Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 9, 2021

Таємниця віщих снів

Автор:

|

Грудень 20, 2011

|

Рубрика:

Деякі наші сновидіння деколи збуваються наяву. Чи варто пояснювати це виключно втручанням потойбічних сил, котрі попереджають нас про якісь події? А може, існує якесь наукове пояснення? Володимир Дорохов, голова Російського сомнологічного товариства, керівник Лабораторії нейробіології сну й безсоння Інституту вищої нервової діяльності та нейрофізіології Російської академії наук, стверджує: «Наша свідомість удень дуже ретельно робить вибірку подій із великих обсягів інформації, і мозок, який не спить, обробляє тільки те, що для нас є цікавим або небезпечним. А свідомість уві сні працює з менш вірогідними подіями, інтуїтивно народжуючи парадоксальні прогнози».

Пророчі сновидіння не раз бачила академік Наталія Бехтерева. Так, у липні 1975 року Наталія Петрівна відправила свою хвору матір на відпочинок і лікування в Краснодарський край. Невдовзі надійшов лист, що матері покращало. І тут — сон: листоноша приносить телеграму про її смерть. Уві сні пані Бехтерева бачила, як приїжджає в село, де жила мати перед кончиною, як шукає сільраду. Швидко потому вона справді отримала телеграму зі словами, що мати померла. Далі все було, як і вві сні: приїзд у село, пошуки сільради, щоб одержати довідку про смерть. Дива? Так! Проте й вони мають пояснення. Мати Бехтеревої була вже літньою жінкою. Наталія Петрівна хвилювалася за неї, незважаючи на те, що та повідомляла про поліпшення здоров’я. Уві сні вона «програла» весь «алгоритм», пов’язаний із смертю матері: отримання телеграми, поїздку, пошуки сільради тощо. Проте сама Наталія Петрівна, яка все життя займалася дослідженнями мозку, не цуралася містицизму й приймала інші причини, окрім матеріалістичних. «Оскільки жодним із сучасних наукових способів це не описується, доведеться припустити, що майбутнє дане нам наперед, що воно вже існує, — писала академік Бехтерева. — І ми можемо хоча б уві сні ввійти в контакт із кимось, хто володіє знанням про це майбутнє».

Ще приклад. Людині наснилося, що її вкусив собака, а за два тижні на місці «укусу» утворилася виразка. Отже, сон — віщий? Не варто поспішати з висновками. На момент, коли людина бачила цей сон, у її організмі вже протікав хворобливий процес, але вдень слабкі больові сиґнали пригнічувалися сильнішими враженнями та відчуттями. Зате вночі, під час сну, коли сильні подразники були усунені, біль дав про себе знати, і сновидіння його передало.

Якщо проаналізувати інформацію, яку містить кожен сонник, то з’ясується, що у багатьох випадках вона теж ґрунтується на психофізіологічних особливостях організму. Так, відомо, що бачити вві сні сире м’ясо — до хвороби. Тому, коли в мозок надходить ледве вловимий сиґнал від нездорового органу, нам, за асоціацією, може приснитися, що ми їмо шматок сирого м’яса. Адже ми з дитинства знаємо, що їсти сире м’ясо не можна в жодному разі — захворієш. Тобто виходить, що сон є всього лише наслідком хвороби, що починається, а не попередженням про неї.

 Петро Йосип

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply