Новини для українців всього свту

Friday, May. 20, 2022

Україна відзначила День Соборності

Автор:

|

Січень 23, 2022

|

Рубрика:

Україна відзначила День Соборності
На мості Патона

У суботу, 22 січня, Україна в 103-й раз святкувала проголошення Акту возз’єднання Української Народної Республіки (УНР) і Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР). Цього ж дня була проголошена незалежність УНР. Офіційно свято заснували 1999 року, враховуючи велике політичне й історичне значення об’єднання УНР та ЗУНР для утворення єдиної (соборної) Української держави.
2011-го День Соборності об’єднали з Днем Свободи, який раніше відзначався 22 листопада, під назвою День Соборності та Свободи України. Проте 2014 року указом президента Петра Порошенка свято відновили як День Соборності України.
У сучасному українському національному календарі дата 22 січня займає одне з провідних місць та має глибокий символічний сенс: споконвічні мрії українців на вільне життя у самостійній соборній незалежній державі.
22 січня 1918-го Універсалом Центральної Ради було проголошено незалежність Української Народної Республіки. Через рік, 22 січня 1919-го, у Києві на Софійській площі було проголошено Акт возз’єднання (об’єднання) українських земель в єдину Україну, затверджувалось об’єднання двох тодішніх держав УНР і ЗУНР, що виникли на уламках Російської та Австро-Угорської імперій в єдину соборну Українську державу.
У тексті Акту возз’єднання стверджувалося: «Відтепер воєдино зливаються віками відірвані одна від одної частини єдиної України — Західно-Українська Народна Республіка (Галичина, Буковина й Угорська Україна) та Наддніпрянська Велика Україна. Здійснилися вікові мрії, якими жили і за які вмирали найкращі сини України . Відтепер є єдина незалежна Українська Народна Республіка».
Проте об’єднання України відбулося суто символічно: вже за кілька тижнів після проголошення Акту возз’єднання більшовики захопили Київ, пізніше поляки окупували Східну Галичину, а Чехо-Словаччина — Закарпаття.
Перше святкування Соборності відбулося 22 січня 1939 року в Карпатській Україні (м. Хуст), на той час — автономній республіці Чехо-Словаччини. Цього дня під синьо-жовтими прапорами відбулася 30-тисячна маніфестація місцевого населення, яке з’їхалося до столиці Карпатської України з усіх куточків краю згадати про події 20-річної давнини.
Яскравим проявом єдності, волі українського народу до свободи став «живий ланцюжок», організований патріотичними силами 21 січня 1990-го з нагоди 71-ї річниці проголошення Акту возз’єднання. Мільйони тоді ще радянських українців взялися за руки від Києва до Львова, святкуючи День Соборності.
З того часу в Україні «живі ланцюжки» створювалися не раз, символізуючи єдність (соборність) українського народу, а День Соборності зараз відзначають на державному рівні вже щороку.
У суботу українці знову взялися за руки й утворили «живий ланцюг» у Києві на мосту Патона. Цю акцію проводили у столиці на День Соборності уже в 15-1 раз. До акції приєдналися і політики, але як і просили організатори, вони прийшли без політичної символіки.
Торік через пандемію подія відбувалася онлайн, але зібрала так само багато людей, а цього року її провели і в живу, і онлайн. «Нас завжди роз’єднують по берегах Дніпра, по берегах Збруча, що ми не єдині, а ми цією акцією в День Соборності показуємо, що ми єдині, ми разом», — зазначив Вадим Васильчик, організатор акції.
Водії підтримували акцію — сигналили, перехожі аплодували і тішилися з того, що це відбувається. Особливістю цьогорічної акції стало те, що над мостом Патона підняли прапор разом із дроном. Цей стяг увійшов до Книги рекордів України і вважається найбільшим, який підіймали дроном у світі. Його довжина — 216 м.
Як повідомляв «Міст», День Соборності відзначили у Флориді.

Людмила Садловська, «Кореспондент»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply