Новини для українців всього свту

Saturday, Dec. 4, 2021

Вирок Тимошенко — рубікон Януковича

Автор:

|

Грудень 20, 2011

|

Рубрика:

Засудження й вирок Юлії Тимошенко представляє рубікон Віктора Януковича. Незважаючи як на сильні застереження, так і на ніжні підштовхування з боку міжнародного співтовариства, Янукович нахабно виставляв напоказ свою владу та робив неправильні речі. Щоправда, він сказав про це під час своєї промови до Дня незалежності. Проте надія все-таки залишалася, у крайньому разі, до вироку.

Суддя, який ухвалив і зачитав вердикт, був усього лише виконавцем, та й то примітивним. Навіть «на перший погляд» не існувало злочину з боку пані Тимошенко. Порушення карної справи само по собі було дефектним у цьому сенсі, тому суддя взявся сам довести зловживання владою з боку тодішнього прем’єр-міністра Тимо­шенко, яка «газовою» угодою 2009-го між Україною та Росією нібито завдала фінансових збитків українській державі, перевищивши свої повноваження. Фінансові розрахунки спростовують вирок. Хоча ціна на газ збільшилася, але квоти різко скоротилися й корумпованих посередників було відрізано. Україна зменшила свою залежність від російського газу, істотно знизила обов’язкові квоти закупівлі, а отже, поменшали рахунки на газ. Цю фінансову правду оприлюднив Ernst & Young. Суддя проіґнорував експертний висновок і відніс меншу витратність до енерґозбереження.

Факти в цій карній справі в будь-якому випадку не мають стосунку до вироку. Це було політичне рішення Януковича — як захистити себе від політичної опозиції. Але тепер, коли він показав це відкрито, повинні бути наслідки. Відмовившись почути міжнародне співтовариство, Янукович має вважатися ізгоєм.

Українська діаспора може й повинна відігравати важливу роль у цьому, використовуючи численні та різноманітні підходи. Демонстрації проти Януковича, листи в міжнародні організації, а також уряди — усе це триває вже протягом якогось часу. Дехто з представників діаспори, критикуючи його діяльність, вичерпав всі можливі засоби, прагнучи налагодити режим діалогу. Деякі були критичнішими, організовуючи мітинґи, проте продовжуючи запрошувати представників режиму брати участь у проукраїнських заходах, спонсорувати спільне відзначення Дня незалежності й різні значущі події. Інші рецензенти дотримуються позиції загального бойкотування цього злочинного режиму. Усі підходи вважаються прийнятними та більш-менш ефективними, тому що діаспора — плюралістична. Але тепер усі заклики здаються марними.

Повний тиск на Януковича, як мені здається, є найефективнішим варіантом, оскільки це — єдина мова, яку розуміє бандит. Цей підхід повинен включати й розглядати всі аспекти політичного спектра: протидію ратифікації будь-якої асоціації з Європейським Союзом (ЄС) 2011 року, головування України в ОБСЄ 2013-го тощо. Крім того, представників Януковича треба примусити вибирати одну зі сторін. Міністри, народні обранці, навіть дипломати повинні шукати свою совість. Почесні консули України мають першими засудити вирок Тимо­шенко. Міністри, народні

обранці, посли, генеральні консули, консули, навіть перший, другий і третій секретарі мусять зробити те ж саме. В іншому разі їх повинні цуратися.

Тиск не має бути обмежений українською громадою діаспори. Неукраїнським політичним керівникам (президентам, прем’єрам) і законодавцям, головам ділових комерційних кіл та інвесторам слід настійно рекомендувати уникати тих, хто обстоює підтримку Януковича або вважається таким завдяки своєму мовчанню. Природно, що принципи будуть часто відкривати можливості для опортунізму. Проте треба продовжувати докладати зусилля.

Важливо зазначити, що в очікуванні вироку для Тимошенко Янукович і його «службовці» провели велику підготовчу роботу. Місцеві вибори торік в Україні дозволили йому сформувати мережу маріонеток по всій країні. Навіть останнє скликання діаспори на V Форум було частково успішним планом Януковича щодо впливу й контролю за діаспорою. Слід зазначити, що V Форум ухвалив резолюцію, яка вимагає негайного звільнення Юлії Тимошенко, Юрія Луценка й інших лідерів опозиції. Підлеглому Януковича на форумі Павлу Мовчану, котрий головував у резолюційній комісії, так, як і Михайлу Ратушному, нинішньому голові Українського всесвітньої координаційної ради (УВКР), на жаль, удалося виключити посилання, а потім опублікувати облагороджену версію на сайті УВКР.

Таким чином, завдання, здавалося б, — важке, але принаймні мета повинна бути набагато чіткіша тепер, коли, поза будь-яким сумнівом, Янукович вичерпав усі можливі шанси на реабілітацію. Навіть ті, хто наполягає на діалозі, будуть вимушені підбити підсумки своєї ефективності. Уже не достатньо говорити про зміни політики Януковича, звільнення міністра освіти Дмитра Табачника або визнання того, що Голодомор був Ґеноцидом українського народу. Просте рішення полягає в тому, що Янукович має бути замінений, усунутий із посади, примушений піти у відставку або призначити нові президентські вибори найближчим часом. Методи, у тому числі громадянської непокори, нової української революції за підтримки світового співтовариства, повинні в усіх аспектах залишатися демократичними. Не існує іншого шляху. На щастя, українці вже мають певний досвід у боротьбі з царями та комісарами. Між ними було чимало бандитів, тому народ повинен дати собі раду із цим «президентом».

Аскольд Лозинський

 

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply