Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 27, 2021

В Україні відзначили 100-річчя бою під Крутами

Автор:

|

Лютий 01, 2018

|

Рубрика:

В Україні відзначили 100-річчя бою під Крутами

Сторіччя бою під Крутами відзначили в Україні. 28 січня в селі Пам’ятне Чернігівської області біля меморіального комплексу пройшла церемонія пам’яті, вручення Державних прапорів із пам’ятними стрічками, а також прем’єрне виконання концертного маршу «Героям Крут». У церемонії мав брати участь Петро Порошенко, однак через негоду його гвинтокрилу не дали дозвіл на посадку.
29 січня в Києві на Лук’янівському кладовищі відбулося вшанування пам’яті Володимира Наумовича та Володимира Шульгіна, котрі загинули в бою з більшовиками під станцією Крути. Також пройшло покладання квітів до могили українських поетів Олександра Олеся і Олега Кандиби (Ольжича), котрі зараз перепоховані на Лук’янівському кладовищі. У заходах взяли участь родичі загиблих, представники духовенства, органів державної влади та громадські діячі.
Крім цього, відбулися урочисті заходи за участю керівництва держави з нагоди присвоєння Військовому інституту телекомунікацій та інформатизації, котрий створений на базі навчального закладу, студенти якого виступили проти московської орди, почесного найменування «імені Героїв Крут».
А надвечір у столиці влаштували реконструкцію історичного бою військ Української Народної Республіки (УНР) проти більшовиків, котрі наприкінці січня 1918 року зчинили заколот на київському заводі «Арсенал».
«Почуваюся добре. Мені це, у принципі, подобається. Добре, що пам’ятають про ці події. Тут розміщена барикада, яку займають «червоні», їх армія УНР буде штурмувати. Це триватиме хвилин 20-30», — анонсував Микола Олександров, учасник реконструкції.
Готувалися до дійства його учасники масштабно: палили вогнища, розставляли мішки з озброєнням. На екранах неподалік метро транслювали фільми про події тих часів. Людей зібралося дуже багато — подивитися на реконструкцію приходили цілими родинами. За безпекою стежили правоохоронці, пильнували біля заводу і медики.
«Бій за завод «Арсенал», — це один із ланцюжків парадигми, коли 100 років тому Москва розхитувала і так само окуповувала нашу країну — за тим самим сценарієм, що й тепер. Вторглися на територію України, в Києві, надали бойовиків, озброїли їх, під вигаданими гаслами за класову боротьбу вони тут вчинили бійню», — зазначив Петро Кузик, організатор акції. Таку акцію до роковин бою на київському заводі «Арсенал» влаштовують уже вдруге.
Після завершення реконструкції бою учасники заходу рушили зі смолоскипами ходою від Арсенальної площі до Аскольдової могили. Так вони вшанували пам’ять героїв Крут. У ході взяли участь близько тисячі людей.
Смолоскипну ходу влаштували й у Харкові. Півтисячі харків’ян пройшли від площі Свободи до площі Конституції. Колона йшла під прапорами України, а також стягами та символікою різних організацій і партій, попереду колони на всю ширину вулиці розгорнули транспарант: «Пам’ятай про великі дні наших визвольних боїв». Час від часу учасники скандували: «Слава Україні — героям слава». По боках колони йшли барабанщики. Деякі учасники були у балаклавах.
У Львові цього дня поклали квіти та лампадки до могил «крутян» на Личаківському цвинтарі. 1918 року 18-річний Ігор Лоський отримав під час бою важке поранення. Чоловік вижив і написав спогади про цю подію. «Прийшли вшанувати пам’ять загиблого під Крутами Ігора Лоського. Ми знаємо, що він один із тих, хто залишився живий і помер 1936-го, але від хвороби наскільки я знаю, бо він там дуже застудився», — розповіла львів’янка п. Жанна. Вихованці ліцею ім. Героїв Крут урочисто пройшлися та вшанували могилу ще одного учасника бою, похованого у Львові — Андрія Лазаренка.
Також на львівському залізничному вокзалі 100-річчя подвигу героїв Крут відзначили музичним флешмобом. Марш «Героям Крут» виконав оркестр Національної академії сухопутних військ і Державна заслужена хорова капела України «Трембіта». За словами виконавців, у цих творах перегукуються події тодішніх років і сьогодення. У текстах є слова і про війну на сході України. Провели флешмоб на вокзалі не лише через потенційно велику кількість слухачів — місце є символічним.
«Це було пов’язано з Крутами. Ми бачимо там є колія прокладена, є потяг. Це була оборона залізничної станції. Це завжди мені асоціюється з більшим розумінням, зрушення народу завжди відбувається через якісь пункти відправних шляхів. Тоді такі виступи відбуваються не в концертних залах, а у місцях публічного згромадження. І хоча тут немає такої атмосфери концертної, де б усе було збалансовано, де б можна було насолодитися якоюсь якістю виконавською. Проте тут є емоційна якість», — зазначив Микола Кулик, керівник заслуженої академічної капели України. Присутні залишилися у захваті. Дехто навіть зумисне завітав на вокзал, аби послухати концерт.
Музичний флешмоб на честь полеглих героїв Крут провели і в Одесі. Оркестр Військово-морських сил Збройних сил України (ЗСУ) впродовж години грав українські пісні. Просто неба лунали такі композиції, як марш «Героям Крут», «Сто бійців» і «Тиша». Долучилися до акції і ліцеїсти. Діти читали вірші, присвячені студентам-повстанцям, котрі 1918 року вступили в нерівний бій із більшовицькою ордою. Завершився флешмоб покладанням червоних троянд до пам’ятної таблички героїв. «Ми вшановуємо сьогодні пам’ять тих бійців, хто встали на захист України, як і 100 років тому. Дуже важливо пам’ятати ті події, виносити з них уроки та висновки, аби в майбутньому не було таких трагічних випадків», — зазначив Роман Окружков, начальник відділу командування Військово-морських сил ЗСУ.
Пам’ятні заходи пройшли і в інших містах України.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply