Новини для українців всього свту

Wednesday, Apr. 21, 2021

Без Мазепи й Упа

Автор:

|

Жовтень 04, 2012

|

Рубрика:

Без Мазепи й Упа

Історики України та Росії видали спільний посібник

Міждержавна робоча група українських і російських істориків підготувала методичний посібник для вчителів «Україна і Росія на перехрестях історії». Після двох років спроб виробити спільний погляд на історію укладачі просто виключили з посібника всі події, здатні викликати які-небудь розбіжності: так, у ньому немає згадки ні про Богдана Хмельницького, ні про Івана Мазепу, ані про ОУН-УПА.

Рішення про створення робочої групи з розробки спільного методичного посібника для вчителів історії України та Росії ухвалили ще в жовтні 2010 року. Передбачалося, що вона синхронізує спірні історичні позиції Національної академії наук України (НАНУ) і Російської академії наук (РАН) щодо Голодомору 1932—1933 рр., діяльності УПА та Другої світової війни. Підготовка видання завершилася 2012-го. У Києві його було представлено у вересні ц. р., під час Днів науки й освіти Російської Федерації (РФ).

Загалом випущено 200 примірників посібника «Україна і Росія на перехрестях історії». Перший модуль присвячено внеску Києво-Могилянської академії в культуру обох країн. У другому модулі «Культура стародавньої Русі IX—XII ст.» розповідається про фольклор і звичаї стародавніх слов’ян. Автори вважають, що культура того часу «об’єднувала в собі елементи різних цивілізацій», і перераховують архітектурноісторичні, літературні та релігійні пам’ятки Києва, Чернігова, Смоленська, Суздаля, Новгорода й Пскова.

Третій модуль містить інформацію про соціально-політичне життя російського дворянства й української шляхти в XV—XVII ст. Автори розділу підкреслюють схожі риси панівних класів українського та російського суспільства, описують взаємини всередині класів, устрій судової й торгової систем.

Четвертий модуль описує реалії другої половини ХХ ст. Наприклад, там розповідається про вирішення житлової проблеми за допомогою «хрущовок». Також ідеться про роль радянського кінематографа. Зокрема, стверджується, що серіал «Сімнадцять миттєвостей весни» змушував глядачів «шукати паралелі між нацистським і комуністичним режимами», а в стрічці «Місце зустрічі змінити не можна» порушено «тему правового свавілля при Сталіні». У розділі згадується про дефіцит продуктів, про прагнення громадян отримувати альтернативну інформацію, слухаючи радіостанції Бі-бі-сі, «Голос Америки» та «Свобода», але не досліджуються причини розпаду СРСР.

За словами Олександра Чубар’яна, голови робочої групи з російського боку та директора Інституту загальної історії РАН, посібник «демонструє конструктивну співпрацю між країнами». «Ми вибрали приблизно 20 розділів, де є збіги в точках зору, узяли найцікавіші сюжети й оформили їх у вигляді окремих модулів. Ми випустили їх однією книгою, а українці будуть видавати кожен модуль окремо», — пояснив д-р Чубар’ян.

Про суперечливі моменти автори вирішили взагалі не згадувати. У книзі повністю опущено період з 1600 по 1946 рр., нічого не розповідається про діяльність Богдана Хмельницького, Івана Мазепи, перебування України в складі Російської імперії, про громадянську війну, Голодомор, Другу світову війну й ОУН-УПА.

Олександр Чубар’ян обіцяє, що ці події ввійдуть до другої частини, яка почне готуватися 2013 року, а в російські підручники з історії буде внесено корективи з урахуванням положень нового посібника.

В Інституті інноваційних технологій і змісту освіти (ІІТСО) при Міністерстві освіти, науки, молоді та спорту України заявили, що не будуть переглядати шкільних підручників згідно з положеннями нового посібника для вчителів.

Експерти по-різному оцінюють посібник. Академік Петро Толочко, член редколеґії видання й голова Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, називає книжку «ковтком свіжого повітря», оскільки в «Україні підручники для середньої школи часто відображають тільки одну точку зору». Водночас, Геннадій Боряк, заступник директора Інституту історії НАНУ, вважає інакше. «Створення спільного посібника — це спроба знову повернути нас до єдиної держави без урахування національної ідентичності. Те, що працівники інституту брали участь у написанні посібника, — їхній особистий вибір і особиста відповідальність», — заявив д-р Боряк.

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply