Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 9, 2021

Ученого-ядерника з Ірану вбив робот із ШІ

Автор:

|

Жовтень 28, 2021

|

Рубрика:

Ученого-ядерника з Ірану вбив робот із ШІ
Похорон Мохсена Фахрізаде

Убивство в листопаді 2020 року Мохсена Фахрізаде, провідного вченого іранської ядерної програми, здійснив керований через супутник робот зі штучним інтелектом (ШІ). 2004-го ізраїльський уряд наказав своїй аґенції зовнішньої розвідки запобігти отриманню Іраном ядерної зброї. «Моссад» почав проводити акти саботажу і кібератак на іранські об’єкти зі збагачення ядерного палива.
З 2007-го по 2012 рік ізраїльські аґенти вбили п’ятьох іранських учених-ядерників і поранили одного. У січні 2020-го «Моссад» брав участь в організації вбивства Касема Сулеймані, відповідального за розробку ракет, і 16 членів його команди.
Ізраїль призупинив кампанію диверсій і вбивств 2012 року, коли Сполучені Штати розпочали перемовини з Іраном, які призвели до ядерної угоди 2015-го. Кампанію відновили після того, як цю угоду анулював президент Трамп.
Ідею з попередньо встановленим кулеметом з дистанційним керуванням для ліквідації вченого спершу відкинули через труднощі його транспортування і необхідності перебування неподалік операторів-людей. Тому вирішили використовувати робот-кулемет із дистанційним керуванням через супутник і ШІ.
За словами представника розвідки, Ізраїль обрав спеціальну модель кулемета FN MAG бельгійського виробництва, встановлену на вдосконалений роботизований пристрій. Кулемет, робот, його компоненти й аксесуари вкупі важать близько 1 т, тому обладнання розібрали на дрібні деталі та ввезли в країну контрабандою, а потім таємно зібрали в Ірані.
Робот створювали так, щоб він розмістився в кузові пікапа Zamyad, поширеної моделі в Ірані. На вантажівці встановили камери, які давали оператору повну картину не лише цілі та його служби безпеки, а й навколишнього середовища. У пікап заклали вибухівку, щоб після вбивства його можна було знищити.
Робот отримав ШІ, позаяк команда від оператора доходила до нього за 1,6 сек., а це вплинуло б на точність стрільби. Завдяки ШІ, оператор підтверджував ціль, а момент для стрільби пристрій обирав сам.
27 листопада 2020 року іранські аґенти, що працюють на «Моссад», припаркували синій пікап Nissan Zamyad на узбіччі дороги, що сполучає Абсард із головною автомагістраллю.
Як показало потім слідство, камери відеостеження за маршрутом руху д-ра Фахрізаде були вимкнені. Близько 13.00 бойова група отримала сигнал про те, що об’єкт, його дружина й озброєна охорона на автомашинах супроводу наміряються їхати в Абсард. Приблизно о 15.30 Фахрізаде впізнали на перехресті.
Снайпер «Моссаду» зайняв позицію, він дивився в екран комп’ютера в невідомому місці на відстані понад 1,5 тис. км від місця замаху. Група аґентів Іран вже покинула.
Автомобіль Фахрізаде пригальмував біля «лежачого поліцейського». Робот вистрілив трьома чергами: перша потрапила капот і зупинила автомобіль, друга — в лобове скло і плече Фахрізаде, третя — в хребет ядерника.
Вся операція зайняла менш, ніж хвилину. Пристрій здійснив 15 пострілів, жоден із них не поранив дружину Фаррізаде, яка сиділа за кілька сантиметрів від чоловіка.
Іранські слідчі вважають, що такої точності вдалося досягти завдяки використанню програмного забезпечення для розпізнавання осіб. Після операції пікап вибухнув, але не так, як планували — обладнання не вдалося знищити цілком.
Успіх операції став результатом багатьох факторів: серйозних порушень безпеки з боку Вартових ісламської революції, масштабного планування та спостереження з боку «Моссаду», а також безтурботності, що межує з фаталізмом, з боку Фахрізаде. Це також стало першим випробуванням високотехнологічного комп’ютеризованого снайпера, оснащеного ШІ й «очима» з кількох камер, керованого через супутник і здатного робити 600 пострілів за хвилину.
Як повідомляв «Міст», штучний інтелект виявив ще одного пращура людини.

About Author

Meest-Online