Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 17, 2021

Святкування сторіччя проголошення Акту злуки УНР і ЗУНР

Автор:

|

Січень 23, 2019

|

Рубрика:

Святкування сторіччя проголошення Акту злуки УНР і ЗУНР

Україна 22 січня 2018 року в сотий раз відсвяткувала проголошення Акту злуки Української Народної Республіки (УНР) і Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР).
В українському національному календарі дата 22 січня займає одне з провідних місць і має глибокий символічний зміст: одвічної мрії українців на вільне життя в самостійній соборній незалежній державі. 22 січня 1918-го Універсалом Центральної Ради була проголошена незалежність Української Народної Республіки. Через рік, 22 січня 1919 року, в Києві на Софійській площі було проголошено Акт Злуки (об’єднання) українських земель в єдину Україну, утверджувалося об’єднання двох тодішніх держав УНР і ЗУНР, які виникли на уламках Російської й Австро-Угорської імперій в єдину соборну Українську державу.
У тексті Акту Злуки стверджувалося: «Однині воєдино зливаються століттями відірвані одна від одної частини єдиної України — Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина й Угорська Україна) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які вмирали найкращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка». Однак об’єднання України відбулося суто символічно: вже за кілька тижнів після проголошення Акту Злуки більшовики захопили Київ, пізніше поляки окупували Східну Галичину, а Чехо-Словаччина — Закарпаття.
Перше святкування Соборності відбулося 22 січня 1939-го в Карпатській Україні (місто Хуст), в той час — автономній республіці Чехо-Словаччині. Цього дня під синьо-жовтими прапорами відбулася 30-тисячна маніфестація місцевого населення, яке з’їхалося до столиці Карпатської України з усіх куточків краю згадати події 20-річної давнини.
Яскравим проявом єдності, волі українського народу до свободи, став «живий ланцюг», організований патріотичними силами 21 січня 1990-го з нагоди 71-ї річниці проголошення Акту Злуки. Мільйони тоді ще радянських українців взялися за руки від Києва до Львова, відзначаючи День Соборності. Відтоді в Україні «живі ланцюги» створювалися неодноразово, символізуючи єдність (соборність) українського народу, а День Соборності зараз відзначається на державному рівні вже щороку.
Сучасне свято офіційно було засноване 1999 року, враховуючи велике політичне й історичне значення об’єднання УНР і ЗУНР для утворення єдиної (соборної) української держави. 2011-го День Соборності об’єднали з Днем Свободи, який раніше відзначали 22 листопада під назвою День Соборності та Свободи України. Однак, 2014 року указом президента Петра Порошенка свято було відновлено як День Соборності України.
Цього року, в столітній ювілей Акту Злуки, це свято відзначали під гаслом «Разом із власної волі з 1919 року». Два береги Дніпра у Києві 22 січня з’єднали «живим» ланцюгом. Також відбулася символічна акція на кордоні Корецького району Рівненщини та Новоград-Волинського району Житомирщини. Ланцюг єдності утворили делегації обох областей, які обмінялися короваями, «Рушниками єднання», а також розгорнули 20-метровий жовто-блакитний прапор. Адже саме в цій місцині 1990 року відбувся перший живий ланцюг Злуки.
Крім цього, близько 500 кадетів харківської Державної гімназії-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою «Кадетський корпус» узяли участь у флешмобі. Про це розповів Дмитро Горбунов, представник Реґіонального медіа-центру Міністерства оборони України. «500 юнаків у військових одностроях віком від 13 до 17 років із 20 областей України пройшлися маршем у єдиному строю, а потім склали слово «Україна» на плацу», — повідомив він. За словами чиновника, юнаки тримали в руках жовті та сині аркуші — символ єдності та соборності українського народу. Флешмоб закінчився скандуванням: «Слава Україні! Героям Слава!».
Як пояснив Олексій Середа, начальник кадетського корпусу, ініціатива флешмобу надійшла від старшокурсників, яку підхопили й наймолодші кадети. «Потренувалися всього два-три рази та провели такий флешмоб. Вважаю, що участь у подібних заходах лише сприятиме вихованню справжніх патріотів», — зазначив він. За словами генерала, метою заходу є виховання національної свідомості та людської гідності, донесення до сучасних і майбутніх поколінь історичних фактів про доленосні події, які об’єднали Україну.
З нагоди свята «Укрпошта» 22 січня ввела в обіг поштову марку «100 років проголошення Акту Злуки УНР і ЗУНР». Вона сірого кольору, формат — 40 х 28 мм, наклад — 130 тис. примірників. Ціна марки — 8 грн. Також «Укрпошта» презентувала марковий аркуш, який складається з вісьмох марок. Формат маркового аркуша — 117 х 140 мм, ціна — 64 гривні. А Інститут Національної пам’яті України опублікував унікальні фото того, як сто років тому відзначали Акт Злуки УНР і ЗУНР.
Націю привітав Президент України. «Сьогодні ми відзначаємо сторіччя проголошення Акту Злуки УНР і ЗУНР. Цей надзвичайно важливий документ, підписаний 22 січня 1919 року, став однією з історичних основ Акта проголошення незалежності України 1991-го, заявив він. — Досвід національно-визвольної боротьби та українського державотворення початку ХХ ст. має ще один важливий для нас вимір — тепер ми зобов’язані не повторити помилки наших попередників і зробити правильні висновки з уроків історії. Тільки в єдності наша сила. Тільки в єдності наша перемога. Вітаю Україну і українців з Днем Соборності! Слава Україні — соборній і неподільній!».

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply