Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 9, 2021

400 тис. документів про приховані в офшорах активи українців

Автор:

|

Червень 12, 2020

|

Рубрика:

400 тис. документів про приховані в офшорах активи українців
Центральний банк Багамських островів

Міжнародна спільнота журналістів та інтернетактивістів понишпорила по Багамах.

Така практика
Міжнародна спільнота журналістів та інтернетактивістів Distributed Denial of Secrets опублікувала 400 тис. документів із реєстру юридичних осіб на Багамах, де користуються тамтешніми податковими пільгами, аби уникнути оподаткування у себе на батьківщині. Завдяки цьому витоку інформації з’ясувалося, що, зокрема, громадяни України зареєстрували в багамській офшорній зоні майже 60 фірм.
Причому ухилялися від сплати податків в Україні в т. ч. урядовці й законодавці. Приміром, серед засновників багамської компанії Real Estate Holding Ltd обраний 2006 року депутатом українського парламенту Ігор Урбанський, котрий із 2007-го до 2009 року був ще й заступником міністра транспорту та зв’язку. А також його син Олександр, котрий став депутатом спершу 2014-го, а згодом — 2019 року.
Ігор Урбанський пояснив потребу офшорних компаній так: «Якщо ми займаємося судноплавством, то практично весь флот розміщений у так званих офшорних зонах. Чому? Тому що дуже часто трапляються неприємності з кораблями — сідають на мілину, відбуваються зіткнення. Така практика».
А на своє ж запитання «Навіщо ми так робили?» відповів: «One ship — one company — це той варіант, який почався ще з післявоєнних часів. Адже флот почав масово зростати, й аварії на танкерних флотах — велика проблема. І пароплави потрібно було страхувати. А знайти страхову компанію, яка б застрахувала компанію, в якої є 100 танкерів, було практично неможливо. Знаю, що всі компанії, наприклад, у Німеччині — офшорні, тобто всі пароплави в офшорах реєструють. Зараз, під час кризи, компанії банкрутують, але з урахуванням того, що пароплави в офшорах, вони навіть не зупиняються. Просто їх передають в управління іншої компанії».

Щочетверта гривня
Натомість багамська компанія Golden Gate Bay Ltd в українському реєстрі юридичних осіб є. Там вона — засновниця компаній, асоційованих із Сергієм Ківаловим, чинним депутатом Верховної Ради (ВРУ) й екс-головою Центральної виборчої комісії України.
Костянтин Жеваго, колишній народний депутат, котрий зараз перебуває в розшуковій базі Міністерства внутрішніх справ України як «особа, що переховується від органів влади» (йому інкримінують привласнення чужого майна в особливо великих розмірах і відмивання доходів в особливо великих розмірах. — Ред.), фігурує в реєстрі юридичних осіб на Багамах як директор компанії Pharma Distributing Corporation. Своєю чергою, Арсеній Положій, директор зареєстрованої на Багамах компанії Ditel Inc, був начальником відділу консульсько-правових питань Департаменту консульської служби Міністерства закордонних справ України.
А Сергій Блескун, директор і президент багамської компанії Drink Inc, зараз виконує обов’язки директора державного підприємства «Укрспирт». Оглядач Марина Нечипоренко з’ясувала: «За висновками вітчизняних аналітиків, в офшорах осідає кожна четверта гривня з української валютної виручки. І сукупно з 2015 року в податкових «гаванях» пришвартованими залишаються близько 42 млрд USD».
Сергій Фурса, інвестиційний банкір і фахівець відділу продажів боргових цінних паперів компанії Dragon Capital, дійшов такого висновку: «На використанні офшорів ґрунтується весь великий олігархічний бізнес (в Україні. — Авт.)».

Прикриття для президента
Минулого місяця в «офшорний скандал» укотре потрапив і Петро Порошенко, співголова парламентської фракції «Європейська солідарність». Сергій Лещенко, ексдепутат ВРУ, котрого пригріла теперішня українська влада, призначивши членом наглядової ради державного акціонерного товариства «Українська залізниця» з просто неймовірною зарплатою понад 300 тис. грн на місяць, повідомив 7 червня: «Нещодавно Державне бюро розслідувань (ДБР) мало намір вручити Петру Олексійовичу повістку на допит щодо вивезення з України 43 картин всесвітньо відомих художників. Їх нібито контрабандою вивезли за кордон і зараз їх зберігають на віллі Порошенка в Іспанії. П’ятий президент діяв під прикриттям прапору офшорної зони — Сейшельських островів» (про це тижневик «Міст» писав у минулому числі. — Ред.).
«Подробиці стали відомі завдяки Іллі Новікову, російському адвокату Порошенка, котрий виклав у соціальних мережах рапорт із приводу цього кримінального провадження. За версією слідства, щоб уникнути пояснень щодо грошей, розміщених на закордонних рахунках і витрачених на картини, Порошенко застосував схему. Він завіз картини начебто для потреб Почесного консульства Сейшельських островів в Україні, щоб виставляти картини на території консульства, — пояснив п. Лещенко. — Сейшельські острови — офшорна зона, один із найбрудніших фінансових смітників у світі. Главою консульства, для потреб якого заїхали картини Порошенка, був Свинарчук-Гладковський-старший. Офіс Почесного консульства Сейшельських островів в Україні розташований в офісі Порошенка «Укрпромінвест». Почесне консульство Сейшельських островів в Україні було просто прикриттям для Порошенка в оптимізації податків та уникнення декларування».
Сергій Лещенко також повідомив: «За версією слідства, було внесено «свідомо неправдиві відомості в офіційні товаросупровідні документи щодо власника творів і їхнього одержувача — Почесного консульства Республіки Сейшельські острови в Україні». А робилося це «з метою створення умов для незаконного уникнення Порошенком необхідності пояснення держорганам походження грошей, а також необхідності внесення в декларацію про доходи відомостей про кошти, витрачені для купівлі творів, і, відповідно, необхідності заплатити суми податків і зборів».

Понад 300 мільйонів
Своєю чергою, оглядач Дмитро Гнап, котрий працював на телевізійних каналах олігарха Віктора Пінчука, розповів: «Зокрема, як вважає ДБР, йому вдалося легалізувати й вивести з країни кілька сотень мільйонів доларів. На думку слідчих, це сталося, коли незадовго до виборів Порошенко продав Тигипку свій завод «Кузня на Рибальському», при цьому, не сплативши податки в Україні. Оскільки, завод хоч і продали в Україні, але розрахунки відбувалися між зарубіжними офшорами, відтак гроші залишилися там, у зарубіжних банках. П’ятий президент та його компаньйони, на думку ДБР, вивели з України понад 300 млн USD».
Не уник «офшорних» скандалів і Володимир Зеленський, його наступник на посаді глави держави. Журналісти спільного проекту «Радіо Свобода» та телевізійного каналу «UA:Перший» — телепрограми журналістських розслідувань й аналітики про високопосадову корупцію «Схеми» — розповіли, що він володів на Кіпрі офшорними компаніями Green Family Ltd (якій належали три кінокомпанії в Росії. — Ред.) й Aldorante Ltd.
Теперішній глава держави запевняє, що переписав Green Family Ltd на користь одного з авторів очолюваної ним до його президентства студії «Квартал-95», а Aldorante Ltd — на користь громадянки Кіпру. Але акції цієї компанії вартістю в 1 тис. EUR переписав на дружину. Та й балотуватися на найвищу в державі посаду після багаторічного ухиляння від сплати податків в її скарбничку принаймні морального права, звісно, не мав.

Замість епілогу?
21 травня президент Зеленський підписав ухвалений 16 січня ВРУ в цілому та спрямований на боротьбу з відмиванням грошей в офшорах закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних і логічних неузгодженостей у податковому законодавстві». Зокрема, документ передбачає впровадження в Україні план BEPS — міжнародних стандартів боротьби з відмиванням грошей в офшорах.
«Системі офшорів, яка зараз збудована й яку використовує більшість українського бізнесу, виводити кошти з офшорів стане набагато складніше, а, може, і зовсім неможливо. В підсумку, якщо хочете працювати в Україні, виробляти тут якусь продукцію, також будете зобов’язані сплачувати податки в Україні», — вважає Сергій Фурса. Та чи справді це так, і чи застосовуватимуть цей закон до друзів Володимира Зеленського?

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply