Новини для українців всього свту

Sunday, May. 9, 2021

Борці з расизмом взялися вже й за Олімпіаду

Автор:

|

Липень 20, 2020

|

Рубрика:

Борці з расизмом взялися вже й за Олімпіаду
Олімпіаду в Токіо довелося перенести

Через відсутність змагального процесу та наявність великої кількості вільного часу чимало спортсменів вирішили поборотися за свої права. Атлети, котрим раніше забороняли на Олімпійських іграх оголошувати та відстоювати свою позицію з політичних і релігійних питань і боротися проти расової дискримінації, наполягають на скасуванні одного з положень Олімпійської хартії — 50-ї статті. Звернення з вимогою скасувати її скерували в Міжнародний олімпійський комітет (МОК), Олімпійський комітет США і рух Global Athlete.
Одне з правил Олімпійської хартії передбачає чітке відділення олімпійського руху від політики. Так зване Правило 50 не допускає «на олімпійських об’єктах, в місцях проведення змагань та інших олімпійських зонах будь-які демонстрації або пропаґанду політичного, релігійного чи расового характеру».
У січні ц. р. статтю 50 доповнили ще низкою новацій: спортсменам не дозволяли носити пов’язки й інші відзнаки, які містили б політичні гасла, а також забороняли, приміром, піднятий угору кулак чи вставання на одне коліно, що символізують боротьбу з расизмом.
За такі дії на майбутній Олімпіаді в Токіо спортсменів намірялися штрафувати. Але це було до того, як у Міннеаполісі (штат Міннесота) сталося вбивство Джорджа Флойда, й антирасистський рух Black Lives Matter набув колосального розмаху.
Тепер МОК, у якому ще пів року тому не допускали навіть думки про будь-які зміни хартії, доводиться йти на поступки. Причому найкращий для атлетів варіант — повне скасування 50-ї статті. Саме такий заклик містить лист, адресований МОК Олімпійським комітетом США. Це звернення підписав Джон Карлос, бронзовий призер Ігор 1968 року в Мехіко (Мексика), один із перших спортсменів, котрий наважився під час нагородження висловити протест проти расизму. Тоді він та олімпійський чемпіон Томмі Сміт просто на подіумі підняли над собою кулаки в чорних рукавичках, однак ця акція завершилася для них обох сумно: їх вигнали з олімпійської команди США і змусили негайно покинути Олімпійське селище. Через більш ніж півстоліття ставлення до вчинку Карлоса та Сміта переглянули і в Сан-Хосе (штат Каліфорнія) їм поставили пам’ятник.
«Олімпійський і паралімпійський рухи вшановують таких атлетів, як Джон Карлос і Томмі Сміт, заохочують їхній олімпійський внесок, але водночас забороняють чинним спортсменам йти їхніми слідами. Карлос і Сміт ризикували всім, аби відстоювати права людини, і своїм прикладом надихають покоління за поколінням робити те ж саме», — йдеться в заяві Олімпійського комітету США.
Крім НОК США, ще кілька організацій — рух Global Athlete і Канадський центр із етики в спорті — підтримали вимогу скасувати статтю 50.
Томас Бах, глава МОК, повідомив, що незабаром проведуть «особливі» консультації: комісія атлетів МОК контактуватиме зі спортсменами по всьому світу і потім виступить із пропозиціями, «як атлети зможуть належним чином висловити підтримку принципам, закріпленим в Олімпійській хартії».
Якщо спортсменам вдасться домогтися ліквідації або принаймні пом’якшення статті 50, це стане вже другою успішною спробою коригування хартії за останній час. Наприкінці 2019-го атлети наполягли на перегляді іншої статті — 40, та здобули право заробляти на рекламі у час проведення Олімпіад.
Інші спортивні організації США вже приєдналися до боротьби з расизмом: Північноамериканська футбольна ліга (MLS) легалізувала вставання на одне коліно на знак протесту; в Національній футбольній лізі (NFL) планують пожертвувати 250 млн USD упродовж десяти років на боротьбу «проти системного расизму»; в Національній баскетбольній асоціації (NBA), гравці якої не так давно утворили антирасистську коаліцію на чолі з Кайром Ірвінґом, захисником «Брукліна», й Евері Бредлі, котрий виступає за «Лейкерс», планують зміцнити співпрацю зі спільнотою афроамериканців та збільшити число чорношкірих представників у лізі.
Щоправда, варто зазначити, що повне скасування статті 50 може мати й інші наслідки. Оскільки у світі не лише чорношкірі можуть жалітися на дискримінацію або висловлювати свої політичні погляди, цим цілком можуть скористатися й інші. Скажімо, що заважатиме демонструвати свої погляди расистам?
Як повідомляв «Міст», різко висловився проти расизму в США та світі Світовий конґрес українців.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply