Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 20, 2021

Українській незалежності — 30!

Автор:

|

Серпень 24, 2021

|

Рубрика:

Українській незалежності  — 30!

Оточення президента Зеленського не уникло скандалів, навіть готуючись до ювілейного святкування.

Корупційний механізм?
Міністерство фінансів України, оприлюднюючи кошторис «Плану заходів із підготовки та відзначення 30-ї річниці незалежності України» (5,4 млрд грн.), зауважило: «Сума витрат безпосередньо на урочистості прогнозують на рівні 100 млн грн».
Стосовно ж решти 5,3 млрд грн пояснило, що цей план, крім святкових урочистостей, передбачає «масштабні інфраструктурні проєкти» — модернізацію шести реґіональних аеропортів, розбудову євроколії Київ-Львів-Скнилів, завершення будівництва нового лікувально-діагностичного комплексу в Охматдит тощо.
Натомість Іван Лахтіонов, заступник виконавчого директора антикорупційної громадської організації «Трансперенсі Інтернешнл Україна», попередив: «Нещодавно Верховна Рада ухвалила законопроєкт 5309 — внесення змін до закону «Про державні закупівлі». Ним вивели з-під дії документу витрати до Дня Незалежності. Передбачили перемовну процедуру. Суму в контракті визначатиме замовник. Мільярди розподілятимуть фактично в ручному режимі».
«Будь-який ремонт автодороги можна зараз додати до переліку і сказати, що це до Дня Незалежності. Таким чином можна обійти ProZorro (електронна система публічних закупівель, де державні та комунальні замовники оголошують тендери на закупівлю товарів, робіт і послуг, а представники бізнесу змагаються на торгах за можливість стати постачальником держави. — Авт.), — констатував він. — Якби все відбувалося за системою ProZorro, вдалося б заощадити гроші. Треба було б провести конкурентні торги, підготувати документацію. Тоді могли б поторгуватися великі компанії. Але зараз складно сказати про те, як визначатимуть підрядників. Про якийсь конкурс навряд чи йтиме мова».
А Максим Нефьодов, колишній голова Державної митної служби України, відреагував різкіше: «Чиновники вписали до святкування Дня Незалежності інфраструктурні об’єкти на 5 млрд грн, аби вкрасти гроші. Вигадали класну історію — назвімо святкуванням Дня Незалежності що завгодно. Будівництво летовища також буде святкуванням. Ці об’єкти додають до підготовки до Дня Незалежності, щоб обійти ProZorro та тендери — віддати заздалегідь узгодженим підрядникам. Це дивний корупційний механізм, якого я раніше не бачив — у рамках Угоди про асоціацію з Європейським Союзом важливим було зменшення винятків, які не проходять через ProZorro».
Своєю чергою, Агія Загребельська, співзасновниця незалежної «Ліґи антитрасту», констатувала: «Зеленський і його команда лише завдяки цьому закону поповнять свою особисту та «партійну касу» на щонайменше 20 млрд грн. Про ProZorro можна забути. Скоро там залишаться тільки закупівлі, які через свою «копійчаність» не цікавлять Банкову (вулиця в Києві, на якій розташований Офіс президента України. — Авт.)»
Тарас Чорновіл, політолог та колишній народний депутат України, обурився: «Це страшний корупційний скандал, неймовірний корупційний скандал». А от Гліб Канівський, голова експертної організації StateWatch. повідомив із посиланням на відповіді обласних державних адміністрацій, систему ProZorro та публікації в засобах масової інформації: «Щонайменше у 17 областях України планують встановити найвищі прапори до 30-річчя Незалежності України. На це панують витратити 170,7 млн грн із державного та місцевих бюджетів. За такі кошти можна було б придбати 338,6 тис. доз вакцини від коронавірусу, якщо ціна складатиме 504 грн за дозу, як було закладено в бюджетну програму Міністерства охорони здоров’я з вакцинації».

«Взуття спотикання»
Питання виникли навіть щодо мештів на підборах, у яких курсантки Військового інституту Київського національного університету ім. Тараса Шевченка крокували на репетиції параду, присвяченому 30-річчю Незалежності України. Хоч Міністерство оборони (МОУ) й запевнило, що пару цього взуття придбали не за 6,5 тис. грн, як повідомив політолог Віктор Таран, депутати Верховної Ради вимагають відзвітувати їм — скільки ж насправді коштів пішло на ці злощасні підбори.
Юлія Микитенко, лейтенантка Збройних сил України (ЗСУ), розповіла «Радіо Свобода», що ходити стройовим кроком на підборах украй важко: «Після стояння та проходження навіть невеликих дистанцій ноги пухнуть і починає боліти спина».
«Суспільне телебачення» принагідно нагадало: «Відповідно до вимог Стройового статуту ЗСУ, стройовий крок в Україні відбувається за методикою «прусського кроку», який передбачає твердість, міцність кроку, витягування ніг, м’язів п’яти та значну амплітуду. Такий крок пов’язаний зі значними навантаженнями на опорно-руховий апарат людини, а особливо — на м’язи ніг».
Тож волонтерка Ольги Решетилової констатувала: «Історія з підборами — по-перше, знущання з жіночого організму, а по-друге — небачений сексизм. Від окремих жіночих «коробок» на параді взагалі давно потрібно відмовитись — жінки воюють на фронті разом із чоловіками, і підстав іти на параді окремо немає».
Валерія Бурлакова, ветеранка російсько-української війни, зауважила: «Якщо поґуґлити, то найгарніших жіночок-військових на підборах знайдете у Північній Кореї, а всі ці окремі загони краль на парадах — насамперед у Китаї та Росії».
Ольга Стефанишина, віцепрем’єрка з питань європейської й євроатлантичної інтеграції, Марина Лазебна, міністерка соціальної політики, й Юлія Лапутіна, міністерка у справах ветеранів України, наголосили в зверненні до міністра оборони: «Мета військового параду — демонстрація військової спроможності армії. Тут не повинно бути місця стереотипам і сексизму, яким, безумовно, буде милування жінками-військовими на підборах. Взуття на підборах несумісне з боєздатністю солдатів, а «прусський» крок на параді у такому взутті може заподіяти шкоду здоров’ю солдаток. Невисокі підбори використовують в окремих країнах-членах НАТО для парадно-вихідної форми жінок-військовослужбовиць, але його не використовують для марширування на парадах».
Відтак міжфракційне парламентське об’єднання «Рівні можливості» заявило про неприпустимість знущання над жінками-військовими. Депутатки Верховної Ради передали президенту та міністру оборони взуття на підборах, пояснивши: «Нехай сходять у них на парад!».
Навіть депутат пропрезидентської парламентської фракції «Слуга народу» Олексій Жмеренецький обурився: «Чому жінок-військових перетворюють на якихось карнавальних ляльок, які повинні якимось чином розважати натовп?».
У МОУ нарешті визнали, що йти в таких мештах військовослужбовцям-жінкам просто незручно. Але позаяк 99 % опитаних курсанток виявили бажання крокувати в парадній формі, міністр оборони запевнив: «Розробили новий зразок туфель. По-перше, вони вже мають шнурки, і це дозволяє їм не звалюватися з ноги під час ходьби, плюс — наявність шнурівки дозволяє враховувати різну повноту стопи у людей. По-друге, ми зробили набагато менший підбір».
Водночас у МОУ пояснили, що чоловіки та жінки маршируватимуть на параді окремо через різні статеві особливості: «Сформувати парадний розрахунок в єдиному форматі неможливо. Учасники мають різний зріст, розмір грудної клітини тощо. Ці параметри важливі, бо під час виконання стройових прийомів впливають на дотримання рівняння в шеренгах і колонах».
У МОУ також запевнили, що українські військові переходять цього року на новий стройовий крок. Тож на параді не будуть «клацати каблуками». Адже якщо раніше нога мала підійматися в стройовому кроці від землі на 15-20 см, то зараз — на 10-15.

Одіозні співаки
Скандалом багато хто вважає й участь одіозних співаків у концерті «Найкращі пісні Незалежності», який відбудеться 24 серпня в Києві. Зокрема — Потапа (Олексія Потапенка), Ірини Білик, Дмитра Монатика, Надії Дорофєєвої, Сергія Бабкіна й Олега Винника. Адже Потап заявив на концерті у Москві у червні 2014 року після вторгнення російських військ в Україну: «Офіційно заявляю від імені усіх українських артистів: Росіє, спасибі, що ви нас приймаєте».
А Білик, Монатик, Дорофєєва та Бабкін не раз виступали після окупації Криму та початку бойових дій на сході України. Винник же відмовився 2014-го відповідати на запитання про те, хто воює з Україною й чий Крим. І стверджував, що за Крим жоден солдат не загинув. Щоправда, коли йому повідомили, що там полягли майор і прапорщик ЗСУ, попросив вибачення у їхніх родин.
Тож не дивно, що виступати поруч із ними відмовилися українські співаки-патріоти. Зокрема — гурти «Антитіла», «Бумбокс», «Друга ріка», Onuka та «Плач Єремії», які зголосилися на святкові концерти в інших містах.
Як повідомляв «Міст», СФУЖО представила флешмоб до ювілею Незалежності України.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online