Новини для українців всього свту

Friday, Jan. 27, 2023

Син Божий народився!

Автор:

|

Січень 06, 2019

|

Рубрика:

Син Божий народився!

Сьогодні, напередодні Різдва, християни східного обряду святкують Святвечір. Святий вечір або Багата кутя — одне з найурочистіших християнських свят. Цей день — останній день Різдвяного посту, тому й страви мають бути пісними. Вважається, що на столі має бути 12 пісних страв, на честь 12 учнів Христа. Вживати скоромне, тобто м’ясо, рибу, молочні продукти, можна з початком Різдва — 7 січня.
У різних реґіонах України у звичаях святкування Святвечора були деякі відмінності, але всюди існував обряд, пов’язаний із приготування першої куті. Її називали багатою, оскільки, крім неї, готували ще 11 пісних страв, серед яких обов’язково мали бути борщ, риба, гриби, пироги з квасолею та капустою, картопля й узвар.
Кутя вважалася основною обрядовою їжею, тому з нею пов’язано чимало обрядових дій. Після її приготування, вийнявши горщик, дивилися: якщо зерна піднялися через вінчик — на добробут, а запали — на лихе передвістя. До звареного збіжжя додавали меду, але пам’ятали відоме прислів’я: «Не передай куті меду». В деяких реґіонах заправляли товченим маком, волоськими горіхами й іншими смаковитими приправами.
Щойно на небосхилі з’являлася перша підвечірня зірка, всією родиною сідали за багатий стіл. Першим, як і годилося, займав місце господар, а за ним інші члени родини. Під час святкової вечері намагалися не виходити з-за столу і розмовляти тихцем. Вставши, голова сімейства пропонував пом’янути покійників і запросити їх на Святвечір. Вважалося, що саме в цей час усі близькі й далекі родичі мають прийти до оселі, відтак звільняли для них місця на лавах і стільчиках, ставили страви і клали ложки. В Україні досі не втратила своєї актуальності чудова традиція колядування, коли діти ходять по домівках, співають різдвяні пісні-колядки, бажаючи господарям всіляких гараздів.
У Києві ж з нагоди Різдва 6 січня курсує святковий ретропотяг. Він вирушив зі станції «Київ-Пасажирський» о 12.50, а закінчилася подорож прибуттям на головний вокзал столиці о 15.15. «Святковий ретропоїзд на паровозній тязі 6 січня курсуватиме в складі паровоза Л-4600, чотирьох пасажирських вагонів та вагона-ресторану. Традиційно рух потяга забезпечуватиме паровозна бригада з локомотивного депо «Сновськ», заснованого 1873 року, що зараз є базовим підприємством з обслуговування та ремонту паровозів в Україні», — йдеться в повідомленні «Укрзалізниці».
Зазначається, що під час подорожі навколо Києва, яка триватиме близько 2,5 годин, пасажири мали можливість помилуватися краєвидами стародавньої столиці, Дніпром, побачити вантажні й пасажирські станції та локомотивні депо.
По закінченню подорожі пасажири змогли безкоштовно відвідати виставку історичного рухомого складу, розташовану біля 14-ї колії станції «Київ-Пасажирський». «Вартість дорослого квитка становила 71,54 грн, дитячого — 61,15 грн», — зазначили в «Укрзалізниці». Паровоз Л-4600 збудував Луганський завод 1952 року. На Південно-Західну залізницю паровоз надійшов до депо «Фастів ІІ» 1959-го, а 1966 року локомотив отримав своє теперішнє місце приписки — депо «Сновськ».
А на українській антарктичній станції «Академік Вернадський», де розташована найпівденніша у світі культова споруда — каплиця Святого Володимира, до святкування Різдва готуються також і полярники. За словами метеоролога-озонометриста Олександра Полудня, капелана експедиції, напередодні полярники розчистили снігові замети двометрової висоти, щоб звільнити шлях до каплиці, де 7 січня зможуть помолитися чи поставити свічку.
«Різдво — родинне свято, але наші сім’ї перебувають далеко від нас, за 15 тис. км. Тому тут, на антарктичній станції, ми намагаємося хоч трохи відтворити атмосферу українського Різдва, — каже п. Полудень. — Кухар Василь Омелянович готує на Святвечір 12 страв, обов’язково буде і кутя, співатимемо колядки, хто які знає з дитинства. А от колядувати нам нікому — найближчі «сусіди», американська станція «Палмер», розташована за 52 км».
Це Різдво українські полярники зустрічають у «компанії» небувало великої кількості пінгвінів. За словами Віктора Ситова, начальника станції, цього року в околицях станції вчені-біологи нарахували 850 особин. Наприкінці грудня, як свідчать науковці, вилупилися перші дитинчата пінгвінів.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply