Новини для українців всього свту

Saturday, Jul. 24, 2021

Бурштинова лихоманка

Автор:

|

Липень 16, 2015

|

Рубрика:

Бурштинова лихоманка

Видобуток бурштину

Ще одна проблема вийшла нарешті з підпілля та стала предметом публічних дискусій — нелегальне добування бурштину.

Поштовхом став звіт КНР
Українські експерти пов’язують спалах дискусій про лихоманку з приводу бурштину (скам’янілої смоли хвойних дерев, яка цінується в ювелірній промисловості за природне розмаїття кольорів і відтінків) із інформаційною хвилею, здійнятою відомими київськими журналістами й блоґерами Денисом Казанським і Богданом Буткевичем. Вони зробили кілька гучних репортажів про масштаби нелеґального промислу та корупційні схеми, що існують на усіх рівнях.
Іншу версію проблеми подав Юрій Дерев’янко, народний депутат України: «Поштовхом став
звіт Китайської Народної Республіки (КНР) про те, що за минулий рік вони закупили в Україні бурштину більше ніж на 1 млрд USD. Цей звіт з’явився у відкритому доступі та викликав резонне запитання в Міжнародного валютного фонду (МВФ) та інших міжнародних донорів, які зараз надають Україні кредити: а чому в наших звітах такої інформації немає? І чому Україна просить про реструктуризацію боргів, маючи такі колосальні ресурси?»
Щойно після цього на бурштинову лихоманку звернув увагу нарешті й Петро Порошенко,
котрий заявив на виїзній нараді силовиків на Львівщині: «Жодна ділянка бурштинового
бізнесу не працює без відкатів, які отримують міліція, Служба безпеки України, прокуратура та державні адміністрації».
Відтак глава держави дав два тижні, щоб навести лад у цій справі. «Надалі миритися з цим
я не збираюся. Під’їду без охорони в одну з трьох областей — Житомир, Рівне чи Волинь. Я
вам покажу, хто там кришує й яким чином, якщо ви Президента будете доводити до цього», — пояснив він.
Після цієї заяви незаконний видобуток бурштину був тимчасово зупинений. Однак це
не сподобалося певним місцевим мешканцям, котрі, вважаючи тамтешню землю своєю,
наполягають, що вони мають право робити з нею все, що захочуть і коли захочуть.

Дійшло до стрілянини
А днями неабиякі пристрасті розгорілися біля прикордонної застави Кам’яне в Рокитнівсько-
му районі на Рівненщині, де прикордонники в лісі затримали сімох людей, котрі вимивали бурштин із трактором і мотопомпою без будь-яких дозволів. Порушників затримали та доправили до прикордонного підрозділу для складання протоколу, однак чутка про затримання швидко поширилася селом і невдовзі біля застави зібрався розбурханий натовп.
Після тривалих перемовин людям віддали трактор під розписку, однак ті вимагали ще й
повернення помпи та звільнення затриманих. Особливо активною була одна жіночка, матір шістьох дітей, котра кричала, що це її помпа і вона за неї віддала останні гроші.
Натомість спроба голови селищної ради вгамувати натовп закінчилася для неї численними
побоями. А після опівночі розбурхані селяни пішли на штурм прикордонної застави, зламали паркан, побили вікна, пошкодили дві міліцейські автомашини. Прикордонники відкрили вогонь у відповідь: спочатку вгору, потім — по ногах. У результаті двоє місцевих жителів — згадана жінка та ще один хлопець — iз пораненнями потрапили до лікарні.
Тижнем раніше стрілянина була зафіксована і біля села Кідрів у сусідньому районі — Володимирецькому, де невідомі напали зі зброєю на місцевого жителя, батька 11 дітей. Пізніше одного з нападників із автоматом затримали місцеві жителі, котрі й організували облаву.
За словами очевидців, він зізнався, що приїхав із Рівного заробити грошей «законними та
незаконними способами». Також селяни знайшли авто нападників, документи та торбинку
з бурштином. Що це були за нападники й якими були їхні наміри — встановлює Рівненське обласне управління карного розшуку спільно зі слідчими Кузнецовського міського відділу
міліції.

Щомісячні мільйонні оборудки
Небезпечним для життя стає й просте зацікавлення незаконним промислом. Днями невідомі жорстоко побили Олександра Ніколайчука, депутата Олевської міської ради та помічника народного депутата Борислава Розенблата. Саме він розповів п. Казанському й іншим журналістам про масштаби корупції в «Олевській бурштиновій республіці».
Радше за це йому розбили арматурою голову та зламали руку. Кілька місяців тому на Олександра вже було скоєно напад, однак міліція розслідувати справу не квапилася. І це не дивно — у більшості випадків саме міліція є головним «кришувальником» для незаконних старателів.
Народний депутат Сергій Каплін стверджував у ефірі телеканалу «Інтер»: «Справа про щомісячні мільйонні оборудки з незаконним видобутком, «кришуванням», а тоді незаконним
експортом, продажем за кордон бурштину — це справа, яку курує мафія Арсенія Яценюка, її частиною є безпосередньо міністр внутрішніх справ. Це — величезна корупційна гідра, яка має свої мацаки скрізь, починаючи від бурштину, продовжуючи багатомільярдними газовими оборудками та закінчуючи Одеським припортовим заводом».
Натомість у Верховній Раді України (ВРУ) запевнили, що зроблять цього тижня спробу
ухвалити в другому читанні законопроект «Про видобування та реалізацію бурштину», який
створить механізми для леґалізації цього бізнесу. «Сьогодні поліщуки мають велике багатство, але живуть бідно. Бурштин вивозять за межі України. І податки платять у Польщі, КНР, Росії, але не в Україні. У теперішній ситуації найгірше — зволікати з ухваленням цього законопроекту. Влада змінилася, але люди бачать, що не змінилися ті, що у владі. Всі «кришують», усі заробляють при владі, але не люди», — повідомив Василь Яніцький, депутат ВРУ й один із авторів законопроекту.

Ситуація — дуже запущена
Щоправда, експерти вже зараз зазначають, що навіть за наявності закону цей процес буде
не таким і простим. Надто великі гроші тут крутяться та надто багато зацікавлених структур
не захочуть їх утрачати. Утім, вони переконані, що іншого шляху немає.
Тим часом, як розповідають громадські активісти з Рівного, після гнівної промови Президента старателі «залягли на дно» — перечекати тиждень-другий.
Натомість журналісти газети «Рівне вечірнє» пояснили, що бурштинокопачі зупинили видобуток через те, що їм уже… бракує для цього води. «У поліських районах Рівненщини чергова проблема — у криницях зникла вода, — інформує видання. — Навіть села, які лежать на берегах великих річок, як-от Горинь, постраждали. Селяни стверджують, що винні у всьому — бурштинокопачі, котрі для видобутку каміння викачують воду з канав, а тому вона пішла у землю». «До слова, певним бурштинокопачам довелося зупинити видобування бурштину через сухі канави — тепер немає звідки брати воду для вимивання бурштину мотопомпами», — додає видання.
«Постапокаліптичні картини в місцинах видобутку бурштину — це наслідок діяльності тисяч місцевих жителів. І все — заради від 400 до 5800 USD. Саме стільки коштує кілограм бурштину залежно від фракції прямо тут же, у скупників, — вони вдаються до простого, але вбивчого для лісу методу видобутку каменю. Спершу над покладами знищують дерева — вирубують або спалюють разом із усією живністю. Потім екскаватором викопують великий канал, яким із найближчої водойми запускають воду. Навколо каналу копають невеликі ями, куди помпами качають воду. Її потік під тиском розмиває пісок, і легкий бурштин виносить на поверхню. Старателі ловлять його звичайними сачками.
А за правилами добувати бурштин потрібно «всуху». Спочатку бульдозер має акуратно зняти верхній родючий шар землі — він складується окремо. Для промивання ґрунту, де залягає порода, використовується спеціальне обладнання. Скам’яніла смола трапляється упереміш із
камінчиками та дрібним сміттям і вимагає ручного сортування. Після правильної обробки
ґрунту кар’єр засипають, родючий шар підґрунтя відновлюють і садять молоді дерева.
Звісно, що такий видобуток — більш трудомісткий, але найменш шкідливий і найпродуктивніший спосіб збору бурштину. Так можна добути до 100 % скам’янілої
смоли, на відміну від «мокрого», варварського методу, за якого, за оцінками екологів, утрачається до третини бурштину», — пояснив на сайті «Радіо Свобода» Денис Казанський.
Тож Артем Шевченко, керівник департаменту комунікацій Міністерства внутрішніх справ, констатував: «Ситуація — дуже запущена. І міліція, яка реаґує на порушення закону, навряд чи може сама впоратися без системної зміни законодавства у цій сфері».
Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply