Новини для українців всього свту

Saturday, Jun. 19, 2021

Бойкот. Віктор Янукович скасував Ялтинський саміт, на який і так відмовилися їхати керівники Європи

Автор:

|

Травень 10, 2012

|

Рубрика:

Бойкот. Віктор Янукович скасував Ялтинський саміт,  на який і так відмовилися їхати керівники Європи

Віктор Янукович запросив на початок травня ц. р. на саміт у Ялту глав європейських країн, однак ті почали масово відмовляти президенту України.

Лояльні — лише четверо

Олександр Дикусаров, прес-секретар Міністерства зовнішніх справ (МЗС), повідомив 8 травня, що Україна переносить на невизначений термін 18-й саміт лідерів держав Центральної та Східної Європи, запланований на 11—12 травня в Ялті. Але водночас він наївно намагався приховати причину цього неконкретизованим формулюванням: «У зв’язку з неможливістю низки глав європейських держав узяти участь у саміті» — попри те, що, зокрема, президенти Албанії, Румунії, Хорватії, Чехії та Чорногорії прямо пояснили свою відмову від участі в саміті: річ — у справі Юлії Тимошенко.

Цей же мотив чітко проглядався в коментарі МЗС Німеччини, чий президент теж скасував свій візит до Ялти. Та й очільники Австрії, Болгарії, Боснії, Естонії, Італії, Латвії й Словенії, попри те, що офіційно послалися при відмові на щільний графік, теж висловлювали свою стурбованість справою п. Тимошенко. Відтак оглядач Ксенія Сокульська пояснила: «Заява Юлії Тимошенко про її побиття працівниками Качанівської колонії та подальше оприлюднення фото гематом істотно ускладнили українському керівництву травневі свята. Слідом за публікацією скандальних знімків офіційний Київ накрила штормова хвиля обурених заяв від західних політиків».

Тож приїхати в Крим погодилося лише четверо президентів — Молдови, Словаччини, Польщі й Литви. Але двоє останніх і не мали іншого виходу після проголошення себе «адвокатами України». Причому Броніслав Коморовський, глава Польщі, виправдовувався, що приїде, аби «вказати Януковичу на проблеми». А хіба не прикметно те, що згодою на участь у саміті президент Литви Даля Ґрібаускайте виторгувала собі у Віктора Януковича обіцянку організувати їй зустріч з ув’язненою п. Тимошенко?

Пообіцявши це рандеву, той засвідчив своє прагнення уникнути бойкоту Ялтинського саміту. Тим більше, що торік у зустрічі у Варшаві взяли участь 20 президентів. У тому числі почесний гість форуму — глава США Барак Обама. Натомість відмовилися лише лідери Сербії та Румунії. Але не через претензії до внутрішньої політики країни-організатора, а на знак протесту проти запрошення на саміт президента Косово, державності якого ці країни не визнають.

Попереджу­вальний сиґнал

Голова делеґації Європарламенту в співпраці з Україною та його депутат від Польщі Павел Коваль пояснив, що бойкот президентами 14 країн Януковича — «сильний попереджувальний сиґнал, що напрямок політики треба змінити». І додав: «Якщо не буде спроби вийти із цієї ситуації, то точно виникнуть складніші «проблеми». А фразою: «Даймо час на закулісні розмови дипломатів і політиків, котрі відповідають за цю справу» — євродепутат натякнув на перемовини між Європейським Союзом (ЄС) і владою України щодо подальшої долі Юлії Тимошенко. Але часу на рішення в президента України небагато: п. Коваль уточнив, що «перенесення заходу дало українцям і їх європейським партнерам два тижні на пошук шляхів вирішення справи п. Тимошенко».

Однак Арсеній Яценюк, лідер опозиційної політичної партії «Фронт змін» і депутат із парламентської фракції «Наша Україна» — «Народна самооборона» (НУНС), наполягає: «Це — уже другий ганебний провал президента Януковича в міжнародній сфері: перший стався восени минулого року, коли ЄС відмовився парафувати Угоду про асоціацію з Україною. Це є свідченням ізоляції України. Такої зневаги від міжнародної спільноти не зазнавала ще жодна українська влада. І відповідальність за це несе персонально президент Янукович. Але найгірше, що від цього втрачають Україна й українці: ця влада разом із собою затягує країну та народ в міжнародну ізоляцію».

Андрій Парубій, колеґа п. Яценюка по НУНС, солідарний із ним: «Насправді Янукович загнав Україну в повну міжнародну ізоляцію. І власне скандал, який розгорівся навколо саміту, є найбільшою зовнішньополітичною проблемою України за весь час її незалежності».

Навіть Тарас Чорновіл, позафракційний депутат Верховної Ради України (ВРУ), визнав перенесення Ялтинського саміту великою поразкою України: «Якщо з 19 потенційних учасників не приїжджає абсолютна більшість і свою участь підтверджують тільки четверо — це означає фактично бойкот, це є провал саміту. І це дуже погано, вона (Юлія Тимошенко) зараз перемогла Януковича. Це — поразка внутрішньої політики України. На превеликий жаль, Юлія Володимирівна навіть ціною свого здоров’я взяла реванш — у найгірший для України спосіб, але взяла реванш за програш на президентських виборах».

Відтак п. Чорновіл попереджає: «Україна швидкими темпами пройшла шлях до лінії, на якій сьогодні перебуває Лукашенко. Якщо влада не полишить розмов, що Європа неправильно нас зрозуміла, не зробить негайних висновків та не вживе заходів, то наступним кроком ЄС буде введення економічних санкцій».

Аби виправити ситуацію, Україні, як уважає депутат Чорновіл, треба дослухатися до слів, оголошених Анґелою Меркель: «У першу чергу, розв’язати внутрішньодержавні процедури щодо можливості призупинення виконання покарань на термін, необхідний для лікування за кордоном, і терміновий вивіз п. Тимошенко до Німеччини. Без такого заходу більше ніяких розмов із Європою не буде і Янукович залишиться сам на сам із Путіним».

Початок ізоляції

Вадим Карасьов, директор Інституту ґлобальних стратеґій, також не сумнівається в тому, що «багато президентів бойкотують саміт, оскільки вони бачать, що Янукович не вирішив проблеми з Ти­мошенко». А Володимир Бондаренко, керівник Інституту політичних, соціологічних і маркетинґових досліджень, пояснив відтермінування зустрічі президентів так: «На Банковій зрозуміли, що наслідком бойкоту саміту більшістю керівників країн Європи може стати його повний провал. Крім того, із п. Тимошенко захотіли би зустрітися в Качанівській колонії й інші європейські політики, а не тільки президент Литви. А українська влада не може цього допустити».

Валерій Чалий, заступник директора найбільш авторитетного в Україні аналітичного Центру Разумкова, теж застерігає: «Якщо це — не початок ізоляції України, то я не знаю, як назвати цю ситуацію. Це — червона лінія, за якою імідж України зазнає дуже серйозних утрат. Звужується коло перших осіб держав, які готові тиснути руку президенту Януковичу. Це, мабуть, останнє попередження від країн ЄС. Якщо українське керівництво не зробить висновків і не змінить підходів у внутрішній політиці, то навряд чи надалі можна буде сподіватися не тільки євроінтеґрації, а й просто потискування рук під час подій найвищого рівня».

Роман Безсмертний, екс-посол у Білорусі, теж покладає провину за провал саміту на владу: «Так виходить, що українська сторона сама рубає технічні канати, які зберігає ЄС». А Григорій Немиря, колишній віце-прем’єр із питань європейської інтеґрації й заступник голови партії «Батьківщина», переконаний: «Це — дипломатична катастрофа і діагноз режиму Януковича. До тих, хто заражений вірусом авторитаризму, не приїздять. Водночас, це є сиґналом підтримки та солідарності з п. Тимо­шенко й українським суспільством, що сповідує спільні європейські цінності демократії, прав людини та верховенства права».

Андрій Окара, російський політолог родом із Полтави, коментує провал Ялтинського саміту різкіше: «Якщо ви запрошуєте гостей на день народження, а всі вони дають вам зрозуміти, що ви — покидьок і до вас ніхто не прийде, то краще скасувати свято. Коли стало зрозуміло, що на цей саміт майже ніхто, окрім Януковича й Азарова, не приїде, то вони зрозуміли свою ганьбу. Зрозуміли, що опинилися в міжнародній ізоляції». На думку політолога, ці події внесуть корективи у відносини Києва та Москви: «Тепер Януковичу не залишається нічого іншого, як відправитися на килим до нового-старого російського президента Володимира Путіна. Кремль на повну силу скористається тою ізоляцією, у яку потрапив Київ. Путіну буде значно легше вирішувати свої питання з Януковичем. Він буде тиснути й змушувати Україну вступати до Митного союзу, а потім — до Євроазійського союзу. Можливо, стоятиме питання створення газотранспортного консорціуму. Януковичу буде складно тримати позицію, а Кремлю — значно легше досягати свого. Януковичу доведеться відкуповуватися від Кремля українським суверенітетом».

Та й Олексій Коломієць, президент Центру європейських і трансатлантичних студій, констатує: «Відмова від участі в саміті більшості керівників європейських країн свідчить про те, що вони вже не хочуть навіть наближатися до офіційного Києва. Це означає повну зупинку будь-яких відносин України з ЄС».

Під загрозою — і Євро

Понад те, п. Коломієць не виключає того, що «після такої реакції Європи ймовірність непроведення в Україні Євро-2012 зросла в кілька разів». І пояснює: «Це — не чергова страшилка, а правда. Ви бачите, що багато політиків, відомих особистостей відмовилося від візиту в Україну на час чемпіонату, і далі таких відмови буде більше». Експерт остерігається також, що навіть звільнення п. Тимошенко вже не розрядить ситуації: «Це — лише передумова. Проблема української влади зайшла в іншу площину. Сьогодні відбулося цілковите відторгнення Заходом Януковича. У нього фактично забрали повноваження президента. Ситуацію виправити неможливо. Питання полягає в тому, наскільки швидко Україна наблизиться до президентських виборів. Гадаю, що Європа вже проектує цей процес».

Відтак президент Центру європейських і транс­атлантичних студій резюмує: «Задіяно чотири центри прийняття рішень: структури ЄС, Держдепартамент США, керівництво Росії та єврейські міжнародні організації. Вони розпочали майже відкриту війну за повалення режиму Януковича. Захід остаточно відмовився від нього. Дорогу в європейські столиці для нього закрито».

Володимир Бондаренко також припускає, що Захід не обмежиться бойкотом Ялтинського саміту. Мотиви цього кроку експерт пояснює так: «Якщо ж Захід удасться до бойкоту Євро, як свого часу було з Олімпіадою-1980 у Москві, то слід очікувати дочасних президентських виборів».

Утім, бойкоту континентального чемпіонату з футболу в Україні, можливо, ще вдасться уникнути.

Наприклад, п. Чорновіл запевняє: «Юлію Ти­мошенко відправлять на лікування в Німеччину, знайдуть усі юридичні основи для цього й дадуть їй змогу там жити, працювати, не повертатися в Україну, скільки вона захоче. Але це зроблять 14 серпня, коли закінчується термін реєстрації мажоритарних кандидатів і партійних списків на наступні вибори. Адже після того вона вже не буде страшна владі. Хай вона робить що завгодно, вона вже не вплине на те, хто потрапить до списків БЮТ чи «Батьківщини», хто буде поставлений від «Батьківщини» на округи. Усе, після того вона вже нікому не страшна. А зараз вона може на щось вплинути».

 Ігор Голод

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply