Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 24, 2021

В Україні відзначили День Соборності

Автор:

|

Січень 25, 2018

|

Рубрика:

В Україні відзначили День Соборності

В Україні 22 січня в честь проголошення злуки Української Народної Республіки (УНР) і Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР) 1919 року відзначили День Соборності. Офіційним державним святом День Соборності України став лише 1999-го після підписання Леонідом Кучмою відповідного указу.
Із 30 грудня 2011 року цей день відзначався як «День Соборності і Свободи України», бо тодішній президент Янукович своїм указом переніс День Свободи з 22 листопада і об’єднав його з Днем Соборності. Цей указ скасував 13 листопада 2014-го Президент Порошенко.
22 січня також прийнято згадувати й іншу подію, що відбулася 1918 року — прийняття IV Універсалу Української Центральної Ради, який проголосив повну незалежність УНР. Перемовини між УНР і ЗУНР про об’єднання йшли з жовтня 1918-го. Сам Акт Злуки був проголошений 22 січня 1919 року на урочистому зібранні в Києві, на Софійській площі. Єдиним гербом об’єднаної держави став тризуб. Утім, об’єднання так і не було завершено — ЗУНР проіснувала до літа 1919 року, а через рік зникла з політичної мапи і УНР, чиї території увійшли до складу СРСР і Польщі.
У День Соборності головною традицією є побудова «живого ланцюга». Найперший українці створили 21 січня 1990-го. Тоді «живий ланцюг», у якому взяли участь 450 тис. осіб, зв’язав Івано-Франківськ, Львів і Київ. Традиція прижилася і щороку повторюється в багатьох містах України.
Й цього року в Києві на мосту Патона влаштували живу акцію «Об’єднай береги Дніпра живим ланцюгом Соборності» і розгорнули 30-метровий прапор України. Після об’єднання двох берегів Дніпра учасники виконали гімн України і вшанували пам’ять вірменина Сергія Нігояна та білоруса Михайла Жизневського, перших убитих активістів Революції гідності. Увечері цього ж дня в кінотеатрі «Кінопанорама» на вул. Шота Руставелі, відбувся безкоштовний святковий концерт, на який могли потрапити усі бажаючі.
Крім цього, в столиці відбулися церемонії покладання квітів до пам’ятників, пам’ятних знаків і місць поховань видатних діячів УНР і ЗУНР, борців за незалежність України в ХХ ст., загиблих учасників Революції гідності та російсько-української війни.
У Львові на пішохідному мосту над алеєю в парку «Погулянка» також пройшла акція «Міст єдності». Після неї відбулася акція «Мій герой». На площі навпроти пам’ятника Тарасу Шевченку урочисто розгорнули прапор і провели молебень за Україну. Тут же пройшло громадське віче. Завершилися заходи урочистостями у Львівському національному Академічному театрі опери та балету ім. Соломії Крушельницької. Святкування пройшли і в інших містах України
А Христя Фріланд, міністр закордонних справ Канади, особисто привітала Україну з Днем соборності. «Сьогодні українці по всьому світу відзначають соту річницю проголошення державності. 22 січня 1918 року плюралістична Центральна Рада проголосила незалежність Української Народної Республіки, рівно через рік після чого УНР об’єдналася зі Західною Україною. Цю спадщину суверенітету й єдності Канада поважає та підтримує», — написала вона у Twitter.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply