Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 22, 2022

Американські правоохоронці розкрили злочинні схеми Януковича

Автор:

|

Липень 19, 2018

|

Рубрика:

Американські правоохоронці розкрили злочинні схеми Януковича

Сергій Курченко — «гаманець» ЯнуковичаЦікаві документи потрапили у розпорядження американського видання Buzzfeed News. Видання зазначає, що після Революції гідності правоохоронні органи США, Великої Британії та Латвії намагалися допомогти Україні в розслідуванні незаконного збагачення оточення екс-президента, однак в українських спецслужб такою допомогою чомусь вирішили не скористатися, таким чином дозволивши «сім’ї Януковича» уникнути покарання.

Підозрілі транзакції на сотні мільйонів USD
Документи, які вдалося отримати журналістам, свідчать, що незабаром після Революції гідності уряди США та Великої Британії публічно оголосили про допомогу Україні у поверненні активів Януковича. ФБР надіслало до Києва команду фахівців для дослідження «чорної бухгалтерії» Партії реґіонів та інших доказів фінансових злочинів уряду президента-втікача.
Зрештою агенти надіслали запити до американських банків, аби отримати більше інформації про підозрілі транзакції компаній, афілійованих із оточенням Януковича та представниками його уряду. Зібрані матеріали 2017 року передали команді спеціального прокурора Роберта Мюллера і стали приводом для більше 20-х звинувачень на адресу Пола Манафорта, екс-радника Януковича та колишнього керівника передвиборчої кампанії Дональда Трампа.
В документах, які Buzzfeed News отримав у своє розпорядження, розкриваються наступні схеми. Впродовж останніх шести місяців правління Януковича компанія МАКО, власником якої був Олександр Янукович, син президента-втікача, виконала підозрілих транзакцій на 74 млн USD через дочірні компанії в Україні, Швейцарії та Нідерландах. Близько 50 транзакцій і банківських переказів відправляли кожні три або чотири дні як «передоплата за вугілля». Американські чиновники заявили, що операції вважаються підозрілими, оскільки були задіяні офшорні компанії.
Правоохоронці США також знайшли ознаки фінансових махінацій в діях Юрія Бойка, міністра палива і енергетики часів Януковича, а наразі народного депутата України та лідера «Опозиційного блоку». За їхніми даними, п. Бойко перерахував близько 400 млн USD державних коштів через Латвію, щоб придбати нафтову бурову платформу, вартість якої становить лише 248 млн USD. Також у документах повідомляється і про близьких до Януковича олігархів, котрі через свої нафтові, газові й енергетичні компанії вивели з України близько 5 млрд USD. Так, одна зі схем стосується олігарха Сергія Курченка. Згідно з документами, панамська компанія Prosperity Developments SA, власником якої є п. Курченко, провела впродовж року підозрілих транзакцій на суму близько 550 млн USD.
Видання повідомляє, що навіть після втечі Януковича його оточення продовжувало керувати українськими активами за допомогою Activ Solar, власником якої був зять екс-глави Адміністрації президента Сергія Клюєва. Ця компанія провела 71 підозрілу транзакцію через офшори на загальну суму в 11 млн USD. Ще одним фігурантом схем оточення Януковича став екс-міністр екології Микола Злочевський. Його компанії через Кіпр переказали в «ПриватБанк» у Латвії (дочірня фінустанова українського «Привату») майже 24 млн USD. Латвія ці кошти заморозила, однак через те, що українські правоохоронні органи не змогли довести їхнє злочинне походження, уряд цієї країни стягнув кошти на користь власного державного бюджету.
Наприкінці публікації Buzzfeed наголошує, що незважаючи на численні розслідування, жоден із членів оточення Януковича, котрих підозрюють у фінансових махінаціях, досі не був засуджений.

Справу закрили, конфіскацію скасували
Показова історія, яка наочно демонструє чи то безпорадність, чи то саботаж чинної влади щодо представників влади колишньої, трапилася місяць тому, коли Печерський районний суд Києва зняв арешт із майна та статків Юрія Колобова, колишнього міністра фінансів України (2012-2014). Згідно з рішенням, суд постановив задовольнити клопотання адвоката п. Колобова про зняття арешту з будинку площею 512,4 кв. м, грошових коштів у «Брокбізнесбанку», «Державному ощадному банку», «Промінвестбанку» й «Укрексімбанку», а також зі земельних ділянок у селищі Козин в Обухівському районі Київської області (до речі, саме там мешкає нинішній Петро Порошенко та низка відомих політиків і бізнесменів). Таку, на перший погляд, скандальну ухвалу суд прийняв у повній відповідності до чинного законодавства через зміну підозри та звільнення Юрія Колобова від карної відповідальності за статтею Кримінально-процесуального кодексу України (КПК) «службова недбалість, що спричинила тяжкі наслідки».
Нагадаємо, що Юрія Колобова затримали у березні 2015 року в Іспанії. Генеральна прокуратура України (ГПУ) подала запит на його екстрадицію. Міністру фінансів часів Януковича висунули підозру в незаконному випуску облігацій зовнішньої державної позики для отримання кредиту від Російської Федерації (РФ) у розмірі 3 млрд USD. «У порушення вимог Закону «Про державний бюджет України на 2013 рік», Колобовим Ю. В. та іншими високопосадовцями організовано та забезпечено випуск облігацій зовнішньої державної позики на суму 3 млрд USD за рахунок «Фонду національного добробуту» РФ, а також незаконно перераховано комісію в сумі 450 тис. USD на користь VTB Capital plc (дочірня компанія російського банку ВТБ, Лондон) за розміщення вказаних державних паперів», — повідомляв тоді прес-центр Служби безпеки України (СБУ).
Крім цього, за матеріалами СБУ проти п. Колобова відкрили ще одне карне провадження за фактом розтрати та привласнення коштів держбюджету в особливо великих розмірах. Йдеться про незаконне фінансування будівництва виділеної телекомунікаційної мережі спеціального зв’язку на суму 220 млн грн. Улітку 2012-го тодішній голова Держспецзв’язку звернувся з проханням до Януковича профінансувати ці роботи за рахунок держави. Уже приватизований на той момент Рінатом Ахметовим «Укртелеком» отримав із бюджету 220 млн грн, але мережу урядового зв’язку на баланс держави так і не передав.
Однак справа з екстрадицією забуксувала, причому, якщо вірити публікаціям у засобах масової інформації, через неякісну підготовку ГПУ відповідних документів. Більше того, восени 2015 року спалахнув гучний скандал. Юрій Колобов намагався звільнитися з-під іспанського арешту, пред’явивши документ, в якому йшлося, що насправді він має статус свідка, а не підозрюваного. Під листом начебто стояв підпис Юрія Столярчука, заступника генерального прокурора України. За цим фактом ГПУ розпочала розслідування за ознаками злочину, передбаченого статтею КПК «Підроблення документів, печаток, штампів та бланків». Щоправда, про результати так нічого і не повідомили.
Врешті-решт іспанська поліція відмовилася видати Україні підозрюваного, оскільки вважає, що справа проти п. Колобова має політичний характер. А в лютому ц. р. карну справу проти екс-міністра фінансів закрили і в Україні. Суд ухвалив відповідне рішення «в зв’язку зі закінченням терміну давності». Самого п. Колобова у залі суду не було, бо він мешкає в Іспанії, де подав документи на отримання політичного притулку, і брав участь у судовому процесі в режимі відеоконференції.
Зрештою, п. Колобов — не виняток. Практично всі представники колишньої влади уникли покарання, вони вільно їздять світом, продовжують займатися бізнесом, а дехто й далі веде активну політичну діяльність в Україні, готуючись до реваншу та повернення до влади.

Ігор Берчак

До теми
Тож зовсім не дивно, що закривають справи і проти інших діячів. Нещодавно стало відомо про закриття Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою (САП) карного провадження щодо Олександра Авакова, сина міністра внутрішніх справ і Сергія Чеботаря, колишнього заступника міністра внутрішніх справ. Йдеться про так звану справу рюкзаків. У жовтні 2017 року детективи Національного антикорупційного бюро (НАБУ) за підозрою в розтраті понад 14 млн грн бюджетних коштів при закупівлі рюкзаків для бійців у зоні бойових дій на сході України затримали трьох людей: Сергія Чеботаря, представника фірми-переможця тендеру на постачання рюкзаків Володимира Литвина і ще одну «приватну особу», як назвали сина Арсена Авакова.
І ось фінал: справу закрили. Назар Холодницький, глава САП, так прокоментував закриття кримінального провадження програмі «Схеми»: «Рішення прийняв прокурор у цьому провадженні. Вивчаємо ситуацію та причини такого рішення. Прокурори є незалежними в своїй процесуальній діяльності і будь-який тиск на них із приводу прийнятих ними рішень є неприйнятним».
Натомість в НАБУ це рішення САП вважають незрозумілим і непослідовним. «У квітні ц. р. детективи НАБУ разом із прокурорами САП схвалили рішення про те, що усі докази здобуто, і відкрили матеріали стороні захисту для ознайомлення. Після цього на вимогу прокурорів детективи підготували об’ємний реєстр та обвинувальний акт щодо усіх трьох підозрюваних, які потрібні лише у випадку скерування провадження до суду», розповіли у НАБУ.
Повною несподіванкою для НАБУ стала прес-конференція адвокатів Олександра Авакова, котрі 12 липня заявили, що на звинуваченнях щодо їхнього підзахисного «можна ставити крапку», адже «не знайдено жодних доказів вчинення карного діяння з боку Авакова та Чеботаря». Щодо того, хто зрештою понесе відповідальність у цьому карному провадженні, то, за даними НАБУ, третій підозрюваний, представник фірми-переможця тендеру на постачання рюкзаків Володимир Литвин, «за словами прокурора, визнав провину у шахрайстві та підробці документів». Таким чином у гучній справі знайшли цапа-відбувайла.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply