Новини для українців всього свту

Friday, Feb. 3, 2023

Чемпіон світу став жертвою НКВС

Автор:

|

Травень 20, 2020

|

Рубрика:

Чемпіон світу став жертвою НКВС
Пам’ятник Семенові Бойченку в Баштанці

У селі Мар’ївка Баштанського району Миколаївської області 27 квітня 1912 року народився Семен Бойченко, котрий став найвідомішим плавцем світу в стилі «батерфляй» («метелик»), встановивши 25 світових рекордів.
Його рідне село стояло на річці Інгул, де й почав плавати хлопчик. Батько помер рано. 1932-го юнака рекрутували на військову службу на кораблях Чорноморського флоту. Якось командир корабля наказав матросам наввипередки проплисти від берега до корабля. Бойченко був першим. Відтоді його стали брати на змагання і вже 1934 року, після кількох перемог, перевели до Центрального спортивного клубу в Москву.
Семен Бойченко не володів канонічною технікою плавання, плавав батерфляєм, який як стиль плавання затвердили лише 1935-го. Того ж 1935 року спортсмен поїхав на міжнародний турнір до Праги (Чехія), на якому переміг. На спортивних змаганнях ІІІ Міжнародної олімпіади в бельґійському місті Антверпен 1937-го українця назвали «королем батерфляю».
1938 року Бойченко виступав на Міжнародній спартакіаді у Парижі. На вимогу його суперника, чемпіона світу Картоне, йому запропонували пройти батерфляєм 400 м. За запливом спостерігали 60 тис. присутніх. Але Картоне відмовився від змагання і Бойченко поплив сам, та ще й встановив світовий рекорд. Перемогу не зарахували, бо офіційно цього запливу в програмі змагань не було.
У СРСР високо оцінили перемоги цього спортовця. Йосиф Сталін закликав усіх брати з нього приклад. 10 травня 1941-го українець встановив світовий рекорд, пропливши 100 м за 1.05 хв. А 20 травня проплив 200 м брасом-батерфляєм за 2.29.8 хв., що стало його останнім рекордом світу у плаванні на цій дистанції. В роки Другої світової війни Бойченко неодноразово брав участь у чемпіонатах Москви з плавання, де займав перші місця.
Здавалося б, можна насолоджуватися визнанням, але 1948 року його заарештували та засудили до десяти років позбавлення волі за антирадянську агітацію та пропаганду. На допитах спортсмен пів року не підписував своє зізнання і лише коли йому стали загрожувати репресіями проти родини, здався. Термін відбував у Солікамську (Пермська область), де шість років працював на деревообробному комбінаті. Навесні 1954-го, через рік після смерті Й. Сталіна, повернувся до Москви, 1956 року його реабілітували. Працював тренером із плавання. Помер 23 січня 1987-го, похований на Преображенському кладовищі Москви.
Чемпіона на його Батьківщині не забули. Жителі Баштанки встановили йому пам’ятник. В Україні проводять турніри, присвячені пам’яті Семена Бойченка. У червні 2010 року в передмісті Миколаєва відбулися змагання на відкритій воді, в квітні 2011-го в Миколаєві плавці змагались у спорткомплексі «Водолій», у травні 2012 року в Очакові провели Відкритий турнір із плавання в категорії «Мастерс», присвячений 100-річчю від дня народження С. Бойченка. 2016-го його ім’я з’явилося в Міжнародні залі слави плавання.

Ларіон Костенко

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply