Новини для українців всього свту

Saturday, Mar. 6, 2021

З Днем народження, Україно!

Автор:

|

Серпень 24, 2017

|

Рубрика:

З Днем народження, Україно!

Більше 90 % громадян України вважають ситуацію у державі напруженою.

Хоч панікерів поменшало
24 серпня українці святкують уже 26-й День незалежності своєї країни, в якій, як жартома стверджує прислів’я, на трьох громадян — аж два гетьмани. Тож навряд чи хтось із журналістів спромігся б висловити їхню спільну думку. Але є в Україні ті, хто періодично опитують співвітчизників, аби визначити принаймні загальні тенденції.
Результати останнього зі соціологічних в Україні оприлюднили 27 липня. Працівники фонду «Демократичні ініціативи» й аналітичного Центру ім. Олександра Разумкова встановили в ході нього, що 60 % українців вважають поточну політичну ситуацію в своїй країні напруженою, а ще 30 % — критичною. Лише 6% назвали її спокійною, а тих, хто охарактеризував її як благополучну, — менше 1 %.
Як зауважили соціологи, оцінка ситуації в Україні її громадянами зовсім не змінилася за рік. Хіба що порівняно з липнем 2015 року на 7 % зменшилася оцінка ситуації як критичної й, відповідно, на 9 % зросло її визначення як напруженої. Зате якщо 2015-го в стані паніки й істерики перебували 37 % українців, то зараз — «лише» 30 %.
А 24 липня компанія Research & Branding Group поширила результати опитування, 33 % учасники якого визнали, що за можливості вони готові назавжди покинути Україну й переїхати в іншу країну на постійне місце проживання. Натомість не готові до такого кроку більше половини жителів країни — 56 %.
Готовність виїхати з України розрізняється залежно від віку респондентів. Найпотужніші еміґрантські настрої — серед молоді до 30 років, 53 % представників якої готові покинути країну, а найменш проявлені — серед представників тих, кому за 60 (11 %). Серед 30-річних готові еміґрувати 48 %, серед 40-річних — 37 % і серед 50-річних — 27 %. Основними причинами можливої еміґрації жителі України назвали в червні ц. р. пропозицію цікавою і прибутковою роботи (29 %) та збройний конфлікт (22 %).

Back in the USSR — 30 %
Натомість 26 липня Соціологічна група «Рейтинґ» оприлюднила результати опитування, згідно з якими в Україні сумують за СРСР понад 30 % громадян. Зокрема, в Києві — 21 % жителів столиці, де 69 % не відчувають цих почуттів, а 10 % не визначилися.
Більше шкодують через розпад СРСР ті, хто мають низькі або дуже низькі доходи, люди старшого віку, виборці партії «За життя» Вадима Рабіновича й партії «Батьківщина» Юлії Тимошенко. Натомість заборону російських соціальних мереж підтримали лише чверть опитаних, 52 % — не підтримали, кожен п’ятий — не визначився зі своєю позицією.
Зате дві третини опитаних «Рейтинґом» громадян України (63 %) —проти надання російській мові статусу державної, яке підтримують лише 30 %, а 7 % — не визначилися. До початку 2014 року кількість противників державного статусу російської мови незначно перевищувало кількість прихильників (приблизно 50 % на 45 %), проте в останні три роки кількість опонентів зросла до 65 %.
Ініціативу ж істотно обмежити або повністю припинити економічні відносини з Росією підтримують 34 % українців, ще 23 % схвалюють ідею частково їх обмежити. При цьому 18 % громадян України — проти будь-яких обмежень торгівлі зі східним сусідом, а 18 % пропонують економічні відносини з Росією істотно розширити. Вагаються з відповіддю 15 % респондентів.
Своєю чергою, Київський міжнародний інститут соціології оприлюднив результати опитування, згідно з якими зміцнення Збройних сил підтримують понад 80 % жителів України. Зокрема, варіант «Швидше згоден» обрали 32,2 % респондентів, а «Цілком згоден» — 48,7 %.

УПА перемагає
А от Інститут політичних досліджень Академії наук Республіки Польща опублікував результати опитування громадян України, яке засвідчило, що вони поступово позбуваються російських міфів про діяльність ОУН і УПА і не сприймають польські. Адже більшість українців (51 %) обрали лише позитивні характеристики діяльності УПА, тільки негативні — 6 %, як позитивні, так і негативні — 11 %, свідчать дані опитування.
Серед джерел історичних знань для всього населення перше місце посіли розмови з родиною та близькими (40 %), а потім — школа (38 %), книги (36 %), фільми (29 %), українські телевізійні канали (25 %) та Інтернет (24 %). Історія України вважається дуже важливою або важливою у відповідях 83 % жителів України; 82 % вважають такою історію свого реґіону (під реґіоном тут найчастіше розуміється область або дещо більша територія, яка охоплює історичний край, наприклад, Галичину або Поділля). Відсоток тих, хто вважає дуже важливою або важливою історію СРСР, складає лише 51 %.
За даними ж опитування групи «Рейтинґ», у жовтні 2015-го відносна більшість українців (41 %) підтримувала ідею визнати ОУН-УПА учасниками боротьби за державну Незалежність України, а 38 % опитаних не підтримували. Впродовж 2014-2015 рр. кількість прихильників визнання ОУН-УПА зросла з 27 % до 41 %, при цьому число противників цієї ідеї суттєво зменшилася (з 52 % до 38 %). Таким чином, уперше за роки дослідження цього питання кількість прихильників визнання ОУН-УПА в Україні перевищила кількість противників.
Крім цього, були оприлюднені результати дослідження серед жителів восьми південних і східних областей, проведеного компанією GfK за замовленням Інституту масової інформації за підтримки USAID. Згідного з ними, кількість тих, хто вважають, що Україні варто орієнтуватися на Росію, на півдні та сході країни стає меншою — їхня кількість знизилася з 13 % до 10 %, проте поменшало й число прибічників європейського вектору розвитку. Їхня кількість знизилася з 24 % до 22 %.
Натомість тих, хто вважають, що Україна має бути «нейтральною» 2017 року, у восьми південних і східних областях — 41 % (36 % у минулому). А 27 % відповіли «не знаю» на питання про те, який вектор слід обрати країні.
При цьому кожен третій у цих областях винить у війні на сході країни уряд України (таких стало більше на 2 %, ніж торік). Така ж кількість переконана, що у всьому винна Росія. Її колаборантів винять 17 % (12 % — у минулому), а «руку Заходу» в цьому бачать 16 %.

Потенційних бунтарів — 54 %
Соціологічна група «Рейтинґ» опублікувала й результати опитування, згідно з якими 76 % українців вважають, що справи в їхній країні йдуть у неправильному напрямку, й лише 13 % — що в правильному, а кожен десятий не визначився з відповіддю, свідчать дані опитування. При цьому половина респондентів (54 %) вважають, що не готові особисто відстоювати свої права й інтереси шляхом участі в акціях протесту, 36 % — що готові, а кожен десятий — не визначився. Найактивніше готові відстоювати свої права на Заході та в Центрі, молодь і люди середнього віку.
Свою чергою, Центр Разумкова оприлюднив результати дослідження громадської думки, згідно з якими серед інститутів держави та суспільства найбільшу довіру громадян мають волонтерські організації — їм довіряють 66 % опитаних. Також серед таких структур Церква (63,3 %), Збройні сили України (55,9 %), Національна гвардія України (49 %), добровольчий рух або територіальна оборона (45,2 %), Державна служба з надзвичайних ситуацій (45 %) — число респондентів, які довіряють цим інститутам, на статистично значимому рівні перевищує число тих, хто їм не довіряє.
Натомість Президенту України довіряють лише 22 % громадян, а не довіряють — аж 71,9 %. Уряду довіряють 12,8 %, а не довіряють — 81,9 %, Національному банку — відповідно 11,7 % і 81,5 %, Верховній Раді — відповідно 9 % і 86,6 %, прокуратурі — відповідно 9,5 % і 83,3 %, а судам — відповідно 7 % і 86,6 %.
Національному антикорупційному бюро України довіряють 21,3 % опитаних, не довіряють — 64,8 %. Довіру до державного апарату (чиновників) висловили 7,9 % опитаних, а не довіряють їм — 87 %. Украй низький рівень довіри мають також політичні партії (відповідно 8,6 % і 83,5 %), комерційні банки (відповідно 10,4 % і 83,9 %), а також засоби масової інформації Росії (відповідно 3,4 % і 85,2 %).

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply