Новини для українців всього свту

Monday, Jun. 21, 2021

Бомби в Дніпропетровську. Стався наймасштабніший в історії незалежної України теракт

Автор:

|

Травень 04, 2012

|

Рубрика:

Бомби  в Дніпропетровську. Стався наймасштабніший в історії незалежної України теракт

27 квітня на трамвайних зупинках у Дніпропетровську протягом півтори години вибухнули чотири фугасних заряди, закладених у бетонні урни для сміття.

На щастя — без загиблих

Сергій Риженко, голов­ний лікар обласної лікарні імені Мечникова, переповів перебіг тих подій так: «Перший вибух пролунав близько опівдня. За півгодини — другий, і далі з 15-хвилинними інтервалами — ще два. Місця обиралися людні — уздовж лінії трамваю на центральній вулиці міста: кінотеатр, технікум, парк і оперний театр. Місто охопила паніка: неофіційно поширювалася інформація, що вибухів було вісім чи навіть десять».

За даними Міністерства охорони здоров’я, у цих інцидентах постраждало 30 людей. Серед них — підлітки. Шпиталізовано — 26 осіб. Станом на 2 травня, із лікарень іще не виписалися 14 потерпілих: восьмеро — із травмами легкого ступеня важкості, п’ятеро — середнього, і тільки одна людина — у важкому стані. Найбільше не поталанило 63-річному чоловіку, якому довелось ампутувати руку, і 16-річній дівчині, котрій друзки скла прошили обличчя. На щастя, хоч ніхто не загинув.

Стосовно ж намірів тих, хто калічив людей і проти кого прокуратура Дніпропетровської області порушила карну справу за частиною 2 статті 258 (терористичний акт) Кримінального кодексу, уже котрий день поспіль тривають суперечки. Тим більше, що офіційно організатори терактів так і не висували своїх вимог до влади.

Тож не відомо достеменно, що саме хтось із них написав 28 квітня в коментарі під новиною про надзвичайну подію на сайті «ТСН», що «ці вибухи були сплановані таким чином, аби запобігти загибелі людей, і задля того, щоби привернути увагу до своїх вимог», сформульованих у листі, залишеному підривниками в поштовому відділенні на одному з проспектів Дніпропетровська. «Якщо ж їх не буде виконано, то будуть і подальші акції в місцях найбільшого скупчення людей», — ще й удався до погроз автор цього коментаря.

За неофіційною інформацією, повідомлення про лист на пошті не підтвердилося. Офіційно ж Служба безпеки України (СБУ) із цього приводу не висловлювалася. Її голова Ігор Калінін заявив лише, що слідчі відпрацьовують кілька версій. Але переповів тільки одну з них: мовляв, вибухи 27 квітня можуть бути пов’язані з минулорічним випадком у тому ж Дніпропетровську, який забрав життя одного бізнесмена. Більше сказати п. Калініну наразі не дозволяє, як він пояснив, таємниця слідства.

Зате СБУ оприлюднила фотороботи трьох розшукуваних за підозрою у вибухах осіб. А Володимир Рокитський, заступник голови СБУ, стверджує: «Гадаю, немає політичної версії… Хто може виключити, що участі в цьому акті не взяли психічно ненормальні люди?»

Із п. Рокитським погодився Василь Фаринник, начальник головного слідчого управління Міністерства внутрішніх справ (МВС): «Не бачу в цьому жодної політики. Це все має кримінальний характер. А щодо того, що справу порушено за статтею «Терористичний акт», то інакше й не може бути, тому що це — дії, спрямовані на те, щоби не тільки завдати шкоду життю та здоров’ю, а ще й на те, аби залякати людей. Злочинці цього й досягли».

Перетягування линви

Натомість президент Янукович наполягає саме на політичній версії, стверджуючи, що «терористи хотіли дестабілізувати ситуацію в країні». А прем’єр Азаров ще й конкретизував: «Вигідно це тим силам, які зацікавлені в де­стабілізації ситуації в країні й діють за принципом «чим гірше, тим краще»: чим гірше простим людям від цієї ситуації, тим більше можна звинувачувати чинну владу й отримувати на цьому якісь дивіденди».

Своєю чергою, Михайло Чечетов із парламентської фракції Партії реґіонів прямим текстом у ефірі телевізійного «Першого національного каналу» пов’язав теракт у Дніпропетровську з опозицією. Бо та, за його словами, зацікавлена як у зриві чемпіонату Європи з футболу, що ось-ось проходитиме в Україні, так і в хаосі в країні загалом. Однак на завершення цієї своєї тиради депутат сам собі заперечив. Бо ж закликом «потрібно буде прийняти серйозне рішення щодо посилення позиції СБУ, правоохоронних органів, міліції» дав привід до припущення, що якраз заради цього вибухи були потрібні саме владі.

Члени Луганської обласної організації Все­українського об’єднання (ВО) «Свобода» вже повідомили, що «не встигли пролунати вибухи, як до місцевих «свободівців» почали телефонувати, до декого приходили й особисто, цікавлячись, де ті перебували в момент теракту. Члени «Свободи» ще й уточнили, що їхнє алібі дуже цікавило СБУ.

Утім, із запереченням політичної версії теракту не погодилися й лідери опозиції. Наприклад, Олександр Турчинов, перший заступник голови ВО «Батьківщина», переконаний, що вибухами в Дніпропетровську саме влада намагається «залякати людей, щоби не дати їм можливості брати участь у масових акціях протесту опозиції».

А от Андрій Кожем’якін, голова фракції БЮТ-«Батьківщина», запевнив: «Враховуючи поведінку влади стосовно важко хворої Юлії Тимошенко, ми не відкидаємо політичної складової. Ми не виключаємо того, що наші опоненти спробують покласти відповідальність за ці вибухи на опозицію. Це може бути спробою відволікти увагу громадськості від злочинів проти Юлії Тимошенко в Качанівській колонії».

Із ним солідарний Віктор Чумак, директор Українського інституту публічної політики: «Вигідно саме владі. Тому що саме ці вибухи або резонанс від них можуть відволікти суспільство від інших дуже політично чутливих тем, які зараз виникають».

Дмитро Шурхало, оглядач «Радіо «Свобода», погоджуючись, що в Дніпропетровську могла реалізовуватися «спецоперація з метою відволікти увагу від скандалу з побиттям Тимошенко», має ще два пояснення теракту: «дії одинака-екстреміста (на кшталт норвежця Андреаса Брейвіка) чи психічно хворої особи» та «дії групи екстремістів (за підтримки вороже налаштованої іншої держави чи без неї) із метою дестабілізувати ситуацію, зірвати футбольний чемпіонат Євро-2012».

Мавпування РФ чи кримінал?

Ну, щодо зриву континентального чемпіонату з футболу в Україні офіційно Європейська футбольна федерація (УЄФA) заспокоїла: мовляв, не скасуємо. А все ж Мартін Каллен, представник УЄФA, повідомив німецькій газеті Sueddeutsche Zeitung: «Якщо ситуація стане небезпечною, то чемпіонату не буде». Й уточнив, що УЄФA все-таки «може перенести проведення запланованого на початок цього літа фіналу чемпіонату Європи з футболу на інший рік через ситуацію в Україні».

Саме версії про те, що вибухи в Дніпропетровську організували ті, кому не до вподоби проведення континентального чемпіонату з футболу в Україні, дотримується Григорій Суркіс, президент її Федерації футболу, який твердить: «Мета — за будь-яку ціну зірвати успішне проведення в Україні визначного європейського турніру й скомпрометувати державу та суспільство в очах міжнародної спільноти».

Броніслав Коморовський, президент Польщі, теж уважає, що вибухи в Дніпропетровську «безумовно, можна оцінити в перспективі саме як бажання зіпсувати Євро в Україні». Хто ж прагне цього? Єдиний засіб медіа, який розтрубив, що в Дніпропетровську нібито загинуло вісім людей, — «Известия в Украине», київська філія московської газети.

Але українські засоби масової інформації (ЗМІ) нагадують, що саме після серії вибухів у Російській Федерації (РФ) 1999 року там уперше спливли асоціації з президентом Володимиром Путіним. Тобто натякають, що його досвід у залякуванні своєї країни, щоби запевнити її в потребі сильної влади, може намагатися повторити Віктор Янукович. Про це каже й Марчін Войчеховський, оглядач польського видання Gazeta Wyborcza.

Але не бракує в ЗМІ й припущень, що цими вибухами та частина дніпропетровського криміналітету, яка не представлена зараз у місцевій владі, прагне спонукати п. Януковича до звільнення з посад тих, хто зараз керує, як нездатних підтримувати стабільність у Дніпропетровську, щоби, звісно, замінити їх. Яро­слав Дунаєв, координатор Українського державного руху проти нелеґальної міґрації, зауважує: «Усі вибухи були в так званому районі для бідних. Парк розташований біля технічного училища, крамничка — це не супермаркет, на трамвайній зупинці теж навряд чи буде еліта. Тобто у всіх випадках було наперед ураховано, щоби багатії не постраждали. Це вказує на те, що замовник — хтось із еліти Дніпропетровська».

 Ігор Голод

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply