Новини для українців всього свту

Monday, Jul. 4, 2022

Блискуча спецоперація СБУ

Автор:

|

Травень 30, 2018

|

Рубрика:

Блискуча спецоперація СБУ

Василь Грицак, Юрій Луценко й Аркадій Бабченко на прес-конференції в Києві

29 травня Україну та світ збурила звістка про чергове резонансне вбивство в Києві. Повідомили, що застрелили відомого російського військового кореспондента Аркадія Бабченка, котрий останнім часом жив і працював в Україні. Він був відомий як непримиренний критик чинного російського політичного режиму. Останні роки остерігався переслідувань із боку російських спецслужб, тому й покинув Російську Федерацію (РФ).
Ярослав Тракало, спікер Національної поліції України, повідомив, що Міністерство внутрішніх справ склало фоторобот підозрюваного у вбивстві Аркадія Бабченка. Головною версія мотивів убивства назвали професійну та суспільну діяльність Бабченка. «Очевидно, що однією з версій будуть дії російських спецслужб щодо усунення осіб, котрі правдиво розповідають про те, що насправді відбувається в РФ та Україні, заважають і далі отруювати свідомість росіян», — зазначив Антон Геращенко, народний депутат України.
Аркадій Бабченко брав участь у першій і другій чеченських війнах. Після закінчення служби зайнявся журналістикою. Працював військовим кореспондентом у низці російських видань. Як військовий кореспондент Бабченко брав участь у війні в Південній Осетії 2008 року. дотримувався опозиційних поглядів, а 2012-го проти нього порушили карну справу за заклики до масових заворушень. Після анексії Криму перейшов у вкрай радикальну опозицію до чинної російської влади. 2016 року зізнався, що не шкодує про загибель хору Александрова, який прямував до Сирії, в авіакатастрофі у Сочі. 2017-го заявив про погрози собі й своїй родині. Переїхав спочатку до Праги, потім до Ізраїлю, і в підсумку осів у Києві, де вів програму «Prime: Бабченко» на кримськотатарському телеканалі ATR. Був одружений, у нього шестеро прийомних дітей, яких він забрав із російських дитячих будинків.
«Бабченку надходили погрози фізичної розправи й убивства, — сказав Мирослав Гай, волонтер і товариш журналіста. — Останнім часом йому часто погрожували з РФ. Він утік звідти. Писав, що його погрожували вбити, знищити його і всю його сім’ю».
За словами волонтера, Бабченка вбили через його антиросійську позицію й антиросійську діяльність: «Він висвітлював ганебну політику РФ. Це виключно політичне вбивство».
Ця подія спричинила неабиякий резонанс у світі. Організація з безпеки і співпраці у Європі (ОБСЄ) закликала українські правоохоронні органи негайно розслідувати вбивство Бабченка. «Шокований повідомленням про те, що у своєму будинку в Києві застрелили відомого російського журналіста. Закликаю владу України провести негайне і повне розслідування», — звернувся Арлем Дезір, представник ОБСЄ зі свободи засобів масової інформації (ЗМІ). Комітет захисту журналістів Організації Об’єднаних Націй також закликав владу України провести швидке та ретельне розслідування.
У Міністерстві закордонних справ РФ висунули вимогу докласти всіх зусиль до оперативного
розслідування. «Рівень фізичного насильства, вбивств стосовно працівників ЗМІ в цій державі неухильно зростає, а розслідування їх не приводять до покарання злочинців», — заявили у відомстві.
Слідчий комітет (СК) РФ негайно порушив карну справу про вбивство Бабченка. «За останні кілька
років на території України вбили вже кількох російських громадян: журналіста Павла Шеремета, екс-депутата
Дениса Вороненкова. СК не має наміру залишати без уваги жорстокі злочини стосовно громадян РФ», — зазначили правоохоронці.
Натомість журналіст Сергій Іванов зауважив фантастичну оперативність російських слідчих. «Перша інформація від Міністерства внутрішніх справ України про вбивство була опублікована о 21:41. Заступник генерального директора телеканалу ATR, де працював Бабченко, написав про це у Facebook о 21:17. А о 22:30 у РФ уже оприлюднили інформацію про відкриття карної справи. Тобто, за півгодини в Москві було зареєстроване повідомлення про вбивство, скоєне на території іншої держави, розгляд повідомлення був доручений слідчому, котрий, не маючи жодних офіційних даних, ухвалив рішення про порушення карної справи, виніс постанову, узяв номер, а прес-служба СК на друкувала і поставила новину на офіційний
сайт», — повідомив він. Дуже дивно, чи не так?
Також на вбивство Бабченка відреаґували у Спілці журналістів РФ. «Обурені вбивством російського журналіста
Аркадія Бабченка в Києві і сподіваємося, що правоохоронні органи України знайдуть причетних до цього злочину», — йдеться в офіційній заяві організації.
В самій Україні так звані опозиціонери кинулися звинувачувати владу, що не вберегли російського громадянина. А Оксана Покальчук, директор Amnesty International Україна, котру дехто назви чає агентом Кремля, заявила, що вбивство Аркадія Бабченко, є трагічною ілюстрацією неспроможності української влади захистити громадянського суспільство. Крім цього, «правозахисниця» заявила про «небезпечну ситуацію, в якій зараз перебуває свобода вираження думок в Україні». «Хвиля загального зростання кількості насильницьких нападів в Україні посилює нашу глибоку стурбованість з приводу здатності та бажання українських владних структур захистити журналістів, активістів та інших вразливих груп, і забезпечити свободу слова», — зазначила вона.
Начебто хоча б десь у світі можливо убезпечитися проти політичного вбивства. Згадаймо хоча б отруєння у Великій Британії одного колишнього шпигуна Литвиненка і спроба отруїти іншого — Скрипаля. А шлейф замовних вбивств росіянами своїх співвітчизників за кордоном тягнеться, мабуть, ще з часів убивства Троцького в Мексиці 1940 року.
Але найдалі зайшов Михеїл Саакашвілі, позбавлений українського громадянства та депортований із країни, у вбивстві Аркадія Бабченко звинуватив… Петра Порошенка. За його словами, Служба безпеки України (СБУ) гаяла час і сили на боротьбу з ним, а не на боротьбу з кілерами й агентами Путіна. «Тому вони й роз’їжджають, і вбивають безкарно. Шеремет, Вороненков, Окуєва, Бабченко… Хто наступний? — написав він у Facebook. — Це дно… Порошенко залишає за собою шлейф трупів, людей яких він був зобов’язаний захищати він кинув на поталу».
Але насправді СБУ не дрімала і зробила неможливе. Журналіст Аркадій Бабченко виявився живим. Про це 30 травня на брифінгу у Києві повідомив Василь Грицак, голова спецслужби. «Я міг би поспівчувати родині Аркадія Бабченка, але не буду цього робити. Навпаки, сьогодні я привітаю Аркадія з третім днем народження і запрошую його до зали», — зазначив він і визнав, що відбулось інсценування злочину.
За словами очільника СБУ, вбивство російського журналіста замовили російські спецслужби. Він також повідомив, що замовника злочину вже затримали. Організатор убивства Аркадія Бабченка, громадянин України, отримав від російських спецслужб 40 тис. USD, з яких 10 тис. USD залишив собі, а 30 тис. USD запропонував безпосередньому виконавцю.
«Задокументовано, що для реалізації цього цинічного плану спецслужби РФ завербували громадянина України Г., котрий отримав завдання знайти за грошову винагороду виконавців цього зухвалого вбивства. На виконання завдання російських спецслужб він запропонував своєму знайомому з числа колишніх бійців антитерористичної операції вбити російського журналіста. Як завдатку він отримав 15 тис USD», — розповів генерал Грицак.
Організатори замаху на Аркадія Бабченка готували й інші теракти. За словами голови СБУ, посередник у вбивстві Бабченка мав ще одне завдання на території України — підготувати й інші теракти. «300 автоматів Калашникова, сотні кілограмів вибухівки, необмежена кількість патронів, боєкомплекти для станкових автоматичних гранатометів, мінометні міни тощо», — поінформував він.
На брифінг завітав і сам Бабченко. Він подякував спецслужбам за хитро розіграну комбінацію, яка допомогла затримати злочинців. «Операція готувалася два місяця, я дізнався про це місяць тому, — сказав журналіст — Прошу вибачення в дружини, котра піддалася такому випробуванню».

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply