А тут — нічого: ні імен, ні підозр, ні схем».
А от Олексій Голобуцький, політтехнолог, заступник директора Аґенції моделювання ситуацій, вважає: «Публікація експертиз, які доводять відсутність складу злочину — гарний привід для НАБУ вийти зі ситуації та зберегти обличчя. У нашій країні багато речей, які просто добре розпіарені, але за фактом — нічого не відбувається. Саме справа «Роттердам+» — із цього розряду».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply