Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 27, 2021

Білоруську легкоатлетку намагалися вивезти з Токіо

Автор:

|

Серпень 05, 2021

|

Рубрика:

Білоруську легкоатлетку намагалися вивезти з Токіо
Христина Тимановська

Режим Лукашенка спровокував новий міжнародний скандал. Так, на Олімпіаді-2020 білоруська легкоатлетка Христина Тимановська заявила, що має намір звернутися за політичним притулком до Посольства Австрії в Токіо. Натомість Національний олімпійський комітет Білорусі (НОК) заявив про її відсторонення від участі в Іграх, а представники офіційної делегації намагалися насильно вивезти спортсменку з Японії до Білорусі, терміново купили їй квиток на літак і вивезли з речами на летовище.
Причиною стало те, що атлетка розкритикувала спортивне керівництво Білорусі за те, що її змусили брати участь в естафеті 4 х 400 м без її згоди. Після цього білоруські пропаґандисти звинуватили спортсменку в тому, що нібито вчинила «нестриману витівку». А в НОК Білорусі, який очолює Віктор Лукашенко, син диктатора, заявили, що Тимановську відкликають через «емоційно-психічний стан», хоча вона запевняє, що це неправда. У результаті НОК Білорусі вирішив виключити Христину Тимановську з олімпійської збірної країни.
Представники білоруської діаспори зібралися біля терміналу аеропорту в Токіо, щоб підтримати спортсменку. Туди ж приїхали поліція, а також знімальна група найбільшого телеканалу в Японії NHK. Тож літак Токіо-Стамбул, яким білоруські спортивні чиновники планували відправити з пересадкою до Мінська Христину Тимановську, вилетів із японської столиці без неї. Легкоатлетку взяла захист токійська поліція.
Посольство Республіки Польща (РП) у Токіо оголосило, що надасть їй консульську допомогу. А Якуб Кулганек, міністр закордонних справ Чехії, заявив, що готовий надати атлетці візову підтримку та міжнародний захист. Однак вона обрала Польщу й отримала польську гуманітарну візу. Про це заявив Марцин Пшидач, заступник міністра закордонних справ РП. «Польща зробить усе можливе, щоб допомогти їй продовжити спортивну кар’єру», — пообіцяв він.
Відтак Міжнародний олімпійський комітет (МОК) звернувся до НОК Білорусі з вимогою дати вичерпні пояснення зі ситуації, що склалася з Христиною Тимановською. До цієї справи разом із японською поліцією долучилося й Управління Верховного комісара Організації Об’єднаних Націй (ООН) у справах біженців. «Представники МОК та оргкомітет Олімпіади поспілкувалися з Тимановською. Вона перебуває з керівництвом аеропорту Ханеда, наразі її супроводжує працівник оргкомітету Олімпійських ігор. Вона сказала нам, що почувається в безпеці. МОК і оргкомітет продовжать перемовини з Тимановською, щоб визначити подальші кроки», — повідомив представив МОК.
Ситуацію прокоментувала Світлана Тихановська, лідерка білоруської опозиції. «Христина Тимановська є доказом того, що кожен білоруський спортсмен, відправлений на Олімпіаду, може стати заручником, якщо знайде в собі сміливість заговорити, — заявила вона. — Жоден білорус, який залишив Білорусь, не перебуває в безпеці, адже його можуть спробувати викрасти, як Христину Тимановську або Романа Протасевича. Ситуація з Христиною сталася, коли моя команда поверталася з візиту до США. Тож дякую Національному антикризовому управлінню, Білоруському фонду спортивної солідарності та білоруській діаспорі за швидку, скоординовану роботу, яка допомогла захистити спортсменку від насильницької депортації до в’язниці. Дякую МОК і владі Японії за оперативну реакцію, а також Чехії, Словенії та Польщі за пропозицію притулку для Христини», — зазначила п. Тихановська.
За словами опозиціонерки, її команда продовжить роботу над тим, щоб МОК надав безпеку всім білоруським спортсменам, оскільки будь-якої миті режим може почати проти них чергові репресії. «Закликаємо виконком Міжнародного олімпійського комітету провести розгляд і розслідування стосовно керівного складу НОК Білорусі. А чиновників, які приймали ці рішення, усунути відповідно до правила 23 Олімпійської хартії», — наголосила вона та пообіцяла посприяти тому, щоб причетних до спроби викрадення Тимановської внесли в санкційні списки.
А Анатоль Котау, представник фонду спортивної солідарності, заявив, що Христина боїться репресій проти своєї родини у Білорусі, і це є найбільшим страхом для неї зараз.
Своєю чергою, Ентоні Блінкен, державний секретар США, назвав ситуацію з білоруською спортсменкою неприпустимою. «Режим Лукашенка прагнув здійснити ще один акт транснаціональних репресій: спробу змусити Христину Тимановську залишити Олімпіаду лише за те, що вона скористалася правом на свободу слова. Такі дії порушують олімпійський дух, є образою основних прав і неприпустимі», — заявив він.
Христина Тимановська планувала вилетіти з токійського аеропорту Наріта до РП польською авіакомпанією LOT. Однак останньої миті пересіла на рейс авіакомпанії Austrian Airlines до Відня. Реєстрацію на рейс пройшла у VIP-терміналі. На летовище з Посольства РП жінку привезли поліційним автомобілем.
Тим часом Арсеній Зданевич, чоловік спортсменки покинув Білорусь і переїхав до Києва. Він також спортсмен: майстер спорту, працював тренером із фітнесу. 2018 року закінчив університет у Бресті за спеціальністю фізична культура. «В Україні почуваюся безпечно», — запевнив чоловік.
Він поділився, що не знає, що вони з дружиною робитимуть тепер. До України приїхав, бо тут у нього є знайомі. «Рішення про виїзд ухвалив упродовж пів години. Не відчував, що за мною стежать, спокійно пройшов кордон, — розповів 25-річний Зданевич. — Родичі нас підтримали». За його словами, Христина зараз перебуває «в нормальному стані». «Психологічний стан нормальний. Хоча білоруські засоби масової інформації пишуть про психічні проблеми», — зазначив чоловік.
На запитання кореспондента Бі-Бі-Сі, чи підтримували вони з дружиною протести в Білорусі, Арсеній коротко відповів: «Політикою не цікавилися і в протестах участі не брали». Тепер він планує вилетіти до дружини.
Як повідомляв «Міст», у Києві знайшли мертвим одного з діячів білоруської опозиції.

Євген Клен

До слова
Після ситуації з легкоатлеткою Христиною Тимановською Білорусь покинув ще один відомий білоруський спортсмен. Про це повідомив Дмитро Лукашук, репортер «Єврорадіо». Але його імені журналіст вирішив не називати. «Щойно мені написав один відомий чоловік зі спорту, що він щойно перетнув білоруський кордон. Не буду уточнювати, поки не отримав дозволу від цієї людини дати інформацію про нього. Але факт залишається фактом. Спортсмени з Білорусі виїжджають», — заявив п. Лукашук.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply