Новини для українців всього свту

Monday, May. 10, 2021

В Івано-Франківську відкрилося містечко «Нова енергія»

Автор:

|

Жовтень 13, 2016

|

Рубрика:

В Івано-Франківську відкрилося містечко «Нова енергія»

На виставці

Якщо старанно крутити педалі велосипеда, можна під зав’язку зарядити свій мобільник, послухати музику по радіо або увімкнути на повну потужність електричну лампочку. На перший погляд — забава. А насправді — перспективне розвиваюче заняття, яке дає уявлення про те, що будь-яка наша дія — енергія, і від того, як ми будемо нею розпоряджатися, залежить наше майбутнє. Саме такої думки дотримуються організатори проекту «Нова енергія».

Його ініціатор Максим Карпаш, директор Науково-дослідного інституту нафтогазової енергетики й екології Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу пояснює: «Зараз українська економіка — найменш енергоефективна в Європі. Це треба виправляти. Хочемо, щоб кожна людина мала можливість торкнутися до науки і збагнула, що не все так просто, як інколи здається, але й не так складно, як часом представляють засоби масової інформації. Для цього потрібна ось така сучасна платформа для отримання знань про найновіші розробки та технології у сфері енергетики, відновних джерел енергії: сонця, вітру, води. Це — освітній центр нового типу з кількох складових: тут є місце для розваг із науковим контекстом і для навчання, і для спільної роботи».
Наскільки це захоплює, стає зрозуміло, щойно переступаєш поріг музею «Нової енергії». Якщо це — музей, то нетрадиційний. Тут немає «недоторканних» експонатів під склом — усе живе й інтерактивне. На величезному столі розташувалося «LEGO-містечко», де працюють вітрові генератори енергії, їздять екологічно чисті автомобілі майбутнього на водневих елементах. Відвідувачі у захваті від голограм, повітряного баскетболу та з величезним задоволенням копирсаються в розумній пісочниці, де можна власноруч створити справжній земний рельєф. Не упускаю нагоди і також веду пальцями по дрібному пісочку — під рукою одразу ж зеленіє рівнинна поверхня, згортаю його долонями докупи — й ось уже вийшло масштабне зображення: гори, а під ними — заглибина. Варто лише підняти руку догори, ближче до освітлення — пісочниця одразу ж сприймає її тінь, як хмару. А якщо є хмарка, то йде «дощик». Маленьке чародійство. І водночас — ігровий урок географії, топографії та природознавства.
Семирічний Владик Миндюк уже побавився тут досхочу й ділиться враженнями: «Мені дуже сподобалося, що можна їхати велосипедом і заряджати телефон. Це весело та корисно. А ще чудово, що можна вітром тримати м’яч у повітрі, доки не закинеш його в баскетбольну сітку».
Це й є родзинка проекту. Люди можуть пізнавати в містечку складні речі через власноруч виконані експерименти, через яскраві, цікаві об’єкти, створені працівниками університету та громадської організації «Бюро розвитку інноваційних технологій». Максим Карпаш керується в цьому ідеями естонського педагога Юло Вооглайда, котрий вважає, що запорукою ефективного навчання є обов’язкове поєднання трьох складових: інтересу, волі рухатися вперед і віри в себе,.
На цій основі можна виростити нове покоління технічно грамотних, інноваційно мислячих людей, котрим будуть не страшні виклики часу. Саме тому акцент зроблено на молодь, особливо — на дітей. Але не тільки. Творці містечка з гумором окреслюють коло своїх потенційних відвідувачів — від п’яти до 105 років. І цілком серйозно кажуть про те, що мають намір узятися за технічну просвіту людей похилого віку, котрі часто залишаються за бортом технореволюції.
Проблема енергоефективності гостро стоїть як для великих міст, так і для сіл. Вирішувати її треба грамотно. Тому в містечку починає свою роботу тренінговий центр, де можна буде ознайомитися з теорією та практикою енергоаудиту, отримати практичні рекомендації з використання відновних джерел енергії, термомодернізації й енергоефективності.
Зараз містечко «Нова енергія» — це 200 кв. м науки та розваг, де доступні всі шанси стати не лише освітнім центром, а й туристичною атракцією Прикарпаття. Крім занять гуртків і лекцій у будні дні, на вихідні тут зазвичай заплановано проведення енергетичних таборів, екскурсій на реальні об’єкти відновної енергії.
Й усе це створено руками 15 ентузіастів, котрі зуміли об’єднати зусилля громадських організацій, Національного технічного університету нафти та газу, що надав приміщення для проекту, викладачів, студентів та аспірантів. Навіть дизайн інтер’єру створили власними силами — оголосили конкурс серед студентів і з отриманих заявок обрали переможців. Облаштувати містечко допомогла й підтримка Міністерства освіти та науки України, що профінансувало поїздку авторів «Нової енергії» в Колкатту, де індійські фахівці створили унікальний науковий центр, який і надихнув молодих учених на генерацію власних ідей та поставив високу планку досягнень на майбутнє, спонукав до пошуку зарубіжних партнерів та інвесторів.

Наталія Ясинська, «День»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply