Новини для українців всього свту

Sunday, Jul. 3, 2022

Син політв’язня, топовий спортсмен України

Автор:

|

Червень 07, 2021

|

Рубрика:

Син політв’язня, топовий спортсмен України
Сулейман Мамутов

Унаслідок багаторічних арештів без батьків в тимчасово окупованому Криму ростуть 198 неповнолітніх дітей. 25 народилися вже після затримань їхніх батьків, а 27 потребують систематичного медичного лікування і препаратів. Багато дітей страждають емоційно-психічними розладами. Енвера Мамутова, батька нашого героя Сулеймана, утримують в 11-й виправній колонії Ставрополя (Росія). Окупанти звинуватили його в організації терористичного осередку «Хізб ут-Тахрір» та підготовці до насильницького захоплення влади та засудили до 17 років позбавлення волі.
Енвер має сімох дітей: Сулеймана, Сейрана, Реяну, Мадіна, Сахіб Герая, Умара, Саміру. Молодша донька Саміра вчилася ходити і говорити без батька, син Умар цього року пішов до школи. А Сулейман Мамутов переїхав до Одеси за програмою допомоги дітям, які постраждали від політичних репресій.
Сулейман завжди був спортивним хлопцем, любив грати у футбол, відвідував секцію греко-римської боротьби. Проте був психологічно пригніченим, що відображалося на його поведінці з молодшими дітьми. Часто їх провокував, по-дитячому цькував і певною мірою ображав.
2018-го хлопець переїхав до Одеси і познайомився з Алі Чаринським, своїм майбутнім тренером із бразильського джиу-джитсу. Алі має чорний пояс із дзюдо, пурпурний пояс із бразильського джиу-джитсу, кандидат у майстри спорту по самбо, чемпіон і призер міжнародних турнірів, голова Міжнародної академії бразильського джиу-джитсу в Україні.
Вихованець і випускник легендарної школи «Самбо-70» у Москві, займався бойовим самбо в школі Абдульманапа Нурмагомедова в Дагестані. А в Україні опинився також через політичні репресії. Його переслідували в т. ч. й за активну позицію щодо окупації Криму.
Знаючи з власного досвіду, що відбувається на півострові, Алі вирішив допомагати таким дітям, як Сулейман.
Спершу просто допомагав як волонтер у різноманітних культурних ф спортивних програмах, та згодом вирішив відкрити Центр розвитку та виховання для хлопчиків.
Так з’явився інтернат для хлопців «Кампус Фаджр», директором якого став Гасан Гаджієв, найкращий товариш Алі. Сулейман і ще дев’ятеро хлопців стали жити і тренуватися разом у великому та затишному будинку в Одесі.
Ідея орендувати будинок з’явилася з критичної необхідності, адже хлопцям був потрібен дах над головою і місце для виховання та тренувань. Вдалося знайти будинок із великою спортивною залою, тож діти живуть і тренуються в одному місці, що значно економить їхній час і дозволяє розвиватися в інших напрямках.
З тренером у Сулеймана склались особливі стосунки. Звісно, не можна казати, що тренер замінив хлопцю батька, адже досвідчений педагог ніколи так не схибить. Проте Алі зумів стати для нього наставником у всіх сферах життя підлітка.
Вони не просто тренер і учень, між ними міцний і глибокий зв’язок. Алі для хлопця вихователь, педагог, друг, годувальник, головний спонсор всіх починань, менеджер і продюсер. Про їхні стосунки можна писати дисертацію, саме так характеризує їхній зв’язок Алі.
Не минуло і двох місяців з того часу, як Сулейман Мамутов почав займатися бразильським джиу-джитсу, а він уже виступив на чемпіонаті України у Львові, де посів друге місце. З того часу Мамутов-молодший жодного разу не залишався без п’єдесталу.
За 2,5 року встиг виступити на чемпіонаті світу в Румунії, де став срібним призером, на міжнародному турнірі з греплінгу у Молдові, де виборов «бронзу». Багато разів ставав чемпіоном і призером чемпіонатів України з бразильського джиу-джитсу.
Спорт зробив його ментально сильним, і в 14 років хлопець уже не відчуває потреби доводити свою силу та зверхність образою слабших. Бойові мистецтва дали йому спокій і стійкість, зробили самодостатнім. Зараз в статусі чемпіона й одного з найсильніших борців України Сулейман — захисник для дітей. Якщо раніше молодші діти боялися навіть гратися поруч з ним, то зараз бігають до нього за захистом та обожнюють проводити з ним час. Отримавши необхідну увагу, турботу і допомогу, зараз Сулейман ділиться всім цим із оточенням.
Тренер сподівається, що Сулейман не образиться за таке зізнання, але коли Алі зустрів хлопця вперше, то побачив перед собою боягуза. Зараз же наставнику важко уявити, що Сулейман узагалі може когось чи чогось боятися. Адже єдиноборства вчать не просто перемагати, сам процес тренувань і змагання ставлять людину в ситуації, де вона зустрічається зі сильнішими і досвідченішими партнерами.
Саме нове середовище позитивно вплинуло на характер і психологію хлопця. Він став сміливим воїном, але чуйним до слабших. Тренер Алі Чаринський вважає, що саме бразильське джиу-джитсу допомогло розкрити потенціал Сулеймана, а успіхи, яких той досяг за допомогою спорту, вирішили його психологічні проблеми.
Алі бачив різних дітей, які стали вимушеними переселенцями і потрапили до нього за програмою допомоги дітям політв’язнів.
За два роки інтернат прийняв і надав допомогу понад 100 дітям. Серед них були навіть такі, які практично не розмовляли і не посміхалися. І все через те, що їм довелося пережити.
Попри все, щодо проблем жертв політичних репресій чи біженців, Алі радить те ж саме, що рекомендують медики та психологи: не ставитись до них як до жертв чи людей із інвалідністю. Все, що їм треба, — допомогти адаптуватися до нового життя і нового середовища.
Найбільшою проблемою тренер вважає гіперопіку над такими дітьми з боку матерів і суспільства. Їх часто жаліють, балують, практично позбавляють можливості нормального розвитку, вирішуючи за них найпростіші завдання.
Самореалізація ставить на ноги всіх. Потрібно відпустити минуле, розвивати найкращі чесноти і закріпитися в цьому світі. Таким дітям потрібно допомогти стати сильними людьми, і тоді вони не будуть згадувати минуле та не вважатимуть, що їхнє життя не склалось.
Сулейман, звісно, не був винятком. Він також мав купу проблем, та вони всі залишились позаду. Хлопець став найбільш титулованим спортсменом одеського клубу і входить у число найкращих спортсменів України з бразильського джиу-джитсу серед підлітків.
Тренер радіє, що Сулейман завжди холоднокровний перед боєм, ніколи не нервує і не боїться. Щоправда, інколи аж надто самовпевнений, і тренер змушений постійно нагадувати йому про захист. Головним настроєм юного чемпіона є закінчити бій позачергово больовим чи задушливим прийомом.
Тренеру цікаво, як Сулейман поведеться на великих світових турнірах. І вже скоро у спортсмена з’явиться нагода проявити себе, адже в планах — чемпіонати Європи та світу.
Сулейман уже допомагає тренеру працювати з маленькими воїнами й отримує хай невелику, але вже свою зарплатню. Зараз він — головний авторитет для дітей клубу. Багато хто каже: «Я буду таким сильним, як Сулейман, коли підросту». Хлопці полюбили Сулеймана всім серцем, і тренер переконаний, що в майбутньому ми матимемо справу не лише з професійним і титулованим спортсменом Сулейманом Мамутовим, а й із видатним тренером.
Раніше «Міст» розповідав про медалі львів’ян на ЧЄ з карате.

Тетяна Крижанівська, УП

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply