Новини для українців всього свту

Monday, Jul. 4, 2022

Від кого походять птахи?

Автор:

|

Червень 07, 2012

|

Рубрика:

Від кого походять птахи?

Учені встановили, що ключові події, що стосувалися появи перших птахів, були пов’язані з прискореним розвитком їхніх пращурів — динозаврів, які передали птахам свої дитячі, статевонезрілі риси. Група науковців під керівництвом Архата Абжанова проаналізувала морфологічні характеристики черепів тисяч викопних динозаврів, їхніх найближчих родичів крокодилів і перших птахів, а також сучасних птахів. Для цього дослідники проводили томографію останків і будували комп’ютерні моделі черепів, виділяючи ключові параметри, такі як розміри очних ямок і об’єм мозку.

Автори дослідження встановили, що, хоча за будовою черепи динозаврів і птахів досить сильно різняться між собою, за багатьма своїми характеристиками ембріональні стадії черепів динозаврів нагадують пташині. У птахів і в статевонезрілих динозаврів набагато більше схожі відносний об’єм мозку та розмір очних пазух і подібна будова верхньої щелепи, що перетворилася в птахів на дзьоб.

Учені кажуть, що виявлена схожість поширюється на всю групу архозаврів, яка об’єднує всіх сучасних птахів і крокодилів. Судячи з отриманих даних, при виникненні птахів ключову роль виконувала неотенія (педогенез) — розмноження на більш ранній, ніж зазвичай, стадії. «Дитячі» риси черепа, перш за все великі очі та збільшений мозок, дозволили першим предкам птахів вижити за часів вимирання інших ящерів і пристосуватися до польоту, який вимагає високої координації рухів. Згодом птахи стали однією з найуспішніших груп хребетних, близько 10 тис. видів яких зай­ня­ли найрізноманітніші екологічні ніші.

Зміна швидкості статевого розвитку може відігравати ключову роль і в появі людини: так само, як і птахи, порівняно зі своїми пращурами, люди є носіями дитячих рис мавп, таких як збільшений об’єм мозку, незначний волосяний покрив і інші характеристики.

 Олег Садовий

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply