Новини для українців всього свту

Sunday, Dec. 4, 2022

В Ужгородському університеті дослідили генетику українців

Автор:

|

Лютий 28, 2021

|

Рубрика:

В Ужгородському університеті дослідили генетику українців

В Ужгородському національному університеті презентували результати дослідження генетичного різноманіття українців. Про це повідомив Тарас Олексик, керівник проєкту. «Наше дослідження показує, що в Україні, країні, яка донині не була пріоритетною в дослідженнях людського геному, є значне і раніше невідоме генетичне різноманіття. Вивчаючи зразки ДНК українців ми знайшли понад 13 млн генетичних варіантів, майже 500 тис. із яких раніше були не задокументовані», — зазначив він.
За словами науковця, після цього дослідження дані проєкту стали доступними для вчених усього світу, і тепер вони можуть отримати доступ для проведення власних досліджень у найрізноманітніших сферах — від біології та медицини людини до розгадки таємниць історії людства. «Отримані дані мають не лише медичне значення, а й дають змогу зрозуміти демографічні, історичні та доісторичні міґраційні процеси через призму генетики», — наголосив він.
Професор пояснив, що Україна є ключовою країною для розуміння геномного різноманіття людей у Східній Європі, позаяк саме вона є найбільшою країною Європи з населенням, що сформувалося в результаті тисячоліть міґрацій, війн і асиміляцій. «Віддавна ця територія слугувала доісторичним та історичним перехрестям для переселення людей по всій Європі й Азії. Саме на цих землях почалася експансія нашого виду, людини розумної, на територію, заселену неандертальцями. Тут оселялися ранні хлібороби, які тільки починали культивувати рослини і домашніх тварин. Територією сучасної України проходили великі людські міґрації Середньовіччя, а також торгові шляхи між Прибалтикою та Середземномор’ям, Європою й Азією давніми дорогами Шовкового шляху», — розповів він.
Дослідження геному в Україні стало результатом міжнародної співпраці між Ужгородським національним університетом, Оклендським університетом (США), Національним інститутом раку (США), Пекінським геномним інститутом (Китай) та іншими науковими установами.
Над статтею працювали 28 співавторів, у т. ч. семеро з Ужгородського національного університету. До збирання біологічних зразків долучилися лікарі-ендокринологи з різних куточків України. Поряд із Тарасом Олексиком співавторами стали Валтер Волфсбергер, Христина Щубелка, Ольга Олексик, Патриція Болдіжар, Ярослава Гасинець і Володимир Смоланка.
В Ужгородському національному університеті також проводять геномне дослідження прикордонної зони Європейського Союзу в рамках проєкту «Партнерство для досліджень геному в Україні та Румунії» за підтримки спільної операційної програми «Румунія-Україна 2014-2020». Геномні дані дозволять отримати найбільш детальну й об’єктивну картину генетичного різноманіття, побачити генетичне коріння, яке сформувало сучасне населення Закарпаття та північної Румунії.
Як повідомляв «Міст», українці генетично близькі з хорватами та поляками.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply