Новини для українців всього свту

Saturday, Nov. 27, 2021

Марш до річниці створення дивізії «Галичина» викликав неґативну реакцію

Автор:

|

Травень 06, 2021

|

Рубрика:

Марш до річниці створення дивізії «Галичина» викликав неґативну реакцію
Марш у Києві

Кілька сотень людей 28 квітня пройшли маршем центром Києва на вшанування 78-ї річниці створення дивізії «Галичина». Учасники ходи несли прапори України та добровольчих батальйонів, які воювали з російсько-терористичними військами на Донбасі, а також квіти та дивізійну символіку — зображення золотого лева на блакитному тлі. Хоча все минулося мирно (поліція склала лише один адміністративний протокол на чоловіка, котрий використав нацистське вітання), подія викликала неґативний резонанс і у влади, і в політиків, і навіть в істориків.

Не підтримав навіть В’ятрович
«Це наша історія, яка може комусь не подобатися. Вважаю, що всі, хто боровся із жовто-блакитним прапором за самостійну державу Україна, заслуговують на вшанування. Навіть якщо вони боролися не в білих рукавичках. Це війна», — заявив телевізійному каналу «Громадське» Руслан Андрійко, один із учасників маршу, активіст громадської організації «Сокіл». І це була єдина позитивна оцінка заходу.
У Київській міській державній адміністрації (КМДА) пояснили, що марш був заявлений не як акція до річниці створення дивізії «Галичина», а як патріотичний марш вишиванок. Там наголосили, що міська влада не може заборонити проведення будь-яких мирних акцій і зборів, право на яке гарантоване громадянам Конституцією України. Водночас у КМДА зазначили, що «пропаґанді тоталітарних режимів не може бути жодного виправдання, навіть, якщо хтось намагається прикритися вишиванками».
Значно жорсткішою виявилася реакція Зе-влади. «Категорично засуджуємо будь-які прояви пропаґанди тоталітарних режимів, зокрема, націонал-соціалістичного, та спроби переглянути правду про Другу світову війну», — заявили в Офісі президента України.
Дмитро Разумков, голова Верховної Ради України (ВРУ), вважає неприпустимим проведення маніфестацій, що популяризують війська СС (дивізія «Галичина» воювала в складі військ Ваффен СС, дослівно — зброї СС — військових формувань з іноземців, якими командували офіцери-арійці, підпорядковані Гіммлеру. — Ред.) і вважає такий марш порушенням закону. «Пропаґанда нацизму, пропаґанда військ CC на території нашої держави, точно не додає нам плюсів ні всередині суспільства, ні за кордоном. Сподіваюсь, усі добре пам’ятають, що принесла війна в Україну. Фактично немає жодної родини, яка б не втратила рідних, близьких у тій війні», — заявив п. Разумков. Також він наголосив, що засудив би й марш на підтримку військ НКВС, якби його хтось додумався провести в Україні.
«Вони начебто відзначають борців за незалежність України. Ні, вони паплюжать ідею самої незалежності, за яку віддали життя тисячі й тисячі українців, ставлячи її в один ряд, поряд зі словами СС», — заявив із парламентської трибуни Данило Гетманцев, народний депутат пропрезидентської фракції «Слуга народу».
Проведення акції різко розкритикував й Антон Дробович, голова Українського інституту національної пам’яті (УІНП). «Глорифікація військ СС — це неприпустимо для європейської країни, й я впевнений, що цього не підтримує абсолютна більшість українців… Не розумію, чим завинили вишиванки, що їх використовують під час маршів на честь нацистських військових підрозділів. Уже б йшла ця маргінальна група в галіфе чи в чому там ходили любителі фюрерів», — написав він у Facebook.
Володимир В’ятрович, його попередник на посаді голови УІНП, а тепер — нардеп від «Європейської солідарності», також заявив, що не підтримує марш. «Ми побачили дивну акцію. Я абсолютно вважаю, що відзначати чи святкувати створення чергового якогось військового формування з українців у лавах чужої армії абсолютно недоречно. На жаль, у XX ст. було багато формацій, куди мобілізували чи то силою, чи то пропаґандою українців воювати за чужі інтереси. Саме це сталося 28 квітня 1943 року, коли створювали Ваффен СС дивізію «Галичина». Тут немає чого святкувати насправді», — заявив п. В’ятрович журналістам ТСН.

Світ також не в захваті
Несхвальну оцінку маршу дала й Анка Фельдгузен, послиня Німеччини в Україні. «Підрозділи Ваффен CC брали участь у найтяжчих воєнних злочинах та Голокості під час Другої світової війни. Жодні волонтерські організації, які сьогодні борються та працюють за Україну, не повинні асоціюватися з ними», — написала вона в Twitter.
Також марш засудили в Ізраїлі. «Підрозділи Ваффен СС були причетні до деяких найгірших злочинів, що мали місце під час Голокосту. Ми засуджуємо продовження прославлення нацистських колаборантів і сподіваємось, що український уряд однозначно засудить усі подібні явища та не допустить їхнього повторення», — заявив Ліор Хаят, речник Міністерства закордонних справ Ізраїлю.

Спецоперація Кремля?
Уже наступного дня після маршу нардепи від проросійській партії «Опозиційна платформа — За життя» (ОПЗЖ) під час засідання ВРУ влаштували біля парламентської трибуни подобу пропаґандистської акції «Безсмертний полк», яку всіляко розкручує Кремль. Нардепи оточили трибуну, тримаючи в руках портрети нібито родичів, загиблих у Другій світовій війні, а Вадим Рабинович, один із лідерів ОПЗЖ, виголосив палку промову, закінчивши її словами: «Нас в Україні — абсолютна більшість. Запам’ятайте: ворог буде розбитий, перемога буде за нами!».
Надзвичайно багато уваги маршу присвятили засоби масової інформації (ЗМІ) Російської Федерації (РФ). Переповідати їхні традиційні бздури про «неонацистську Україну» навіть немає змісту. Проте цьому є пояснення, розповіла «Німецькій хвилі» Любов Цибульська, керівниця Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки України. За її словами, пропаґанда Кремля використовує подібні чутливі теми для інформаційного спотворення ситуації в Україні. «Цей захід занадто контраверсійний, в нього є ознаки інформаційної спецоперації. Кремль — майстер таких провокацій», — припускає вона.
З цим погоджується і Аля Шандра, головна редакторка англомовного видання Euromaidan Press, дослідниця російських інформаційних кампаній. На її думку, марш на відзначення дивізії «Галичина» був «розіграний за російським шаблонним сценарієм» винятково для міжнародної авдиторії.
«Якщо ініціатори хотіли справді просувати ідею СС «Галичина», то вони не приховували б назву і цілі свого маршу за вишиванками. Вони б використали це, аби про них говорили всі українські ЗМІ. А насправді сценарій полягав у тому, аби таємно протягнути цю акцію, яку висвітлюватимуть російські або афілійовані з ними ЗМІ, і розкручувати її за кордоном», — каже експертка.
Вона наголошує, що мета Кремля — створити про Україну спотворену реальність. «Це розраховано на іноземного глядача: начебто затяті націоналісти прямо в центрі Києва прославляють нацизм і розгул ультранаціоналізму. Це інформаційна війна», — підсумувала п. Шандра.
Як повідомляв «Міст», німецькі фахівці допомогли ідентифікувати останки воїнів дивізії «Галичина».

Ігор Берчак

До слова
Національна комісія з реабілітації жертв політичних репресій, яка працює при УІНП, реабілітувала Івана Гончарука — останнього бійця Української повстанської армії, якого розстріляли за часів СРСР. Про це заявив Володимир Бірчак, керівник академічних програм у Центрі досліджень визвольного руху, котрий також є членом нацкомісії. 1987 року, всього за два роки до проголошення незалежності України, 62-річного харківського пенсіонера Івана Гончарука засудили до смертної кари за звинуваченнями, за які він уже відбув десять років у концтаборі на Колимі. Він став останнім розстріляним у СРСР бійцем УПА. «Справу шили білими нитками від самого початку і до кінця. До свідків були залучені діти вбитих 40 років тому радянських активістів, штатних і позаштатних працівників НКВС. Цікаво, що в 1944-1945 рр. цим свідкам було лише 10-12 років, а Івану — 20 років, але свідки впізнали Івана Гончарука за фото, зробленим в 50-річному віці», — написав п. Бірчак. Попри це, всі ці роки Іван Гончарук де-юре вважався «справедливо засудженим злочинцем за чинним на той час законодавством». «Радий, що хоча б 2021-го все ж вдається повертати добре ім’я борцям за нашу незалежну Україну», — заявив п. Бірчак.

Гоп-ля
Костянтин Черпіцький, депутат Житомирської обласної ради від ОПЗЖ, оскандалився білбордом із привітанням до 9 травня. На ньому він розмістив фото гітлерівських солдатів замість червоноармійців. Відповідні світлини оприлюднив на своєму Telegram-каналі блогер Donetchanyn. На рекламному щиті депутата зображено момент, коли солдати СС йдуть в атаку. Водночас поверх фото надруковано стрічку в кольорах прапора України, а внизу розміщено напис: «Дякуємо за перемогу! Дякуємо за життя!».

Підпис до фото:
Марш до 78-ї річниці створення дивізії «Галичина», 28 квітня, м. Київ

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply