|

Листопад 19, 2015

|

Україна — Словенія

Так уже сталося історично, що національна збірна України з футболу раніше жодного разу не виходила переможцем у стикових матчах і на чемпіонатах світу (ЧЄ), і на чемпіонатах Європи (ЧЄ). У плей-офф ЧС українці програвали: 1997-го — Хорватії, 2001-го — Німеччині, 2010-го — Греції, 2013-го — Франції, а у стиках ЧЄ 1999-го — Словенії.
Попри те, що «синьо-жовті» жодного разу так і не перемогли у чотирьох матчах зі Словенією (дві нічиї та дві поразки), десь у серці жевріла надія, що нарешті цього разу вдасться перервати прокляття стикових зустрічей. Тим більше, що домашній поєдинок підопічні Михайла Фоменка проводили у Львові, де збірна України ніколи не програє. Тому на матч на «Арені-Львів» 14 листопада українські прихильники футболу покладали особливу надію. Фартовий стадіон зобов’язаний був принести позитивний результат і віру у світле майбутнє на полях Франції.
Нічого в стартовому складі Фоменко не змінив. Трамвованого Руслана Ротаня та дискваліфікованого Тараса Степаненка замінили Сергій Сидорчук і Денис Гармаш. Гра збірної, хоча це і був найважливіший матч плей-офф, нічим не змінилася, принаймні до першого забитого голу, який реалізував Андрій Ярмоленко. Повівши рахунку, збірна України трохи здала в захисті, виникло кілька моментів у Новаковича, але той був не надто влучним.
У другому таймі це була вже зовсім інша гра. На 54-й хвилині чудовий прохід правим флангом від Артема Федецького і простріл на Євгена Селезньова, котрий уже забивав у порожні ворота, і це був бенефіс форварда «Дніпра». Після 2:0 синьо-жовті заграли розкутіше. Рахунок міг бути і 4:0, і 2:2, але чудово грали Андрій П’ятов, Ярослав Ракицький та Євген Хачеріді. Однак імовірність не дограти перший матч із Словенією за довгий язик була дуже високою і в Хачеріді, і в Гармаша. Пощастило, що суддя їх помилував.
І ще пощастило, що керівництво українського футболу не стало наполягати на матчі в столиці, а таки погодилися провести його в Галичині. Так, як уболівають на «Арені-Львів» за збірну України зайвий раз доводить, що вирішальні матчі варто проводити саме в цьому місті. Гімн України на стадіоні не співали лише президент Словенії та гравець збірної України Ракицький, котрий каже, що співає серцем. А махання Петра Порошенка прапором України запам’яталося всім.
Після цього поєдинку Сречко Катанец, наставник збірної Словенії, пообіцяв, що у матчі-відповіді його збірну не впізнають і дотримав слова. Принаймні, 17 листопада у першому таймі матчу в Мариборі скаладалося враження, що так і є. Поєдинок розпочався на емоціях, і це не дивно, адже кону стояв вихід у фінальну частину ЧЄ. Вже до п’ятої хвилини обидві команди обмінялися жовтими картками. На першій хвилині матчу «гірчичник» отримав Цесар, а через три хвилини такий же ґандж у свій пасив записав і Євген Коноплянка.
Команди особливо не виблискували моментами, однак на 11-й хвилині українці пропустили гол. Після порушення правил стандарт виконав Бірса, за м’яч зачепився Новакович, удар якого П’ятов парируав, а от із добиванням Цесара, на жаль, голкіпер донецького «Шахтаря» вже не впорався. Після голу господарі поля не на жарт завелися, притиснувши гостей до власної половини поля. На 23-й хвилині володіння м’ячем було на користь словенців 60 % на 40 %, утім, і гострих моментів вони так і не створили.
Збірна України також намагалася відповідати, бодай на контратаках, утім удари «синьо-жовтих» йшли то у захисників, то на трибуни. За три хвилини господарі поля могли забити другий гол, на щастя, виручив П’ятов: Селезньов намагався обіграти суперника біля лінії власного карного майданчика, але помилився, однак воротар українців упорався. У кінцівці першого тайму словенці просто затисли гостей біля воріт. Утім, жодних дивідендів їм це не принесло — команди пішли на перерву за рахунку 1:0.
У перерві обидва тренери обійшлися без замін. На старті другого тайму господарі грубо зіграли проти Ярмоленка, а потім — і проти Федецького, однак цього разу суддя обійшовся без жовтих карток. На 49-й хвилині українці організували хорошу контратаку, яка закінчилася ударом Коноплянки, однак Ханданович парирував удар Євгена. Ще через дві хвилини після розіграшу кутового непогано пробивав Федецький — цього разу на заваді стали захисники.
Після цього пішла серія замін. Микола Фоменко замість Сидорчука випустив Гармаша, також дві заміни зробив Катанец. До 70-ї хвилини команди вели боротьбу за центр поля, а на 71-й мав чудову нагоду зрівняти рахунок В’ячеслав Шевчук: він поборовся за м’яч і виграв підбирання після стандарту, пробивши низом, однак знову дива майстерності продемонстрував Ханданович. Ще через дві хвилин міг забити Ракицький, однак його постріл пройшов над поперечкою.
Словенці з відповіддю не забарилися. На 75-й хвилині свій клас знову показав П’ятов, котрий відбив удар Цесара після подачі з кутового. Голкіпер «синьо-жовтих» просто з-під стійки перевів м’яч від капітана словенської збірної на кутовий. Кульмінація матчу припала на останні десять хвилин. На 80-й хвилині поєдинку гра була припинена через закидання у карний майданчик українців фаєрів, викинутих на поле словенськими фанами. Втім, «бойові дії» доволі швидко поновилася.
Словенці пішли в атаку всією командою, однак захист України стояв стіною. Згодом господарі почали нервувати, а вже у доданий час не витримали нерви у Бречка. Друга жовта картка — і словенці залишилися у меншості. Скориставшись перевагою, українці таки спіймали на контратаці суперника та забили такий важливий гол. Артем Кравець — молодець, не накинувся жадібно на м’яч, а віддав пас на Ярмоленка, котрий перебував у кращій позиції і без проблем забив гол уже у порожні ворота суперника. У підсумку — нічия 1:1, якої бракувало для проходу у фінальну частину ЧЄ-2016, який відбудеться з 10 червня по 10 липня 2016 року у Франції.