Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 28, 2023

Олімпіада в Токіо буде, але є «але»

Автор:

|

Листопад 30, 2020

|

Рубрика:

Олімпіада в Токіо буде, але є «але»
Томас Бах

Томас Бах, президент Міжнародного олімпійського комітету (МОК), котрий уперше після перенесення Олімпіади-2020 завітав до Японії, заявив, що «дуже-дуже впевнений», що Ігри не лише відбудуться наступного літа, але й відбудуться з глядачами на трибунах. Оптимізм керівника МОК спричинений повідомленнями про те, що розроблені вакцини від коронавірусу мають високу ефективність. Вакцинуватися запропонують і учасникам змагань, і вболівальникам. Однак практичного сенсу у візиті п. Баха було небагато, й основна мета цієї поїздки — показати населенню Японії, яке здебільшого скептично ставиться до самої ідеї проведення Олімпіади, що турнір не завдасть шкоди їхній країні.
У березні ц. р., на тлі першої хвилі Covid-19, МОК ухвалив рішення перенести Ігри-2020 у Токіо на літо 2021-го.
Під час теперішнього візиту Томас Бах зустрівся з Йосіхіде Сугою, новим прем’єром Японії, а також вручив Олімпійський орден Сіндзо Абе, колишньому главі японського уряду, адже саме під час його прем’єрства відбулася більша частина підготовки до проведення Ігор.
Напередодні візиту голови МОК провели засідання координаційного комітету з підготовки до літньої Олімпіади, на якому представники оргкомітету знову наголосили, що впевнені: Олімпіаду, відкриття якої припадає на 23 липня 2021 року, проведуть, але перелічили кілька проблем. Одну з найактуальніших, як з’ясувалося, вирішити складно.
Тосіро Муто, генеральний секретар оргкомітету, фактично визнав абсолютну невизначеність щодо питання допуску на Олімпіаду закордонних уболівальників та режиму їхнього перебування в Японії під час змагань. Його ускладнюють два фактори. Перший — правило, за яким усі іноземці, котрі приїжджають до Японії, зараз мають проходити 14-денний карантин. Для багатьох уболівальників це рівноцінно забороні на поїздку. Тосіро Муто припустив, що стосовно зарубіжних спортсменів і туристів у тому випадку, якщо вони приїздять із країни з «нормальним» епідеміологічним станом, режим може бути послаблений, і цих людей не змушуватимуть дотримуватися карантину. Однак чесно попередив, що все залежить від ситуації, а рекомендації оргкомітет розробить, вивчаючи її, до наступної весни.
Другий фактор — це наявні в Японії, як і в інших країнах, жорсткі ліміти допуску глядачів на стадіони. Вони різні в різних видах спорту. За олімпійськими лімітами рішення також іще мають ухвалити після «низки експериментів». Мовиться, судячи з усього, насамперед про національні та міжнародні змагання, які відбудуться в Японії та перетворяться на своєрідні тести коронавірусної безпеки.
Водночас п. Муто все ж дав зрозуміти, що японська влада намагатиметься зробити все можливе, щоб забезпечити максимальний приплив туристів. Нехай навіть ціною забезпечення ретельного контролю за пересуванням їх країною та нечуваних колись прохань «утримуватися від криків і гучних розмов» на стадіонах, без яких взагалі Олімпійські ігри доволі непросто уявити. І це прагнення, безумовно, продиктоване насамперед не іміджевими, а цілком практичними міркуваннями.
Приїзд Томаса Баха на ці питання відповідей не дав. Однак коментуючи побачене та почуте під час візиту, президент МОК був налаштований оптимістично. Зокрема, підтримав висловлювання прем’єра Суги, котрий зауважив, що «Японія рішуче налаштована провести Олімпіаду», і від себе додав, що «Ігри стануть світлом у кінці тунелю коронавірусної кризи». При цьому, як вважає президент МОК, змагання не доведеться проводити без уболівальників на трибунах.
«Ми використовуємо значний обсяг заходів та інструментів, щоб забезпечити всі заходи захисту, — сказав п. Бах. — Тож ми дуже, дуже впевнені в тому, що зможемо провести Олімпіаду з глядачами на стадіонах». Але президент МОК і не став стверджувати, що трибуни будуть повними. За його словами, планують розсадити на них «розумну» кількість уболівальників.
Оптимізм олімпійського чиновника спричинений нещодавніми повідомленнями про те, що низка вакцин проти Covid-19 під час випробувань продемонстрували високу ефективність. МОК навіть готовий узяти на себе, хоча б частково, витрати на вакцинацію учасників змагань. «З метою захисту населення Японії та з повагою до нього МОК зробить все, щоб якомога більше учасників Ігор та вболівальників приїздили в Токіо вже вакцинованими», — зазначив він, проте обмовився, що все це буде можливим, якщо сама вакцина буде доступною. Водночас наголосив, що вакцинація не буде обов’язковою. Проте у МОК сподіваються, що більшу частину спортсменів усе ж вдасться вмовити зробити щеплення.
Цілком можливо, що під час проведення змагань Олімпіади використають схему, яку випробували на міжнародному гімнастичному турнірі «Дружба і солідарність», що відбувся у Токіо на початку листопада. Всім його іноземним учасникам до відльоту в Японію потрібно було піти на двотижневу самоізоляцію, за три дні до прибуття мати неґативний тест на Covid-19, під час змагань щодня проходити тестування, не залишати поверх готелю, де живе команда, їздити лише у визначеному організаторами автобусі. Прохань до глядачів було менше — одягнути маску та не лементувати. Проте одна справа обмежити три десятки гімнастів, і зовсім інша — впоратися з 11 тис. спортсменів і ще десятками тисяч членів делегацій, журналістів, гостей і спонсорів.
Цікаво, що всі свої міркування з приводу проведення Олімпіади Томас Бах цілком міг висловити і не покидаючи штаб-квартиру МОК. Проте він вирішив поїхати в Токіо, хоча останнім часом дуже обмежує свої транскордонні переміщення. Цілком можливо, що ключовою метою поїздки була спроба показати населенню Японії, що Олімпіада не загрожує їй повномасштабною епідемією. Як засвідчують соціологічні опитування, більшість японців вважають, що Ігри треба ще раз перенести або й зовсім скасувати (раніше в МОК зазначали, що якщо токійська Олімпіада не відбудеться 2021 року, то вже не відбудеться ніколи). Але тут на перший план виходять гроші.
За офіційними даними, Японія й так уже витратила на Олімпіаду 12,6 млрд USD, а перенесення Ігор на 2021 рік, за оцінками експертів, потребують додаткових інвестицій у 2-3 млрд USD. Міжнародний олімпійський комітет погодився покрити меншу частину — 650 млн USD. А вдасться чи ні залатати бюджетні дірки, суттєво залежить від реалізації квиткової програми. Передбачалося, що вона принесе оргкомітету близько 800 млн USD, однак тепер її реалізація викликає сумніви.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply