Новини для українців всього свту

Wednesday, Nov. 30, 2022

Як бійці NAFO борються з російськими тролями

Автор:

|

Жовтень 26, 2022

|

Рубрика:

Як бійці NAFO борються з російськими тролями
Члени NAFO декларують солідарність та спільні переконання

Лише один твіт, оприлюднений у травні ц. р., започаткував рух, що бореться з проросійськими тролями, які давно функціонують у різних куточках Інтернету. «Упродовж багатьох років Російська Федерація (РФ) веде серйозну інформаційну війну у глобальному масштабі», — каже Івана Страднер, членкиня North Atlantic Fella Organization (NAFO), радниця Фонду захисту демократії й авторка газети Kyiv Post. За її словами, після початку війни РФ проти України, Захід за допомогою своїх наступальних інформаційних операцій мало що робив для протидії фейковим новинам із РФ.
Цей дисбаланс в інформаційній війні до певної міри виправила NAFO, що виступає на боці НАТО і створює гумористичні меми, які висміюють заяви та наративи РФ. Приміром, про те, що вона не вторглася в Україну, а просто звільняє її від «нацистів» — з огляду на те, що в Україні зараз президент-єврей. А позаяк РФ виправдовує своє вторгнення протидією розширенню НАТО, прихильники руху люблять заявляти, що розширення NAFO обговоренню не підлягає.
NAFO виникла стихійно після того, як власник Twitter-акаунту @Kama_Kamilia запропонував спеціально зробленого «хлопця» — аватар собаки сіба-іну на прізвисько Фелла — для збирання пожертв для Грузинського легіону в складі української армії.
Гендерно нейтральний персонаж невдовзі став талісманом проукраїнських глузувань і пародій над так званими ватниками, які поширюють російську пропаґанду в Інтернеті. Особлива увага при цьому приділяють професійним антиімперіалістам, які виправдовують російське вторгнення до України попередніми війнами, які вели країни-члени НАТО на Балканах та в Іраку.
У червні після обміну повідомленнями та дебатами в Twitter кількох його учасників із Михайлом Ульяновим, постійним представником РФ при міжнародних організаціях у Відні (Австрія) рух набув популярності. Як написала п. Страднер, «#NAFOfellas використовують найпотужнішу зброю: (не) витончені меми та сатиру, щоб поранити почуття вразливих російських тролів. І так, ми виграємо інформаційну війну».
Джордан Маріс, голова представництва #NAFO в європейському парламенті, де він також працює дослідником, визнає, що попередні спроби боротися з російською пропаґандою за допомогою правдивих повідомлень рідко були ефективними. «Брехня може обійти пів світу ще до того, як правда встигне одягнути штани», — нагадав він відомий вислів, який приписують Вінстону Черчиллю.
То чому ж меми NAFO, які висміюють проросійські акаунти, військові зусилля та стратегію за допомогою публікацій в аґресивному, іронічному і навмисному низькоякісному стилі задля того, аби зірвати дискусії або викликати максимальну реакцію з мінімальними зусиллями), настільки дієві? «Ми не намагаємося довести брехливість їхньої пропаґанди, адже дуже легко скласти брехню і дуже важко її спростувати, — пояснює п. Маріс. — Натомість відкрито глузуємо з них». Страднер додає, що протидія офіційним російським наративам за допомогою безглуздих мультяшних собак виявилася ефективною частково тому, що гумор украй важливий для російського суспільства.
За її словами, замість того, щоб викривати заяви РФ, NAFO запускає спрямовані проти російських дипломатів меми, які настільки абсурдні, що вони не можуть насправді спростувати це і відреагувати. Саме тут, вважає експертка, NAFO виконує чудову роботу.
За оцінкою Маріса, значний вплив NAFO також пов’язаний із його еволюцією як різнопланового глобального руху з єдиною метою — самовизначенням України. За його словами, NAFO — це не платні тролі на службі у влади, а масова і спонтанна спільнота. «Різноманітність також є доказом органічності нашого руху», — пояснив фахівець.
Політики, посли, колишні прем’єр-міністри, академіки, анархісти, пенсіонери-інваліди, колишні армійські офіцери, фермери й інженери, старі та молоді, ліві та праві, всіх кольорів шкіри, походження, статі та сексуальної орієнтації, за словами Маріса, формують його міжкультурне членство.
Як з’ясував британський часопис Economist, серед учасників спільноти широко представлені чинні та відставні військовослужбовці українських збройних сил та НАТО, а також вихідці зі Східної Європи та східноєвропейської діаспори. За даними німецької газети Berliner Kurier, станом на вересень ц. р NAFO налічувало десятки тисяч учасників.
На відміну від російських ботів, які діють як окремі особи зі своїми незалежними думками, члени NAFO декларують солідарність і спільні переконання. «Всі ми почувалися безсилими, коли почалася війна, всі ми хотіли чимось допомогти. Це те, що нас об’єднує», — поділився Маріс.
Крім того, за його словами, учасникам спільноти допомогло розуміння того факту, що хтось протистоїть російським хуліганам і пропаґандистам в Інтернеті на додачу до дуже талановитої групи людей, яка створює як меми, так і докладні відеоролики, що привертають увагу до війни в Україні.
Міністерство оборони України також особливо відзначило своїх онлайн-воїнів, які борються з російськими тролями. «Зазвичай ми висловлюємо подяку нашим міжнародним партнерам за допомогу в дотриманні безпеки, — заявили в оборонному відомстві. — Але тепер ми хочемо віддати належне NAFO. Дякуємо, за вашу запеклу боротьбу з кремлівською пропаґандою та тролями. Ми вітаємо вас, хлопці!».
Олексій Рєзников, міністр оборони України, з гордістю взяв собі в акаунт аватар із сіба-іну, підкресливши цим важливість інформаційної війни. «Одна з причин, через яку NAFO настільки важлива для багатьох з нас, полягає в тому, що вона зрівнює правила гри і дає нам засоби для реального опору», — уточнює Маріс. Оскільки лише 3 % росіян використовують Twitter, основну платформу NAFO, Івана Страднер зазначає, що остаточний успіх ініціативи залежатиме від підвищення її авторитету в інших соціальних мережах, таких як Facebook або Telegram.
Незважаючи на помітне зростання NAFO, Джордан Маріс наголошує, що у центрі уваги має залишатися український народ, який, за його словами, захищає всю Європу від потенційної російської аґресії. «Країни всього світу повинні надати Україні все необхідне для перемоги, у т. ч. сучасні танки та літаки. Щодо пропаґандистської війни, залиште її нам», — сказав він.
Українська служба Deutsche Welle

Як повідомляв «Міст», російські тролі атакували відомі видання в 16 країнах.

About Author

Meest-Online