Новини для українців всього свту

Saturday, Nov. 27, 2021

Чаус заявив, що його не викрадали, і «передав привіт» Порошенку

Автор:

|

Травень 22, 2021

|

Рубрика:

Чаус заявив, що його не викрадали, і «передав привіт» Порошенку

Микола Чаус

Шоу під умовною назвою «Викради, а потім знайди українського суддю» триває. 54-річний Микола Чаус, колишній суддя Дніпровського районного суду Києва, був фігурантом безлічі скандалів, гучних звинувачень і кількох карних проваджень. Українцям він запам’ятався, зокрема, тим, що співробітники Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) відкопали на подвір’ї його будинку трилітрові слоїки, в яких тоді ще чинний суддя заховав хабар у 150 тис. USD.

«Прозорі» кордони
Але потім почалося найцікавіше. Чоловік продемонстрував просто фантастичні здібності щодо непомітного перетину кордонів. 2016-го він раптом вигулькнув у Молдові (хоча прикордонна служба цієї країни досі не годна пояснити, як він опинився в Кишиневі), попросив у місцевої влади політичного притулку, а в квітні ц. р., коли остаточно стало зрозуміло, що втікача передадуть владі України, де проти нього порушені карні справи за хабарництво, Микола Чаус зник прямісінько в центрі столиці Молдови.
Це спричинило грандіозний дипломатичний скандал між двома країнами, позаяк молдовські правоохоронці заявили, що колишнього суддю силоміць вивезли на територію України працівники Головного управління розвідки (ГУР) Міністерства оборони України. Називали навіть Сергія Сметанюка, військового аташе Посольства України в Молдові, в багажнику автомобіля з дипломатичними номерами, яким користується, суддя-втікача нібито й перевезли через кордон.
Кишинів переконаний у провині п. Сметанюка настільки твердо, що Міністерство закордонних справ (МЗС) Молдови, не дочекавшись відповідей від офіційного Києва на свої запитання, навіть звернулося до України з проханням зняти з нього дипломатичний імунітет «для карного переслідування та притягнення до відповідальності». Це — безпрецедентна дія, у світі дипломатії так вчиняють лише за виняткових обставин.
Відреагувала навіть Майя Санду, президентка Молдови, яка назвала викрадення українського судді недопустимим. «Недопустимо, щоб у Молдові зникали люди, незалежно від того, чи є вони громадянами нашої країни та чи доведено те, що вони вчинили злочин», — заявила вона.

«Привіт, Петре Олексійовичу!»
Але втікач знайшовся. Причому досі достеменно ніхто не знає, на території якої країни він перебуває. Чаус опублікував двохвилинний запис на новоствореному каналі на ресурсі Telegram, в якому заявив, що живий-здоровий і в нього все гаразд. «На даний момент я перебуваю в цілковитій безпеці і добре себе почуваю», — запевнив він. За словами судді-втікача, він не може зараз повідомити, де перебуває, але переконаний, що на його «викраденні» багато спекулюють.
«В першу чергу, хочу звернутися до своєї дружини. Світлано, пробач мене за те, що тобі і нашим дітям довелося пережити. Але так треба було зробити. Найближчим часом обіцяю: все налагодиться. А ті, хто винен у наших бідах, понесуть заслужене покарання», — заявив екссуддя та анонсував своє повернення до України, запевняючи, що спілкуватиметься з правоохоронцями.
«Щодо викрадення хочу сказати, що воно справді було, але не зараз, а 2016 року. Відтоді мене постійно залякували розправою, змушуючи тим самим перебувати в Молдові. Люди, причетні до цього, боялися і бояться, що я повернуся і почну говорити. Спасибі моїм друзям, які допомогли мені уникнути цієї в’язниці та вірної смерті. Найближчим часом я маю намір з’явитися в Україні і разом із своїми адвокатами дати відповіді на всі питання. У т. ч, які так сильно цікавлять українське суспільство, НАБУ і Державне бюро розслідувань (ДБР)», — зазначив він.
Але найцікавіше, що своє відео Чаус назвав «Привіт, Петре Олексійовичу!». Ймовірно, тим самим хотів натякнути, що володіє якоюсь компроментуючою інформацією, що стосується п’ятого президента України. Миколу Чауса не раз звинувачували в тому, що він нібито допомагав п. Порошенку розправлятися з політичними опонентами та нібито може багато розповісти про те, як буцімто відбувалося ручне регулювання суддівської системи за часів попереднього президента. Але чи це справді так?

«Взяли в заручники»
Адвокат і родина п. Чауса вважають, що його виступ зроблено під примусом, і чоловіка насправді взяли в заручники. «Він планував повертатися в Україну, це підтверджувала його дружина. Він дає ці заяви недобровільно. Те, що на відео людина, схожа на п. Чауса, сумнівів немає, але його заяви не є добровільними. У нас виник сумнів, що цей Telegram-канал створив сам Чаус. Він не вміє створювати телеграм-канали. Він говорить не так як завжди… Ми вважаємо, що його заяви недобровільні», — заявив у коментарі «Українській правді» Олександр Вешневий, адвокат судді-втікача.
За його словами, родичі Чауса стверджують, що на відео він спілкується незвично для себе, крім того, звертається до дружини не так як завжди, одяг також не його. Правник підкреслив, що Telegram-канали зазвичай створюють для системної роботи з авдиторією і подальший контент дозволить припустити, кому вигідні заяви, які озвучуватиме Чаус у месенджері. Водночас, п. Вишневий вважає, що в подальшому його клієнт буде видавати інформацію не від себе, а надиктовану кимось. Адвокат вважає, що колишнього суддю справді викрали, щоправда, не пояснює, хто саме і навіщо.

Ніхто нічого не знає
Ситуація перебуває в розвитку, версій того, що сталося, не бракує. Прокуратура з боротьби з організованою злочинністю й особливих справ Молдови вивчає відеозвернення п. Чауса, хоча вже встигла взяти під арешт двох громадян України, які нібито мають стосунок до військової розвідки.
Натомість МЗС України категорично заперечує причетність держави до викрадення п. Чауса. За збігом обставин, у день появи відеозвернення судді-втікача, Дмитро Кулеба, керівник українського зовнішньополітичного відомства, зустрічався з Ауреліу Чокоєм, виконувачем обов’язків прем’єр-міністра, міністром закордонних справ та європейської інтеграції Молдови. «У нас була дуже детальна розмова з моїм молдовським колегою. 90 % часу ми присвятили конструктивним питанням наших взаємин… Ми не могли не торкнутися питання судді Чауса. Ви знаєте, що візит мого молдовського колеги до Києва збігся у часі з оприлюдненням суддею відеозапису. Ви знаєте, що в карних справах є таке поняття: ново виявлені обставини, і цей відеозапис, безумовно, є ново виявленою обставиною, тому вона потребує додаткового аналізу та докорінно змінює картинку того, про що активно писали, насамперед, молдовські та значною мірою можна абсолютно впевнено заявити, проросійські засоби масової інформації, нав’язуючи трохи іншу картину реальності громадській думці. Ми з молдовським колегою були абсолютно одностайні в тому, що ситуація з суддею Чаусом у жодному разі не повинна використати третя сторона, а саме: Російська Федерація (РФ), для того, щоб розсварити Україну з Молдовою та створити напругу в наших відносинах. І саме на цьому, на позитивній динаміці українсько-молдовських відносин і на протидії гібридним атакам на ці відносини з боку РФ, ми будемо зосереджені», — заявив п. Кулеба.
Як повідомляв «Міст», «викрадений» суддя-втікач Чаус записав відео.

Ігор Берчак

До слова
Слідчі ДБР завершили досудове розслідування щодо Олександра Тупицького, чий правовий статус досі незрозумілий. У вересні 2019-го його обрали головою Конституційного суду України (КСУ), а 27 березня ц. р. президент Зеленський підписав указ, яким скасував укази президента Януковича від 2013 року про призначення суддями КСУ п. Тупицького й Олександра Касмініна. Таким чином Тупицький як суддя КСУ та голова суду був позбавлений повноважень. Тепер у ДБР кажуть, що Тупицького підозрюють у підкупі свідка для введення в оману суду та примушування до відмови від свідчень. За даними Офісу генерального прокурора України, робив це суддя в жовтні 2018 року з корисливих мотивів і в інтересах колишнього голови Вищого господарського суду України Віктора Татькова. Останнього розшукують правоохоронці. В матеріалах карної справи йдеться, що тодішній голова КСУ підкупив свідка, щоб той «або відмовився від надання свідчень, або дав завідомо неправдиві показання у провадженні, пов’язаному із протиправним заволодінням майновими активами «Зуївського енергомеханічного заводу» (підприємство машинобудівної галузі, розташоване в м. Зугрес Донецької обл., зараз — на непідконтрольній Україні території. — Ред.). Вказується, що впродовж 2018-2019 рр. п. Тупицький неодноразово надавав слідчим прокуратури провадженні завідомо неправдиві покази, які були поєднані зі штучним створенням доказів захисту щодо особливо тяжкого злочину.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply