Новини для українців всього свту

Saturday, Nov. 27, 2021

Найлегший матеріал у світі

Автор:

|

Грудень 01, 2011

|

Рубрика:

Найлегший матеріал у світі

Фізики створили найлегший штучний матеріал у світі. Дослідники вказують, що міцність цього матеріалу пояснюється його впорядкованою структурою, що складається з ґратки, утвореної найтоншими металевими трубками. Він може знайти застосування в конструкції акумуляторних батарей майбутнього, а також у різних амортизаційних пристроях. «Найважчим виявилося створити мікроґратку з переплетених порожнистих трубок, що мають товщину стінок, у тисячу разів меншу за товщину людської волосини», — розповів доктор Тобіас Шедлер, провідний автор винаходу.

Отриманий матеріал має густину всього 0,9 мг на 1 куб. см. Для порівняння, густина кремнієвих аерогелів, які досі вважалися найлегшими на світі матеріалами, становить 1,0 мг/куб. см. Металеві мікроґратки залишають їх далеко позаду, бо складаються на 99,99 % з повітря. Дослідники зазначають, що міцність цьому матеріалу забезпечує впорядкована структура. На відміну від нього, аерогелі та металізована піна мають аморфну структуру. Це означає, що вони мають менші міцність, пружність і здатність поглинати енерґію, ніж ті вихідні матеріали, з яких їх утворено.

Вільям Картер, учасник цього проекту, порівняв новий матеріал із великими конструкціями з низькою густиною. «Сучасні будівлі, наприклад, Ейфелева вежа або міст Золоті ворота в Сан-Франциско, також мають величезну міцність і низьку вагу завдяки своїй архітектурі, — каже він. — Ми застосували цей принцип у галузі наноконструювання нових матеріалів».

При випробуваннях ці мікроґратки піддавали механічному стисканню до половини їхнього об’єму. Після усунення навантаження матеріал відновлювався до 98 %

свого початкового обсягу й форми. Після першого такого впливу матеріал ставав менш міцним і пружним, але подальші навантаження фактично не погіршували його властивостей. «Цей матеріал насправді стає все міцнішим у міру зменшення розмірів мікроґратки, — заявив Лоренцо Валдевіт, інший учасник проекту. — Якщо поєднати цю властивість із можливістю змінювати архітектуру мікроґратки, то ми отримаємо унікальний клітинний матеріал».

Інженери вважають, що цей матеріал, який поки що не має назви, може знайти своє застосування як основа для каталізаторів із великою площею поверхні, електроди для акумуляторних батарей або поглинач ударів, звукових коливань і вібрацій.

 Іван Заторський

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply