Новини для українців всього свту

Sunday, Dec. 5, 2021

В Україні святкували День Соборності

Автор:

|

Січень 22, 2020

|

Рубрика:

В Україні святкували День Соборності
Ланцюг злуки

Україна в середу, 22 січня, в 101-й раз святкувала проголошення Акта злуки Української Народної Республіки (УНР) і Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР). Свято офіційно заснували 1999 року, враховуючи велике політичне й історичне значення об’єднання УНР і ЗУНР для утворення єдиної (соборної) української держави.
2011-го День Соборності об’єднали з Днем Свободи, який раніше відзначали 22 листопада, під назвою День Соборності та Свободи України. Однак 2014 року указом президента Петра Порошенка свято відновили як День Соборності України.
У сучасному українському національному календарі дата 22 січня займає одне з провідних місць і має глибокий символічний зміст: одвічної мрії українців на вільне життя в самостійній соборній незалежній державі. 22 січня 1918-го Універсалом Центральної Ради було проголошено незалежність Української Народної Республіки. За рік, 22 січня 1919 року, в Києві на Софійській площі проголосили Акт Злуки українських земель в єдину Україну, затверджувалося об’єднання двох тодішніх держав УНР і ЗУНР, які виникли на уламках Російської й Австро-Угорської імперій, в єдину соборну Українську державу.
У тексті Акта Злуки стверджувалося: «Однині воєдино зливаються століттями відірвані одна від одної частини єдиної України — Західно-Українська Народна Республіка (Галичина, Буковина і Угорська Україна) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснилися віковічні мрії, якими жили і за які вмирали найкращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка».
Однак об’єднання України відбулося суто символічно: вже за кілька тижнів після проголошення Акта Злуки, більшовики захопили Київ, пізніше поляки окупували Східну Галичину, а Чехо-Словаччина — Закарпаття.
Перше святкування Соборності відбулося 22 січня 1939-го в Карпатській Україні (місто Хуст), в той час — автономній республіці Чехо-Словаччини. Цього дня під синьо-жовтими прапорами відбулася 30-тисячна маніфестація місцевого населення, яке з’їхалося до столиці Карпатської України з усіх куточків краю згадати події 20-річної давності.
Яскравим проявом єдності, волі українського народу до свободи, став «живий ланцюг», організований патріотичними силами 21 січня 1990-го з нагоди 71-ї річниці проголошення Акта Злуки. Мільйони тоді ще радянських українців взялися за руки від Києва до Львова, відзначаючи День Соборності. Відтоді в Україні «живі ланцюги» створювали неодноразово, символізуючи єдність (соборність) українського народу, а День Соборності зараз відзначають на державному рівні вже щороку.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply