Новини для українців всього свту

Friday, Dec. 2, 2022

В Україні відзначили День гідності та свободи

Автор:

|

Листопад 24, 2021

|

Рубрика:

В Україні відзначили День гідності та свободи
Банер на акції

В Україні щороку 21 листопада відзначають День гідності та свободи. Саме цього дня відбулися перші акції протесту 2013-го, з яких і розпочалася Революція гідності. Дата встановлена згідно з Указом Президента від 13 листопада 2014 року на честь початку цього дня двох знаменних і доленосних подій у новітній українській історії: Помаранчевої революції 2004-го та Революції гідності 2013 року. День гідності та свободи став наступником свята Дня свободи, який відзначали на честь Помаранчевої революції 22 листопада у 2005-2011 рр.
З нагоди пам’ятних подій в усіх населених пунктах України відбувалися меморіальні заходи — молебні, покладання квітів, у церквах служили панахиди. Низка заходів відбулася й у Києві. Зокрема, на алеї Героїв «Небесної сотні», провели молебень і ходу «Не втрачаймо гідність. Захистимо свободу», біля монумента Незалежності розгорнули вуличну виставку «Мальована історія Майдану».
Зі святом громадян привітав Володимир Зеленський. Він зауважив, що українці — прекрасний, сильний, сміливий, розумний, талановитий і непереможний народ, для якого втрата свободи і честі — це втрата життя, за яке готові боротися.
Глава держави зауважив, що на нашій планеті живе близько 5 тис. народів і, державні свята — це те, що доволі точно змальовує характер народу й об’єднує всіх. Тож 21 листопада є відповіддю на запитання «Хто такі українці та що для них головне». «Ми відзначаємо сьогодні День гідності та свободи. Свято, яке показує, що для нас гідність і свобода — це свято. Це наше повітря. Ні. Це не звучить занадто гучно. Коли хтось вирішує перекрити нам повітря, ось тоді буває занадто гучно. Коли влада не чує український народ, тоді буває занадто гучно. Тому ми вільні. Вільні творити майбутнє. І маємо пишатися цим. Не задирати носа. Але й не опускати очей», — зазначив він.
Український лідер наголосив, що країна заплатила та продовжує платити за свободу велику ціну, а тому ніколи не забуде всіх героїв, які віддали за Україну своє життя. «І ніколи не пробачимо всім, хто позбавив їх життя і хотів позбавити нас волі. Але головне, що це нікому не вдалось і ніколи не вдасться. І час уже змінити самосприйняття та мислення. Ми не жертва, не пригнічені, не розділені, не захоплені. Ми прекрасний, сильний, сміливий, розумний, талановитий народ. Непереможний», — додав він.
Президент вказав, що для України рабство є приниженням, а втрата свободи — втратою честі. «Втрата честі — це втрата серця. Втрата серця — це втрата душі. А втрата душі для нас — це втрата життя. Тому ми готові боротися ціною власного життя. Щоб не втратити власне життя», — уточнив він.
Гарант Конституції також пригадав історію, яку розповіли українські моряки, повернувшись з полону: «Слідчі просили їх сміятися трохи тихіше: «Начальство не поймєт». Тут зазвичай плачуть, а наші моряки сміються без упину. Вони сідали в автозак і співали: «Ще не вмерла», а потім казали водію: «Шеф, на Одесу! В Коблево пригальмуй, кави вип’ємо». Вони не поводилися, як в’язні. А залишились офіцерами і бійцями. Бо не втратили гідності. І довели, що на чужині, в полоні, у в’язниці можна бути вільною людиною. Бо воля — це не відсутність кайданів на руках. Це відсутність тюрми в головах».
Зеленський також згадав і про українського поета Василя Стуса, о. Омеляна Ковча, актора та режисера Леоніда Бикова. Не оминув і всіх захисників, і захисниць, які стояли на Майдані, на барикадах, на граніті — 1990-го, 2004-го і 2014-го.
Та учасники акції до Дня гідності та свободи не надто повірили в щирість цих слів. Коли Володимир Зеленський поклав квіти на алеї Героїв «Небесної сотні» й у супроводі політиків та охорони повертався назад, члени сімей загиблих, які зібралися біля меморіалу з портретами загиблих учасників Революції гідності, кричали йому вслід: «Ганьба!», «Зрадник!» і «Малорос!».
А на Майдані незалежності учасники акції розгорнули банер із критикою глави держави й Андрія Єрмака, голови Офісу президента України (ОПУ). На ньому написали «Їхня брехня принижує. Захистимо нашу гідність», а також кричали «Єрмака за ґрати» й інші гасла проти політики Зеленського.
Після цього активісти намагалися підійти до ОПУ, але їх зупинила поліція. Врешті-решт, кількох людей пропустили, попередньо перевіривши речі, проте не організовану колону. Учасники акції скандували «Пропускай!». Подекуди виникали словесні конфлікти та шарпанина.
Свою заяву зробило й Посольство США в Україні. «Вісім років тому звичайні громадяни вийшли на київський Майдан заради мрії бачити Україну частиною об’єднаної, вільної та мирної Європи. Сполучені Штати залишатимуться стійким партнером України на її шляху до євроатлантичної інтеграції та в її протистоянні тим, хто намагається порушити волю українського народу», — зазначили американські дипломати.
Мелінда Сіммонс, послиня Об’єднаного Королівства в Україні, також запевнила у підтримці розбудови та захисту демократичної України. «Сьогодні Україна відзначає День гідності та свободи. Обидві цінності є основоположними для кожного українця, і за них варто боротися. Велика Британія поділяє ці цінності та пишається тим, що є другом і партнером України у розбудові та захисті вільної й демократичної країни», — наголосила вона.
Як повідомляв «Міст», в Україні відзначили День спротиву окупації Криму.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply