Новини для українців всього свту

Wednesday, Jul. 28, 2021

Кари за допінг вдалося уникнути, але РФ представить у РІо хіба що 40 спорсменів

Автор:

|

Липень 28, 2016

|

Рубрика:

Кари за допінг вдалося уникнути, але РФ представить у РІо хіба що 40 спорсменів

Ріо-2016

Міжнародний олімпійський комітет (МОК) не наважився не допустити до змагань у Ріо-де-Жанейро (Бразилія) всіх російських атлетів без винятку.

Буде відгонити смородом
24 липня МОК дозволив виступати на Олімпіаді в Ріо тільки тим спортсменам із Російської Федерації (РФ), котрі виконають визначені всесвітніми федераціями з різних видів спорту додаткові умови та засвідчать свою невинуватість за результатами ще однієї перевірки на допінг. Томас Бах, президент МОК, пояснив, що таким чином «врахували презумпцію невинуватості» тих російських спортсменів, котрих ще не впіймано на вживанні допінгу, й дали шанс «чистим» довести свою чесність», аби ті «уникнули колективної відповідальності».
Однак Олег Кашин, оглядач української служби Deutsche Welle, нагадав, що п. Бах вважається особистим другом Путіна, а Віталій Смирнов, багаторічний голова Олімпійських комітетів РФ і СРСР, залишається почесним членом МОК і найвпливовішим олімпійським лобістом. Тревіс Тайгерт, голова антидопінгової агенції США, також піддав сумніву спроможність міжнародних федерацій провести адекватну експертизу менш ніж за два тижні до початку Олімпіади, яка стартує 5 серпня ц. р.
Утім, неназвані британським часописом The Telegraph його джерела в МОК запевнили, що відповідати тим критеріям, які висунули російським спортсмени, зможуть хіба що 40 із них. І все ж Крейґ Ріді, голова Всесвітньої антидопінгової агенції (WADA), розчарований таким рішенням МОК, який не виконав рекомендацій WADA — не усунув росіян від участі в Олімпіаді. Але в Міжнародній асоціації атлетичних федерацій запевнили, що не переглядатимуть своє рішення не допускати російських легкоатлетів на Олімпіаду.
Штефан Нестлер, спортивний редактор німецької телерадіокорпорації Deutsche Welle, попереджав напередодні прийняття рішення щодо росіян: «Якщо МОК справді серйозно ставиться до проголошеної ним же політики нульової толерантності до допінгу, то йому нічого не залишається, як просто цілком виключити всю російську збірну з Олімпійських ігор у Ріо. Все інше було б просто колінопреклонінням перед політичною владою та стало б ударом в обличчя чесного спорту».
Натомість у британській газеті The Times обурилися: «Спортсмени багатьох країн закликали МОК дискваліфікувати російську команду повністю. Вони мали рацію, але МОК, який залишив без уваги ці заклики, підвів їх, підвів уболівальників і всіх тих, хто ненавидять корупцію й обман. Замість відсторонення всіх російських спортсменів МОК доручив їхній відбір керівним органам у кожному виді спорту. Це — уникнення відповідальності. Велика ймовірність, що спортивні федерації просто «ухиляться від битви». Федерації дзюдо та плавання наперед виступили проти відсторонення російських спортсменів. Через цей провал від Олімпіади в Ріо буде відгонити смородом обману».

Зрадив усі цінності
А український дипломат Богдан Яременко кваліфікував рішення МОК не лише як цілком безвідповідальне та неадекватне, а й загрозливе. «Фактично питання було переведене у площину прав окремих спортсменів, «презумпції невинуватості» тощо. Але насправді допінговий скандал — це ж зовсім про інше. Це — про втручання держави у сферу спорту. Причому втручання це здійснювалося цілеспрямовано в рамках ведення Росією гібридної війни та певної інформаційної кампанії», — пояснив він.
«Адже перемоги російських спортсменів для російської держави — це складова інформаційної кампанії, що змальовує вищість російської держави та нації. Фактично примусивши російський спорт до незаконних прийомів (допінгу. — Ред.), російська держава скористалася результатом нечесних спортивних перемог для інформаційної кампанії напередодні вторгнення в Україну й окупації Криму. І приклади такі — безконечні. Отже, розслідування російського допінгового скандалу мало би завершитися чітким месиджем для усіх: якщо Росію можна покарати за такі «спецоперації», то уявіть, що можна зробити з вами!», — нагадав дипломат.
Однак у швейцарській Le Temps резюмували: «Організація зі штаб-квартирою в Лозанні (МОК. — Ред.) залишається полонянкою політичних та економічних вимог. Виключити Росію — це налаштувати проти себе одну з головних спортивних держав та її прихильників у міжнародних спортивних федераціях. Крім цього, це обов’язково ще більше поглибило б прірву, яка намічається у відносинах Москви та Заходу».
А Петер Штурм, оглядач німецької Frankfurter Allgemeine, вважає: «МОК зрадив усі цінності, які він нібито захищав. На цьому тлі цілком доречне запитання — а кому тепер потрібні такі Олімпійські ігри? Росія, що детально задокументовано, на державному рівні й усіма засобами створювала та підтримувала всеосяжну систему застосування спортсменами допінгу. Путін тепер буде думати, що за кордоном він має справу тільки з боягузами, а вже така людина, як він, знає, як використовувати такий шанс».
Натомість у редакційній статті американської The Wall Street Journal дійшли висновку: «Путін, либонь, справді здатен налякати. Це — єдиний спосіб пояснити рішення, ухвалене в неділю Міжнародним олімпійським комітетом».

«Проголосували за гроші»
Своєю чергою, Маркус Датлер, спортивний оглядач австрійської газети Die Presse, констатував: «Було цілком очікувано, що виконком МОК перекладе відповідальність на свої 28 філій (міжнародні федерації з різних видів спорту. — Ред.), щоб уникнути загрози потрапити під удар судових позовів і в результаті втратити щедрих інвесторів».
Натомість Дмитро Марценишин, оглядач київського телеканалу Espreso, пояснив: «Міжнародний олімпійський комітет не ризикнув дискваліфікувати збірну Росії з Олімпіади-2016 через її великий вплив у світовому спорті. МОК фактично переклав відповідальність на міжнародні федерації з олімпійських видів спорту, за якими й залишиться останнє слово у питанні дискваліфікацій».
«Росія має великий вплив на світовий спорт. Скажімо, Міжнародну федерацію фехтування очолює російський мільярдер Алішер Усманов, завдяки фінансовим можливостям котрого не надто рейтинґовий вид спорту є фінансово благополучним і добре розвивається, — нагадав журналіст. — А президент МОК Томас Бах є олімпійським чемпіоном саме з фехтування. Гроші Усманова працюють і на художню гімнастику, де великий вплив має його дружина Ірина Вінер, президент російської федерації художньої гімнастики. І це — не поодинокі приклади. До того ж росіяни охоче беруться за організацію великих міжнародних змагань, які у часи стагнації світової економіки проводити охочих мало. Тож члени виконкому, серед котрих був і українець Сергій Бубка, роблячи вибір між цивілізованим світом, який вимагав дискваліфікації порушників, і російськими фінансами, проголосували за гроші».

«Невдача «яструбів»?
Хіба що тільки п. Кашин запевнив у заголовку своєї публікації, що «Рішення МОК щодо РФ — невдача для кремлівських «яструбів». «Відсторонення російської збірної від Олімпіади стало б загальнонаціональним потрясінням, і російська влада, яка як ніхто вміє конвертувати загальнонаціональні потрясіння у вигідні їй рішення, звісно, не втратила б нагоди відігратися за олімпійське приниження, — пояснив він. — Вона б пояснила російському суспільству, що спортсмени національної збірної стали заручниками політичних ігор Заходу, який не пробачив Росії не тільки Криму та Донбасу, а й сочинського тріумфу. Навряд чи хтось із тих, хто домагався позбавлення РФ участі в Олімпіаді, усвідомлює, що недопущення російської команди в Ріо стало б подарунком саме «яструбам» у Кремлі».
«Важливо розуміти: якщо ви шукаєте політичні засоби тиску на РФ, то уникайте таких рішень, які, за всієї плакатної ефектності, можуть бути вигідні, перш за все, самому Кремлю, — вважає журналіст. — Міжнародна ізоляція — одне з таких рішень. З точки зору Кремля зайвих приводів для антизахідної риторики не буває. А якщо антизахідна риторика підкріплена зрозумілим і близьким кожному вболівальнику-телеглядачеві фактом, тим простіше буде згуртувати націю навколо вождя, котрий сам один протистоїть решті світу. Створюючи дискомфорт для російських громадян, спортсменів і вболівальників, ініціатори недопущення РФ на Олімпіаду не досягли б дискомфорту для влади. Зате росіяни — навіть нелояльні до Кремля — переконалися б, що Захід не бачить різниці між ними та владою, між російським суспільством і репресивною системою, що його пригнічує».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply