Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 16, 2021

Компанії покидають Кремнієву долину

Автор:

|

Квітень 22, 2021

|

Рубрика:

Компанії покидають Кремнієву долину

Кремнієва долина була епіцентром технологічної індустрії впродовж десятиліть, але пандемія коронавірусу це змінила. Ця територія під Сан-Франциско роками приваблювала талановитих працівників технологічної галузі, і вони були готові миритися з непомірними цінами на житло та далекими поїздками до роботи. Разом із успіхом багатьох стартапів і технологічних концернів останнім часом у каліфорнійському Bay Area здорожчала й вартість життя: канапка з авокадо — 11 USD, година занять у фітнес-клубі — 30 USD, оренда однокімнатної квартири — 3,5 тис. USD.
Однак епоха віддаленої роботи, що прийшла разом із пандемією Covid-19, змінила підхід фахівців до того, де вони хочуть жити й які професійні можливості розглядають. Долину вже покинули десятки тисяч працівників технологічних компаній, а тепер їдуть і самі компанії. Тепер там, де зазвичай обідають працівники Twitter і Uber, порожніють столики. Порожньо і в холі офісного будинку Twitter. Майже в кожному вікні висять плакати з написом «Здають в оренду» — квартири, офісні приміщення або цілий шестиповерховий торговий центр. «Безхатьки, котрі приходили раніше просити милостиню на Маркет-стрит, по-домашньому влаштувалися тут, притягнувши із собою меблі та намети», — зазначає швейцарське видання Neue Zurcher Zeitung.
Платформа Pinterest настільки переконана в тому, що сфера праці змінилася докорінно, що поставила на кін майже 90 млн USD. Такий штраф доведеться заплатити Pinterest, щоб розірвати договір оренди на нову офісну будівлю площею 42 тис. кв. м.
Тренд на переїзд із Кремнієвої долини в дешевші міста намітився ще в квітні 2020-го. Найбільший приріст населення завдяки «біженцям» відбувся в квітні-жовтні, він зафіксований в техаському Остіні. Там уже розташувалися і мають свої філії Dell, Facebook, Google та Amazon.
За столицею Техасу розмістилися Фінікс (штат Аризона), Нешвілл (штат Теннессі) і Тампа (штат Флорида). «Переїзд з району з високою щільністю населення в менш населену місцевість, крім усього іншого, дозволяє більше насолоджуватися життям», — пояснює Джош Мунґавін, фахівець із управління капіталом компанії Evensky & Katz.
Вартість життя при виборі місця проживання відіграє головну роль. Найпопулярніші серед «утікачів» штати об’єднує відсутність прибуткового податку на рівні штату. Загалом у США таких дев’ять. Крім Техасу та Флориди, це Аляска, Вайомінґ, Вашинґтон, Невада, Південна Дакота, а також Нью-Гемпшир і Теннессі, але в них оподатковують дохід від інвестицій.
Для компаній привабливість Техасу полягає не лише в нижчих податках. Лора Гаффман, президентка Austin Chamber, вказує на рівень освіти населення реґіону: завдяки 25 коледжам і університетам 47 % працівників Остіна мають ступінь бакалавра.
Каліфорнію на Техас проміняв й Ілон Маск, засновник SpaceX і Tesla. У цьому штаті він будує нові заводи та місто для колонізаторів Марса. Він вважає, що тенденція відтоку технологічних компаній із Каліфорнії триватиме. «Гадаю, що в майбутньому ми побачимо зменшення значення Кремнієвої долини», — каже винахідник.
Алексіс Оганян, співзасновник Reddit, переїхав із Сан-Франциско ще кілька років тому. «Колеги були шоковані. Вони не тямили, як можна вести бізнес з Південної Флориди. Відтоді минуло три роки, і з нашими справами все гаразд. Сьогодні я все частіше бачу заголовки про те, що хтось переводить справи із Сан-Франциско», — каже він.
The Wall Street зазначає, що навіть якщо лише невелика частина працівників IT-гігантів відмовиться від теперішніх робочих місць і роз’їдеться по США, такий розподіл талантів може помітно вплинути на компанії, цілі міста і навіть потоки венчурного капіталу.
Росс Девол, керівник некомерційної організації Heartland Forward, запевняє, що якщо стартап може заявити венчурному фонду, що найняв кількох інженерів із висококласних компаній Кремнієвої долини, то він із більшою ймовірністю отримає фінансування.
Крім цього, такі працівники можуть із часом почати власний бізнес, що призведе до збільшення кількості робочих місць у реґіоні. «Багато з тих, хто їде, вже знайшли притулок у затоці Сан-Франциско, й у них безумовно є певні переваги і певний статус. Тому місто, в яке вони переїдуть, може стати новим значним місцем», — зазначає венчурний капіталіст Рон Конвей, котрого також часто називають «хрещеним батьком» Кремнієвої долини.
Однак аналітики вважають, що зниження орендної плати за офіси в час пандемії може залучити в Кремнієву долину молодші компанії, тому говорити про її занепад наразі не варто. «Проблеми, що виникають під Сан-Франциско, можуть лякати, але на Землі все ще немає такого ж місця, як Кремнієва долина, коли йдеться про таланти, доступ до капіталу та технологічної екосистеми для стартапів, із яких вийшли стільки успішних компаній та їхніх засновників», — вважає п. Конвей.
Крім цього, Apple і Alphabet, два світила реґіону, після закінчення пандемії все ж хочуть повернути своїх працівників в офіси. Адже компанії створюють більше інновацій, коли їхні службовці збираються в одному місці.
Економіст Енріко Моретті з Каліфорнійського університету в Берклі, ґрунтуючись на даних про заявки на отримання патенту, довів, що фахівці особливо продуктивні та креативні тоді, коли працюють із іншими в технологічних хабах на кшталт Кремнієвої долини. Нагадаємо також, що в жовтні 2020 року 68 % опитаних співробітників компаній Кремнієвої долини заявили, що на віддаленій роботі почуваються більш виснаженими, ніж під час роботи в офісі.
Як повідомляв «Міст», український студент переміг у Кремнієвій долині.

Катря Юськів, «Кореспондент»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply