Новини для українців всього свту

Saturday, Jun. 19, 2021

Як керувати ґенами дистанційно

Автор:

|

Травень 17, 2012

|

Рубрика:

Як керувати ґенами дистанційно

Учені з Університету Рокфеллера створили пульт дистанційного керування ґенами. Дослідники продемонстрували, як наночастинки, що нагріваються радіохвилями, запускають механізм вироблення інсуліну в мишей. Раніше медичне застосування наночастинок обмежувалося доставкою різноманітних ліків у клітини тіла та біосенсорами. Тепер же ґенетики поєднали нанотехнології та біотехнології й навчилися віддалено реґулювати виробництво потрібних білків у клітинах організму.

Джеффрі Фрідман і його колеґи виростили під шкірою мишей пухлини. На поверхні клітин пухлини розташовано іонні канали, чутливі до температури. При нагріванні до 42 градусів за Цельсієм канали запускають у клітини іони кальцію, які, своєю чергою, стимулюють роботу ґена, відповідального за вироблення інсуліну.

Науковці помістили в пухлинні клітини наночастинки оксиду заліза, укриті антитілами, які здатні закріплюватися на термочутливих каналах. Відомо, що наночастинки нагріваються під дією низькочастотних радіохвиль. Аби створити їх, учені використали «пульт дистанційного керування» — мініатюрний магнітно-резонансний томограф, що створює необхідне магнітне поле. У підсумку наночастки, що нагріваються, стимулюють роботу каналу та сприяють виробленню клітиною інсуліну.

Під час дослідів уже через 30 хвилин впливу радіохвиль рівень інсуліну в крові мишей зростав, а рівень цукру — падав. У контрольному експерименті наковці продемонстрували, що радіохвилі нагрівають лише ті клітини, де є наночастинки. При цьому зовнішній вплив не вбиває цих клітин і не зачіпає сусідніх немодифікованих.

Д-р Фрідман наголошує, що його команда не ставила собі за мету розробити черговий метод боротьби з цукровим діабетом. Просто рівень інсуліну й цукру в крові — це зручна модель, яка якнайкраще підходить для перевірки ефективності роботи незвичайного пульта дистанційного керування. Однак нова система може бути змодельована для виробництва інших білків при лікуванні різноманітних захворювань.

Дослідники вважають, що магнітне поле — чудовий спосіб передачі достатньої кількості енерґії без заподіяння шкоди. Утім, необхідні додаткові дослідження, для того щоби повністю охарактеризувати процес і з’ясувати, як наночастинки будуть поглинати, зберігати й поширювати тепло. «Уже в короткотерміновій перспективі результати дослідження приведуть нас до створення досконаліших інструментів для маніпулювання клітинами ззовні», — повідомив Джеффрі Фрідман. Цей метод не надається для практичного використання в клініках, оскільки не можна штучно вирощувати пухлину в організмі людини. Із цієї причини одне з головних завдань учених — знайти альтернативні методи доставки наночастинок в організм.

 Олег Садовий

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply